Տեղի է ունեցել ակնհայտ նահանջ թավշյա հեղափոխության գլխավոր հասարակական պահանջներից
Հայաստանի Հանրապետության դատական իշխանությունում և դատաիրավական մարմիններում արդյունավետ վեթինգի ձախողման մարտահրավերի վերաբերյալ
20 ապրիլի, 2020 թ.
Հայաստանի Հանրապետությունում արտակարգ դրության ռեժիմի ժամանակահատվածում ՀՀ Ազգային Ժողովը 2020թ մարտի 25-ին երկրորդ ընթերցմամբ ընդունեց մի շարք օրենքներ, որոնք նպատակ ունեն ապահովելու դատավորների, այդ թվում՝ Սահմանադրական դատարանի դատավորի թեկնածուների բարեվարքության ստուգման մեխանիզմները:
Ելնելով ՀՀ Ազգային ժողովի կողմից ընդունած դատաիրավական համակարգում վեթինգի իրականացումն ապահովող օրենսդրական փոփոխությունների վերլուծությունից՝ արձանագրում ենք.
1․ Գերազանցապես դատական, կառավարման և սոցիալական անարդարությունների դեմ ոտքի ելած և հեղափոխություն իրականացրած հանրության անկնալիքները դատական համակարգի արմատական բարեփոխման մասով հեղափոխությունից երկու տարի անց չեն արդարացվելու, որովհետև քաղաքական մեծամասնությունը ընդունված օրենսդրական փոփոխություններով հրաժարվում է դատաիրավական մարմիններում որակյալ վեթինգի իրականացման պարտավորության կատարումից և իրականացնելու է միայն ձևական կամ ընտրովի ստուգում:
2․ Տեղի է ունեցել ակնհայտ նահանջ թավշյա հեղափոխության գլխավոր հասարակական պահանջներից՝ արդարության և արդարադատության հաստատման օրախնդրից:
Մասնավորապես, իշխանությունը բազմիցս հայտարարել է դատաիրավական համակարգում վեթինգի իրականացման անհրաժեշտության մասին, որն ըստ միջազգայնորեն ձևավորված լավագույն փորձի պետք է առնվազն ներառեր հետևյալ բաղադրիչներով ուսումնասիրություն դատավորի, սահմանադրական դատարանի դատավորի կամ նրանց թեկնածուի համար՝
- Կարողությունների և գիտելիքի,
- Բարեվարքության կամ ընդհանուր առմամբ այնպիսի գործողությունների ուսումնասիրություն և գնահատում, որոնք կասկած կարող են հարուցել նրանց բարեվարքության և մասնագիտական գործունեության նկատմամբ,
- Գույքի և եկամուտների։
Մինչդեռ, ՀՀ ԱԺ ընդունած օրենքները սահմանափակել են վեթինգի գործիքակազմը՝ թողնելով երկու հիմնական ուղղություն՝ գործող դատավորների գույքի, եկամուտների և շահերի հայտարարագրերի ստուգում, ինչպես նաև դատավորի թեկնածուների բարեվարքության ստուգում, ինչպես նաև չնախատեսելով հետադարձությամբ համընդհանուր վեթինգի կիրառում բոլոր դատավորների նկատմամբ։ Ընդ որում, hայտարարագիր չներկայացնելու, սխալ տվյալ ներկայացնելու կամ գույք, եկամուտ չհայտարարագրելու համար պատասխանատվություն է սահմանվելու միայն 2017թ․ հունիս ամսից հետո ներկայացրած պաշտոնատար անձանց համար։ Այսինքն, դրանից առաջ կատարված նույն արարքի համար որևէ պատասխանատվություն չի սահմանվել: Նույն կերպ, համաձայն օրենսդրական փոփոխությունների՝ Կոռուպցիայի կանխարգելման հանձնաժողովը բանկերից կարող է պահանջել և ստանալ հայտարարագիր ներկայացնելու պարտականություն ունեցող անձանց հաշիվների առկայության, հաշվի մնացորդի և հաշվի շարժի վերաբերյալ ամփոփ տեղեկատվություն միայն 2017թ․ հուլիսի 1-ից հետո ներկայացված կամ ներկայացման ենթակա հայտարարագրերի նկատմամբ։ Կոռուպցիայի կանխարգելման հանձնաժողովին չի տրվել լիազորություն իրականացված վերլուծության հիման վրա հայտարարատուներից պահանջելու պարզաբանումներ և դրանց հիման վրա գործի նյութեր ուղարկել ՀՀ գլխավոր դատախազություն 2017թ.-ի նախորդած ժամանակահատվածի համար:
Առաջին անգամ շահերի վերաբերյալ տեղեկություններ ներկայացվելու են 2019թ․ տարեկան հայտարարագրում և միայն 2019 թվականի համար, իսկ սահմանված շահերի հայտարարագիրը նախատեսում է խիստ սահմանափակ տեղեկությունների շրջանակ։ Կրկին Կոռուպցիայի կանխարգելման հանձնաժողովը չի կարող նաև ավելի վաղ ժամանակահատվածի վերաբերյալ հավաքել տեղեկություններ շահերի բախման վերաբերյալ կամ դրանց կապակցությամբ որևէ քայլ ձեռնարկել։
Ծայրահեղ անլուրջ է բարեվարքության ստուգման խիստ սահմանափակ հնարավորությունը, որովհետև բարվերաքության ստուգում իրականացվելու է միայն ՀՀ Սահմանադրական դատարանի դատավորների, դատավորների, դատախազների, քննիչների թեկնածուների համար։ Գործող դատավորների, ինչպես նաև դատախազների, քննչների համար բարեվարքության ստուգում չի նախատեսվում:
Անընդունելի է, որ Կոռուպցիայի կանխարգելման հանձնաժողովի եզրակացությունները չեն հրապարակվելու, այն Բարձրագույն դատական խորհրդի համար ունի խորհրդատվական բնույթ։ Ինչպես այդ եզրակացությունը, այնպես էլ Բարձրագույն դատական խորհրդի կողմից այդ եզրակացության հիման վրա որոշում կայացնելու գործընթացը հրապարակային չէ։ Այսպիսով որևէ կերպ հանրային կամ այլ վերահսկողություն և հաշվետվողականություն ամբողջ գործընթացի նկատմամբ սահմանված չէ։
Այսպիսով, պահանջում ենք քաղաքական իշխանությունից՝
