«Սերժի ականջները էրևաց»․ Թեղուտի հանքի ակցիայի մասին
Հունիսի 11-ին Թեղուտի հանքի մոտ տեղի ունեցած ակցիայի հետևում «Սերժի ականջները էրևաց»։ Այս մասին Epress.am-ի հետ զրույցում ասել է Շնող գյուղի բնակիչ Լյովա Ալիխանյանը։ Հիշեցնենք, որ երեկ Շնող և Թեղուտ գյուղի մի խումբ բնակիչներ փակել են հանք տանող ճանապարհը՝ ասելով, որ վարկեր ունեն և պահանջելով իրենց հետ վերցնել աշխատանքի։
Ալիխանյանի կարծիքով՝ հանքի նախկին աշխատողների բողոքն օգտագործվելու է հանքի ղեկավարության կողմից, որպեսզի հետագայում ՀՀ կառավարությանն ասեն՝ մարդիկ աշխատանք են ուզում և հնարավորություն ունենան վերագործարկել հանքը։
«Առանց հասկանալ սրանք նրանց ծուղակն ընկան։ Հիմա էս խնդրագիրը վերցնելու են, գնան Նիկոլի մոտ», ֊ ասել է Ալիխանյանը։
Նա ընդգծել է, որ նյութական փոխհատուցման պահանջով իր բողոքը հանքի սեփականատերերի դեմ Մարդու իրավունքների եվրոպական դատարանում է, և ինքն իր գումարը կստանա, սակայն կան բազմաթիվ ընտանիքներ, որոնք ունեզրկվել են, բայց ՄԻԵԴ բողոք չեն ներկայացրել։ Շնողի բնակիչը հիշել է, որ հանքի բացման ժամանակ իրենց ահաբեկում էին, վախեցնում՝ հողակտորները գնելով չափազանց ցածր գներով, ասում էին՝ «Սերժի դե՞մ ես գնում»։

The January 11 protest action near the Teghut mine “reeked of Serzh [Sargsyan], Shnogh villager Lyova Alikhanyan said in conversation with Epress.am. Recall, dozens of residents of Shnogh and Teghut villages had on Monday blocked the road leading to the mine, demanding reinstatement to their jobs. Nearly 1,200 employees were laid off in late January, after CJSC Teghut had announced in they were  indefinitely suspending the operation of the copper-molybdenum deposit in the Teghut forest.
According to Alikhanyan, the management of the mine would use the former mine employees demonstration to convince the new government to give them an opportunity to re-launch the mine since “people want jobs.”
“The [protesters] did not even realize they had fallen into [the management’s] trap. They will now take this petition and go to Nikol [Pashinyan],” Alikhanyan said.
The man noted that he has filed a material damages claim against the mine management with the European Court of Human Rights. “I’ll probably get my money, but there are a lot families in the same boat who have not filed Court complaints.”