Մահացածներն ու թունավորվածները ոսկի էին փնտրում
Կոտայքի մարզի Մեղրաձոր համայնքին հարակից չշահագործվող ոսկու հանքի հորանում գիշերը երեք երիտասարդ տղամարդու դի է հայտնաբերվել։ Արտակարգ իրավիճակների նախարարության փոխանցմամբ՝ դատաբժշկի նախնական զննությամբ դիակների վրա բռնության հետքեր չեն հայտնաբերվել:
Կոտայքի մարզպետ Ռոմանոս Պետրոսյանի հաղորդմամբ, դեպքը տեղի է ունեցել ոսկու հանքի դատարկ, այլևս չշահագործվող և փակ հանքախորշում.
«Դեռեւս պաշտոնապես հաստատված չէ, բայց իմ հավաստի տեղեկություններով՝ զոհերը Մեղրաձոր համայնքից են։ Ինքնաշեն միջոցներով փորձ են արել մտնելու մարած խորշերը՝ գուցե սիրողական մակարդակով հանքաքարեր հանելու համար», - լրագրողների հետ զրույցում ասել է Պետրոսյանը։
Մարզպետը նշել է, որ զոհերից բացի ևս 4-5 հոգի թունավորման նախանշաններով տեղափոխվել է հիվանդանոց, նրանց կյանքին վտանգ չի սպառնում:
Ինչո՞ւ չի այնպես արվում, որ փակ հանքախորշեր մուտք գործելու հնարավորություն առհասարակ չլինի հարցին, մարզպեսը պատասխանել է․ «Մարած մի քանի տասնյակ հանքախորշերի վրա ֆիզիկապես հսկողություն դնելը դյուրին գործ չէ։ Միգուցե պարտավոր էին անել․․․Նախաքննությունը կպարզի»:

Три трупа и отравившиеся: уроженцы армянского села искали золото
Прошлой ночью в шахте неэксплуатируемого золотого рудника неподалеку от села Меградзор Котайкской области Армении нашли три трупа. МЧС сообщает, что в результате предварительного осмотра судмедэксперта следов насилия на трупах мужчин не обнаружено.
По словам губернатора Котайка Романоса Петросяна, инцидент произошел в пустом, неэксплуатируемом и закрытом забое рудника:
«Официально еще не подтверждено, но по имеющейся у меня достоверной информации, жертвы - уроженцы села Меградзор. Они пытались проникнуть во впадины рудника при помощи самодельных приспособлений, возможно, чтобы на любительском уровне извлечь руду», – заявил губернатор в беседе с журналистами.
Кроме того, по его словам, несколько человек были доставлены в больницу с симптомами отравления, их жизнь вне опасности.
На вопрос о том, почему не принимаются меры, чтобы вовсе не было возможности проникновения в такие места, Романос Петросян ответил: «Физически непросто установить контроль над несколькими десятками забоев, Возможно, они обязаны были сделать это… Предварительное следствие выяснит».