ՌԴ֊ն ցանկանում է «փչացնել» Հայաստանը Ղրիմից «ընտրված» պատգամավորի միջոցով
Քաղաքագետ Ռուբեն Մեհրաբյանի տեղեկությամբ, Ռուսաստանի Պետդումայի պատվիրակության կազմում, որը Երևան կժամանի նոյեմբերի 4-ին, լինելու է նաև բռնակցված Ղրիմից «ընտրված պատգամավոր» Նատալյա Պոկլոնսկայան։ «Սա հաստատապես պրոբլեմ ա, որը ռուսներն ուզում են մեր գլխին սարքել, նպատակ ունենալով միջազգային ասպարեզում մարգինալացնել և «փչացնել» Հայաստանը», ֊ հայտնել է քաղաքագետը «Ֆեյսբուք» սոցցանցի իր էջում՝ գրառման մեջ նշելով և այդպիսով խնդրին մի շարք գործիչների ուշադրությունը հրավիրելով։ Դրանց թվում են, մասնավորապես, ԱԺ նախագահ Արարատ Միրզոյանը, վարչապետի խոսնակ Արման Դավոյանը, պատգամավորներ Արման Բաբաջանյանն, Էդմոն Մարությանն ու Անդրանիկ Քոչարյանը։
Ըստ Հելսինկյան քաղաքացիական ասամբլեայի Վանաձորի գրասենյակի ղեկավար Արթուր Սաքունցի՝ նման քայլն ուղղված է ոչ միայն Հայաստանի նկատմամբ Կրեմլի գերիշխանության ևս մեկ աստիճանով հաստատմանը, այլ որ ավելի վտանգավոր է, ՀՀ֊ի քաղաքական մեկուսացմանն, իր բոլոր ծանր հետևանքներով։
«Հասկանալի է՝ պուտինյան ռեժիմն իր բնույթին, արժեքներին և իր շահերին համապատասխան է քայլեր իրականացնում, բայց դրանք որևէ ընդհանուր եզր չպետք է ունենան և ընդունելի չպետք է լինեն ՀՀ֊ի նոր իշխանությունների թե՛ բնույթին, թե՛ արժեքներին և թե՛ ժողովրդավարական պետության շահերին։
Սա իսկությունների փորձության պահն է, որի քննությունը պետք է անցնի ՀՀ իշխանությունը և հավատարիմ մնա իր իսկ հռչակած սկզբունքներին։

Россия хочет унизить Армению депутатом, «избранным» из аннексированного Крыма
По данным политолога Рубена Меграбяна, в составе делегации Госдумы РФ, рабочий визит которой в Ереван запланирован на 4-5 ноября, будет «избранная» из аннексированного Крыма депутат Наталья Поклонская. «Это точно проблема, которую хотят создать нам русские, преследуя цель маргинализировать и «испортить» Армению на международной арене», - сообщил политолог через «Фейсбук», отметив в записи и тем самым обратив на проблему внимание ряда деятелей. Среди них, в частности, спикер парламента Арарат Мирзоян, пресс-секретарь премьер-министра Армении Арман Давоян, депутаты Арман Бабаджанян, Эдмон Марукян и Андраник Кочарян.
По мнению главы Ванадзорского офиса Хельсинкской гражданской ассамблеи Артура Сакунца, этот шаг направлен не только на очередное подтверждение господства Кремля над Арменией, но также, что еще опаснее, на политическую изоляцию Республики Армения, со всеми вытекающими из этого тяжкими последствиями.
«Понятно, что путинский режим осуществляет шаги, соответствующие его собственным характеру, ценностям и интересам, но они не должны иметь ничего общего и не должны быть приемлемы для новых властей Республики Армения ни с точки зрения их характера, ни ценностей, ни интересов демократического государства.
Это момент истины, экзамен, который должна сдать армянская власть и остаться верной провозглашенным ею же принципам.