- Ըմբռնել, որ ժողովրդավարական, իրավական, ինքնիշխան և սոցիալական պետության վերականգնման գործողություններում հաջողության հասնելու անհրաժեշտ պայման է ամբողջական և խորքային վեթինգի իրականացումը դատաիրավական համակարգի բոլոր մարմիններում՝ անկախ համակարգային հետադիմական դիմադրությունից:
- Վերանայել արդարադատության բարեփոխման իր թերի, ծայրահեղ անհամաչափ և անարդյունավետ մոտեցումները, միջազգային լավագույն փորձի կիրառմամբ անհապաղ նորոգել դատաիրավական համակարգում նոր Հայաստանի կարիքներին և պահանջին համահունչ վեթինգի օրենսդրությունը, այնուհետ անցնել վեթինգի իրականացմանը:
- Իրականացնել առաջնահերթ վեթինգ Բարձրագույն դատական խորհրդի անդամների նկատմամբ, քանի որ այս մարմինն է լինելու բարեվարքության ստուգման վերջնական ատյանը դատավորների համար։

Retreat from the Key Public Demands of the Velvet Revolution: Statement
Helsinki Citizens’ Assembly-Vanadzor office, Open Society Foundations-Armenia, “Asparez” Journalists’ Club, Protection of Rights Without Border NGO, Law Protection and Development Foundation, Transparency International Anti-Corruption Center, attorneys Robert Revazyan, and Karen Tumanyan have released a statement concerning government's failure to instigate effective measures for vetting in the judiciary and law-enforcement bodies through legislative regulations. The respective laws were heard in a second hearing on March 25, 2020, awaiting a third hearing. The statement is still open for additional signatories.
"Analysis of the legislative regulations adopted by the National Assembly of the Republic of Armenia on March 25 in a second hearing, during the state of exception declared in Armenia, with respect to vetting in the judiciary and the legal system, supports the following conclusions:
- Two years after the revolution, predominantly waged by people defying injustices in the judicial, governmental and social realms, their expectations with respect to fundamental reforms of the judiciary will not be met, because the political majority in Armenia has adopted legislative acts by which it refuses to honor its publicly-stated commitment to implement sound vetting of the judiciary and law-enforcement authorities, and thus, will carry out only formalistic or selective vetting.
- There has been an obvious retreat from the key social demands of the Velvet Revolution—the agenda of achieving justice and equity."
The statement goes on describing the limitations of the adopted legislative measures not empowering the State Corruption Prevention Commission to with sufficient tools to conduct vetting. Thus, the Commission will only review the property and income declarations and interests of judges, their good conduct and only for the period after 2017. The Committee will not be endowed with powers to require explanations for flawed or inadequate property and income declarations submitted before 2017. In addition, review of conflict of interests is framed too narrowly and only planned for the period starting 2019. Review of good conduct is extremely narrow, and planned only for candidates of judges, constitutional court judges, prosecutors and investigators. Good conduct will not be evaluated for acting judges, constitutional court judges, prosecutors and investigators.
The statement then stresses; "It is unacceptable that the conclusions of the Corruption Prevention Commission will not be published and will be advisory for the Supreme Judicial Council. The conclusions of the Corruption Prevention Commission and the decision-making of the Supreme Judicial Council on the basis of such conclusions will not be public. Thus, there can be no public or other oversight and accountability of the whole process."
The signatories demand from the authorities:
- To acknowledge that success in restoring democracy, the rule of law, sovereignty, and a social state critically depends upon comprehensive and in-depth vetting in all parts of the judiciary and law-enforcement bodies, notwithstanding the reactionary systemic resistance.
- To reconsider its inadequate, extremely moderate, and ineffective measures planned for justice reform, and to revise the vetting legislation immediately in line with the international best practices and the requirements and demands of the New Armenia before commencing vetting procedures.
- To conduct priority vetting of the Supreme Judicial Council’s members, as it is the ultimate body responsible for the vetting of judges.