Ահաբեկիչ Բրեյվիկը՝ նկարիչ Մաքսիմ Գիքինյանի ոգեշնչման աղբյուր
Նորվեգացի ահաբեկիչ Անդերս Բրեյվիկը դարձել է ոգեշնչման աղբյուր հայազգի գեղանկարիչ Մաքսիմ Գիքինյանի համար, տեղեկացնում է ՍիվիլՆեթը(այժմ նյութը հեռացված է)։ Թերլեմեզյան հուշեր խորագիրը կրող ցուցահանդեսում, որտեղ ցուցադրվում են Թերլեմեզյան ուսումնարանը 40 տարի առաջ ավարտած յոթ շրջանավարտների գործերը, ուշադրության կենտրոնում է հայտնվել հենց այս գործը։ Մաքսիմ Գիքինյանի նկարը հայկական դրոշի ֆոնին բուռն քննարկումների առիթ է դարձել սոցիալական ցանցերում։ Հեղինակը, սակայն, չի կարծում, որ Բրեյվիկին նկարելով որևէ սխալ բան է արել։
- Որովհետև ասել ա՝ փառք Հայաստանին, որ գոյատևել ենք, գիտեք՝ ինչ տեղ ենք մենք ապրում, մեզ ուտում են արդեն։ Դուք ադրբեջանական հեռուստատեսությունը նայո՞ւմ եք՝ հայերեն էլ են հաղորդում, ինչեր են ասում մեր ազգի մասին։ Ես հանցագործություն չեմ գործել, տեռորիստական խմբավորումների հետ գործ չունեմ։ Ինքն էդ դժվար կացության մեջ հայ ազգին չի մոռացել։ Իրան մեղադրում են, ինքն ասում ա՝ ես անմեղ եմ։
2011 թվականի հուլիսի 22-ին Անդերս Բրեյվիկ պայթյուն է իրականացնում Օսլոյի կառավարական թաղամասում, ապա գնդակահարում Նորվեգիայի Աշխատավորական կուսակցության երիտասարդական ճամբարի մասնակիցներին Ուտոյա կղզում։ Ահաբեկչությունների հետևանքով զոհվում է 77 մարդ։ Ահաբեկչությունն իրականացնելուց առաջ Բրեյվիկը հանդես է գալիս «283 անկախության եվրոպական հռչակագիր» ծավալուն մանիֆեստով, որում ներկայացնում է իր հակաիսլամական գաղափարները։ Մանիֆեստում անդրադարձ կա նաև հայերին և Հայոց ցեղասպանությանը։
Գիքինյանի նկարը՝ հայկական դրոշի ֆոնին, բուռն քննարկումների թեմա է դարձել սոցցանցերում։ Սակայն 70-ամյա նկարիչը չի կարծում, որ որևէ սխալ բան է արել։
Նկարիչների միության ղեկավարությունը համարում է, որ նկարի շուրջ բարձրացված աղմուկը սադրանք է կառույցի նորընտիր ղեկավարության դեմ։ Նկարիչների միության նախագահ Սուրեն Սաֆարյանի համար նկարը վրդովվեցնող է և անընդունելի, սակայն նա փաստում է, որ կառույցը չի կազմակերպել այդ ցուցադրությունը, այլ տրամադրել է ցուցասրահը, և այս պարագայում Նկարիչների միությունը իրավունք չունի արգելել նկարչին որևէ նկար ցուցադրել։

Terrorist Brejvik – An Inspiration for Painter Maksim Giqinyan
CivilNet reports that Norwegian terrorist Anders Brejvik has featured as an inspiration in an exhibition titled "Terlemezian Memoirs" exhibiting the works of 7 alumni of Terlemezian Fine Arts School who graduated 40 years ago. Maksmik Giqinyan's painting with the Armenian flag in the background has arisen a wave of discussion on social media. Giqinyan himself does not believe that he has committed a wrongdoing by painting Brejvik.
Here are fragments from CivilNet's reportage.
- Because he said, "Glory to Armenia" that we have survived, you what kind of a place we live in, we were being swallowed already. Do you watch Azerbaijani TV? They also report in Armenian, they say all sorts of things about our nation. I have not committed a crime, I have nothing to do with terrorist groupings. In his difficult condition, he did not forget the Armenian nation. He is charged for a crime, but he says that he is innocent.
On July 22, 2011, Anders Brejvik orchestrated a bombing in the government district of Oslo, then engaged himself in a mass shooting at the youth camp of Norway's Labor Party at Utoya Island. As a result of the terrorist act, 77 people died. Before the act, Brejvik published his lengthy manifesto titled "283 Independence European Declaration" where he presented his anti-Islamic ideas. The manifesto has sections on Armenians and the Armenian Genocide.
Giqinyan's painting has become a topic of heated discussions on social media. Nonetheless, the 70-year-old painter does not believe that he did anything wrong.
The administration of the Painters' Union believes that the commotion around the paining is a provocation against the newly elected executive board of the Union. Chairman Suren Safaryan believes that the painting is perplexing and unacceptable, however he asserts that the Painters' Union is not the organizer of the exhibition, it has only provided the venue and has no right to ban a painter to exhibit any work.