Ահաբեկիչ Բրեյվիկը՝ նկարիչ Մաքսիմ Գիքինյանի ոգեշնչման աղբյուր
Նորվեգացի ահաբեկիչ Անդերս Բրեյվիկը դարձել է ոգեշնչման աղբյուր հայազգի գեղանկարիչ Մաքսիմ Գիքինյանի համար, տեղեկացնում է ՍիվիլՆեթը(այժմ նյութը հեռացված է)։ Թերլեմեզյան հուշեր խորագիրը կրող ցուցահանդեսում, որտեղ ցուցադրվում են Թերլեմեզյան ուսումնարանը 40 տարի առաջ ավարտած յոթ շրջանավարտների գործերը, ուշադրության կենտրոնում է հայտնվել հենց այս գործը։ Մաքսիմ Գիքինյանի նկարը հայկական դրոշի ֆոնին բուռն քննարկումների առիթ է դարձել սոցիալական ցանցերում։ Հեղինակը, սակայն, չի կարծում, որ Բրեյվիկին նկարելով որևէ սխալ բան է արել։
- Որովհետև ասել ա՝ փառք Հայաստանին, որ գոյատևել ենք, գիտեք՝ ինչ տեղ ենք մենք ապրում, մեզ ուտում են արդեն։ Դուք ադրբեջանական հեռուստատեսությունը նայո՞ւմ եք՝ հայերեն էլ են հաղորդում, ինչեր են ասում մեր ազգի մասին։ Ես հանցագործություն չեմ գործել, տեռորիստական խմբավորումների հետ գործ չունեմ։ Ինքն էդ դժվար կացության մեջ հայ ազգին չի մոռացել։ Իրան մեղադրում են, ինքն ասում ա՝ ես անմեղ եմ։
2011 թվականի հուլիսի 22-ին Անդերս Բրեյվիկ պայթյուն է իրականացնում Օսլոյի կառավարական թաղամասում, ապա գնդակահարում Նորվեգիայի Աշխատավորական կուսակցության երիտասարդական ճամբարի մասնակիցներին Ուտոյա կղզում։ Ահաբեկչությունների հետևանքով զոհվում է 77 մարդ։ Ահաբեկչությունն իրականացնելուց առաջ Բրեյվիկը հանդես է գալիս «283 անկախության եվրոպական հռչակագիր» ծավալուն մանիֆեստով, որում ներկայացնում է իր հակաիսլամական գաղափարները։ Մանիֆեստում անդրադարձ կա նաև հայերին և Հայոց ցեղասպանությանը։
Գիքինյանի նկարը՝ հայկական դրոշի ֆոնին, բուռն քննարկումների թեմա է դարձել սոցցանցերում։ Սակայն 70-ամյա նկարիչը չի կարծում, որ որևէ սխալ բան է արել։
Նկարիչների միության ղեկավարությունը համարում է, որ նկարի շուրջ բարձրացված աղմուկը սադրանք է կառույցի նորընտիր ղեկավարության դեմ։ Նկարիչների միության նախագահ Սուրեն Սաֆարյանի համար նկարը վրդովվեցնող է և անընդունելի, սակայն նա փաստում է, որ կառույցը չի կազմակերպել այդ ցուցադրությունը, այլ տրամադրել է ցուցասրահը, և այս պարագայում Նկարիչների միությունը իրավունք չունի արգելել նկարչին որևէ նկար ցուցադրել։

Террорист Брейвик вдохновил армянского художника
Норвежский террорист Андерс Брейвик стал источником вдохновения для армянского художника Максима Гикиняна, сообщает СивилНет. На выставке «Терлемезяновские воспоминания», где показаны работы семерых выпускников, окончивших Терлемезяновское училище 40 лет назад, в центре внимания оказалась именна эта работа. Картина Максима Гикиняна на фоне армянского флага стала темой для обсуждений в Интернете. Автор, однако, не считает, что, нарисовав Брейвика, он совершил какую-то ошибку.
- Потому что он говорил «слава Армении», потому что мы выжили, вы знаете, в каком месте мы живем, нас уже пожирают. Вы смотрите азербайджанское ТВ? Они и на армянском вещают. Чего только не говорят о нашем народе. Я не совершал преступления, не имею отношения к террористическим группировкам. Он в своем тяжелом положении не забыл об армянском народе. Его обвиняют, он говорит «я невиновен».
22 июля 2011 года Андерс Брейвик сначала организовал взрыв в центре Осло, а затем устроил кровавую бойню в молодежном лагере на острове Утойя. Жертвами террориста стали 77 человек. До совершения теракта в 2011 году Брейвик выложил в интернете 1500-страничный манифест, в котором изложил свои взгляды. Согласно его воззрениям, Норвегия и весь западный мир находятся в состоянии войны с мусульманами, а европейцы, которые "слишком мягко" относятся к миграции, являются предателями. В манифесте упоминаются также армяне и Геноцид армян.
Картина Гикиняна на фоне флага Армении вызвала бурные обсуждения в соцсетях. Однако 70-летний художник не считает, что совершил какую-то ошибку.
В Союзе художников поднявшийся шум считают провокацией против нового руководства. Данную работу председатель Союза Сурен Сафарян счел неприемлемой, при этом отметив, что структура не организовывала выставку, а просто предоставила помещение, и при таком раскладе Союз не имеет права запрещать художнику представлять какую-либо картину.