«Սեռական շահագործումից եւ սեռական բնույթի բռնություններից երեխաների պաշտպանության մասին» Եվրոպայի խորհրդի կոնվենցիան ընդունվել է 2007 թվականի հոկտեմբերի 25-ին, ուժի մեջ է մտել 2010 թվականի հուլիսի 1-ից։ 47 երկիր ստորագրել է այն, 44-ում՝ Կոնվենցիան արդեն իսկ ուժի մեջ է մտել։ Հայաստանի Հանրապետությունը այն ստորագրել էր 2010 թվականի սեպտեմբերի 29-ին։
Կոնվենցիան համալիր միջազգային ինստրումենտ է՝ ուղղված երեխայի սեռական շահագործման կամ սեռական բնույթի բռնությունների կանխարգելմանը, զոհերի պաշտպանությանը, պատշաճ քննություն իրականցմանը, իրազեկմանն ու համագործակցությանը: Կոնվենցիայի վավերացմամբ Հայաստանը ստանձնում է մի շարք իրավական պարտավորություններ, այդ թվում՝ ձեռնարկել օրենսդրական, կազմակերպչական, քաղաքականության փոփոխմանն ուղղված միջոցառումներ, հաստատել ընդհանուր չափորոշիչներ և սահմանումներ, մշակել և իրագործել համապատասխան մեխանիզմներ կրթության, առողջապահության, սոցիալական ծառայությունների ոլորտներում, իրավապահ և դատական մարմիններում՝ ուղղված մանկապղծության/երեխաների սեռական շահագործման դեմ արդյունավետ պայքարին։
Կոնվենցիան, հիշեցնենք, Ազգային ժողովում քննարկվել էր դեռևս ուրբաթ՝ մայիսի 8-ին, խորհրդարանում տեղի ունեցած ծեծկռտուքից հետո։ «Բարգավաճ Հայաստան» խմբակցությունն այն «հարցադրող» հիմնական ուժն էր Ազգային ժողովում։ Ելույթով հանդես եկավ պատգամավոր Գևորգ Պետրոսյանը, ով կենտրոնացել էր հիմնականում սեռական կրթությանը վերաբերող դրույթի վրա․ «Յուրաքանչյուր կողմ ձեռնարկում է միջոցներ՝ ապահովելու, որ երեխաները տարրական և միջնակարգ դպրոցում ստանան սեռական շահագործման և սեռական բռնությունների նկատմամբ վտանգների, ինչպես նաև ինքնապաշտպանության միջոցների մասին տեղեկություններ»:
ԲՀԿ-ական պատգամավորի կարծիքով, սեռական կրթությունը, որի շնորհիվ երեխաները տեղեկանում են վտանգների և ինքնապաշտպանության միջոցների մասին, սպառնալիք է․ «հեքիաթից ու կաթից նոր կտրված երեխաները» չպետք է սովորեն սեռական շահագործումից պաշտպանվել, քանի որ դա հակացուցված է «մեր ազգային մենթալիտետին»։ Ի լրումն իր գործընկերոջ ասածի` բհկական պատգամավոր, ԱԺ մարդու իրավունքների մշտական հանձնաժողովի նախագահ Նաիրա Զոհրաբյանն առաջարկեց պարզապես ստերջացնել մանկապիղծներին։
Այսօր՝ երկրորդ ընթերցման ժամանակ, Գևորգ Պետրոսյանը վարման կարգով կրկին հիշեցրեց, որ Կոնվենցիան, իր կարծիքով, «ողջամտորեն սպառնալիքի տակ է դնում երեխաների դաստիարակության շահերը»։ Ըստ Պետրոսյանի, Հայ առաքելական եկեղեցին ևս դեմ է դրան․ «Երեկ ստացել եմ Հայ առաքելական եկեղեցու կողմից բազմաթիվ ահազանգեր, նրանք բոլորը դեմ են արտահայտվում կոնվենցիային»։
Պետրոսյանի մտահոգված ելույթին արձագանքնելով՝ «Իմ քայլը» խմբակցության ղեկավար Լիլիթ Մակունցը հիշեցրեց, որ կոնվենցիայի վավերացման հարցն ավելի վաղ քննարկվել է հանձնաժողովի նիստում, որտեղ բոլորը, այդ թվում՝ հենց ԲՀԿ-ն, կողմ են քվեարկել: «Ցավում եմ, որ առանձին մարդիկ կարողանում են Ձեր դիրքորոշման վրա ազդել և Ձեր դիրքորոշումը փոխել: Կոնվենցիան երեխաների շահերից է բխում, և սա կանխելու է մանկապղծությունը Հայաստանում», - ասաց Մակունցը:

Защита детей противоречит армянским ценностям, считают оппозиция, церковь и «Воля»
Парламент Армении ратифицировал Конвенцию Совета Европы О защите детей от сексуальной эксплуатации и сексуального насилия: 79 депутата выступили за, 12 против, 0 воздержавшихся.
