ՌԴ֊ն ցանկանում է «փչացնել» Հայաստանը Ղրիմից «ընտրված» պատգամավորի միջոցով
Քաղաքագետ Ռուբեն Մեհրաբյանի տեղեկությամբ, Ռուսաստանի Պետդումայի պատվիրակության կազմում, որը Երևան կժամանի նոյեմբերի 4-ին, լինելու է նաև բռնակցված Ղրիմից «ընտրված պատգամավոր» Նատալյա Պոկլոնսկայան։ «Սա հաստատապես պրոբլեմ ա, որը ռուսներն ուզում են մեր գլխին սարքել, նպատակ ունենալով միջազգային ասպարեզում մարգինալացնել և «փչացնել» Հայաստանը», ֊ հայտնել է քաղաքագետը «Ֆեյսբուք» սոցցանցի իր էջում՝ գրառման մեջ նշելով և այդպիսով խնդրին մի շարք գործիչների ուշադրությունը հրավիրելով։ Դրանց թվում են, մասնավորապես, ԱԺ նախագահ Արարատ Միրզոյանը, վարչապետի խոսնակ Արման Դավոյանը, պատգամավորներ Արման Բաբաջանյանն, Էդմոն Մարությանն ու Անդրանիկ Քոչարյանը։
Ըստ Հելսինկյան քաղաքացիական ասամբլեայի Վանաձորի գրասենյակի ղեկավար Արթուր Սաքունցի՝ նման քայլն ուղղված է ոչ միայն Հայաստանի նկատմամբ Կրեմլի գերիշխանության ևս մեկ աստիճանով հաստատմանը, այլ որ ավելի վտանգավոր է, ՀՀ֊ի քաղաքական մեկուսացմանն, իր բոլոր ծանր հետևանքներով։
«Հասկանալի է՝ պուտինյան ռեժիմն իր բնույթին, արժեքներին և իր շահերին համապատասխան է քայլեր իրականացնում, բայց դրանք որևէ ընդհանուր եզր չպետք է ունենան և ընդունելի չպետք է լինեն ՀՀ֊ի նոր իշխանությունների թե՛ բնույթին, թե՛ արժեքներին և թե՛ ժողովրդավարական պետության շահերին։
Սա իսկությունների փորձության պահն է, որի քննությունը պետք է անցնի ՀՀ իշխանությունը և հավատարիմ մնա իր իսկ հռչակած սկզբունքներին։

Russia Marring Armenia through an MP "elected" in Crimea
Political analyst Ruben Mehrabyan writes that the Russian State Duma's delegation to arrive in Armenia on November 4 2019 on an official visit, will include Natalya Poklonskaya, an MP "elected" from annexed Crimea. "This is certainly a problem as the Russian are cooking up something with us in order to marginalize Armenia internationally and mar it," wrote Mehrabyan on his Facebook page and drew the attention of a number of political actors on the issue, by tagging Ararat Mirzoyan, Speaker of the Parliament, Arman Davoyan, Speaker of the Prime minister, MPs Arman Babajanyan, Edmon Marutyan and Andranik Kocharyan.
Artur Sakunts of Helsinki Citizen's Assembly Vanadzor has commented that such an act is aimed at not only establishing Kremlin's dominance over Armenիa, but also at ostracizing Armenia politically.
"Clearly, the Putin regime is acting in accordance with its nature, values and interests, however these have nothing in comment with the nature, values and interests of the new democratic state of Armenia. This is a moment of testing genuineness, while Armenia's authorities must pass the test and remain true to the values they have proclaimed.