«Սեռական շահագործումից եւ սեռական բնույթի բռնություններից երեխաների պաշտպանության մասին» Եվրոպայի խորհրդի կոնվենցիան ընդունվել է 2007 թվականի հոկտեմբերի 25-ին, ուժի մեջ է մտել 2010 թվականի հուլիսի 1-ից։ 47 երկիր ստորագրել է այն, 44-ում՝ Կոնվենցիան արդեն իսկ ուժի մեջ է մտել։ Հայաստանի Հանրապետությունը այն ստորագրել էր 2010 թվականի սեպտեմբերի 29-ին։
Կոնվենցիան համալիր միջազգային ինստրումենտ է՝ ուղղված երեխայի սեռական շահագործման կամ սեռական բնույթի բռնությունների կանխարգելմանը, զոհերի պաշտպանությանը, պատշաճ քննություն իրականցմանը, իրազեկմանն ու համագործակցությանը: Կոնվենցիայի վավերացմամբ Հայաստանը ստանձնում է մի շարք իրավական պարտավորություններ, այդ թվում՝ ձեռնարկել օրենսդրական, կազմակերպչական, քաղաքականության փոփոխմանն ուղղված միջոցառումներ, հաստատել ընդհանուր չափորոշիչներ և սահմանումներ, մշակել և իրագործել համապատասխան մեխանիզմներ կրթության, առողջապահության, սոցիալական ծառայությունների ոլորտներում, իրավապահ և դատական մարմիններում՝ ուղղված մանկապղծության/երեխաների սեռական շահագործման դեմ արդյունավետ պայքարին։
Կոնվենցիան, հիշեցնենք, Ազգային ժողովում քննարկվել էր դեռևս ուրբաթ՝ մայիսի 8-ին, խորհրդարանում տեղի ունեցած ծեծկռտուքից հետո։ «Բարգավաճ Հայաստան» խմբակցությունն այն «հարցադրող» հիմնական ուժն էր Ազգային ժողովում։ Ելույթով հանդես եկավ պատգամավոր Գևորգ Պետրոսյանը, ով կենտրոնացել էր հիմնականում սեռական կրթությանը վերաբերող դրույթի վրա․ «Յուրաքանչյուր կողմ ձեռնարկում է միջոցներ՝ ապահովելու, որ երեխաները տարրական և միջնակարգ դպրոցում ստանան սեռական շահագործման և սեռական բռնությունների նկատմամբ վտանգների, ինչպես նաև ինքնապաշտպանության միջոցների մասին տեղեկություններ»:
ԲՀԿ-ական պատգամավորի կարծիքով, սեռական կրթությունը, որի շնորհիվ երեխաները տեղեկանում են վտանգների և ինքնապաշտպանության միջոցների մասին, սպառնալիք է․ «հեքիաթից ու կաթից նոր կտրված երեխաները» չպետք է սովորեն սեռական շահագործումից պաշտպանվել, քանի որ դա հակացուցված է «մեր ազգային մենթալիտետին»։ Ի լրումն իր գործընկերոջ ասածի` բհկական պատգամավոր, ԱԺ մարդու իրավունքների մշտական հանձնաժողովի նախագահ Նաիրա Զոհրաբյանն առաջարկեց պարզապես ստերջացնել մանկապիղծներին։
Այսօր՝ երկրորդ ընթերցման ժամանակ, Գևորգ Պետրոսյանը վարման կարգով կրկին հիշեցրեց, որ Կոնվենցիան, իր կարծիքով, «ողջամտորեն սպառնալիքի տակ է դնում երեխաների դաստիարակության շահերը»։ Ըստ Պետրոսյանի, Հայ առաքելական եկեղեցին ևս դեմ է դրան․ «Երեկ ստացել եմ Հայ առաքելական եկեղեցու կողմից բազմաթիվ ահազանգեր, նրանք բոլորը դեմ են արտահայտվում կոնվենցիային»։
Պետրոսյանի մտահոգված ելույթին արձագանքնելով՝ «Իմ քայլը» խմբակցության ղեկավար Լիլիթ Մակունցը հիշեցրեց, որ կոնվենցիայի վավերացման հարցն ավելի վաղ քննարկվել է հանձնաժողովի նիստում, որտեղ բոլորը, այդ թվում՝ հենց ԲՀԿ-ն, կողմ են քվեարկել: «Ցավում եմ, որ առանձին մարդիկ կարողանում են Ձեր դիրքորոշման վրա ազդել և Ձեր դիրքորոշումը փոխել: Կոնվենցիան երեխաների շահերից է բխում, և սա կանխելու է մանկապղծությունը Հայաստանում», - ասաց Մակունցը:

On May 8, 2020, the Parliament ratified Council of Europe Convention on "Protection of Children Against Sexual Exploitation and Sexual Abuse" with 79 votes for, 12 against, 0 abstaining.
The convention was drafted in 2007 and became operable in 2010 with 47 signing it of which 44 also ratified it. Armenia signed the Convention on September 29, 2010. It serves as a comprehensive instrument for preventing sexual exploitation and sexual abuse of children, protection of victims, proper investigation of such cases, awareness raising and cooperation.
By ratifying the Convention, Armenia committed to a number of legal commitments, including adoption of legislative, logistic, policy-based measures, adoption of uniform standards and definitions, development and implementation of appropriate measures in the educational, health care, social services, legal and judicial bodies in relation to effectively combating child molestation and sexual abuse.
The Convention was under deliberations on May 8, the day of the scandalous brawl. Prosperous Armenia Party was the main force "questioning" the Convention. MP Gevorg Petrosyan made a speech and focused on the sexual education component of the Convention by which states are committed to taking measures to educate children of elementary and middle school age about sexual abuse threats and self-defense from them. He believes that this kind of education is a threat in itself. "Children just separated from milk and fairy tales" should not learn to protect themselves from sexual abuse, because this is contradicting "our national mentality." To back up her colleague, Naira Zohrabyan of the same party, Chairperson of the Human Rights Standing Committee, simply suggested to sterilize child molesters.
Today, during the second hearing of the ratification of the Convention, Gevorg Petrosyan took the floor for a point of order, however spoke of the Convention reminding that it "reasonably puts the interests of child upbringing under threat." According to Petrosyan, the Armenian Apostolic Church is also against it. "I received many concerns from the Apostolic Church yesterday, they are all against this Convention."
Lilit Makunts, head of the "My Step" fraction of the parliament reacted to Petrosyan's remarks reminding that the Human Rights committee discussed it earlier and Prosperous Armenia had no objections. "I am sorry that certain people have the power to impact your position and change it. The Convention stems from the interests of children and it will prevent child molestation in Armenia," said Makunts.
In parallel to the deliberation in the Parliament, "Kamq" ultraconservative group's members that have been long fighting against the Convention preventing violence against women and domestic violence, were protesting against the child protection convention. They were standing at the Parliament entrance shaming MPs for greenlighting the legislation protecting children from sexual exploitation. "Shame on you, don't you have children, family?" were shouting the defenders of national values.