Конвенция была принята 25 октября 2007 года, вступила в силу 1 июля 2010 года. Документ подписали 47 стран, в 44 из них Конвенция уже вступила в силу. Армения подписала ее 29 сентября 2010 года. Документ представляет собой комплексный международный инструмент, направленный на предотвращение сексуальной эксплуатации детей или насилия сексуального характера, защиту жертв, осуществление надлежащего расследования, оповещение и сотрудничество.
С ратификацией Конвенции Армения берет на себя ряд обязательств, как то: принять законодательные, организационные меры, направленные на изменение политики, утвердить общие критерии и определения, разработать и реализовать соответствующие механизмы в сферах образования, здравоохранения, социальных услуг, в правоохранительных и судебных органах с целью обеспечения эффективной борьбы с педофилией/сексуальной эксплуатацией детей.
В законодательном органе Армении Конвенцию обсудили и 8 мая. Множество вопросов в связи с документом возникло, в частности, у второй по величине фракции «Процветающая Армения». Выступая на тему в очередной раз, депутат Геворг Петросян  уделил особое внимание положению о половом просвещении: «Каждая сторона принимает меры для получения детьми в начальной и средней школах информации о сексуальной эксплуатации и угрозах сексуального насилия, а также средствах защиты». Так, оппозиционный депутат назвал половое образование угрозой: «только-только отлученные от сказок и молока дети» не должны учиться защите от сексуальной эксплуатации, так как это, уверен Петросян, противопоказано «нашему национальному менталитету».
К коллеге по фракции присоединилась председатель постоянной парламентской комиссии по правам человека Наира Зограбян, предложившая просто стерилизовать педофилов.
11 мая, во втором чтении, Геворг Петросян снова поделился своим мнением о том, что Конвенция «ставит под благоразумную угрозу интересы воспитания детей». Армянская Апостольская церковь, добавил парламентарий, тоже против: «Вчера я получил множество сообщений из церкви, все они высказываются против Конвенции».
В ответ на обеспокоенность Петросяна глава правящей фракции «Мой Шаг» Лилит Макунц напомнила, что вопрос ратификации обсуждался ранее на заседании Комиссии, где все, в том числе «Процветающая Армения», проголосовали «за».
«Сожалею, что отдельным лицам удается повлиять на вашу позицию и изменить ее. Конвенция вытекает из интересов детей, и это предотвратит педофилию в Армении», - сказала она.
Параллельно заседанию здание Национального собрания пикетировали члены инициативы «Камк» («Воля»). Они же, напомним, долгие месяцы противились ратификации Стамбульской Конвенции о предотвращении насилия над женщинами и домашнего насилия.
Они встречали депутатов у входа, упрекая в том, что те дают зеленый свет законодательству против сексуальной эксплуатации детей. Защитники национальных ценностей почему-то кричали: «Бесстыдники, у вас, что, нет детей? Нет семьи?».