«Ականատես» դիտորդական առաքելությունն իր մտահոգությունն է հայտնում 2020 թվականի ապրիլի 5-ի սահմանադրական հանրաքվեի ֆինանսավորման թափանցիկության ու հաշվետվողականության վերաբերյալ՝ հաշվի առնելով փետրվարի 25-ին կայացած «Քաղաքացիական պայմանագիր» կուսակցության դրամահավաք-երեկոյի վերաբերյալ ոչ միանշանակ ընկալումները․
«Դիտորդական առաքելությանը մտահոգում է կուսակցության և հիմնադրամի հաշվեհամարների հետ կապված անհստակությունը, ՔՊ վերադարձի հիմնադրամի կայքում առկա տեղեկատվությունը, որով փաստացի հնարավոր է դառնում «ՀՀ կուսակցությունների մասին» օրենքով արգելված անանուն և օտարերկրյա ֆիզիկական ու իրավաբանական անձանցից նվիրատվությունների ընդունումը, ինչպես նաև՝ առհասարակ կուսակցությունների և նախընտրական քարոզարշավի ֆինանսավորման թափանցիկության հետ կապված ՀՀ օրենսդրության առկա բացերը։
«Ականատես» դիտորդական առաքելությունը, ելնելով հետհեղափոխական Հայաստանում ընտրական գործընթացների օրինավորության և բացարձակ թափանցիկության, ինչպես նաև ընտրողների իրավունքների պաշտպանության, և ապօրինի ֆինանսների և խոշոր կապիտալի ազդեցությունը քաղաքական դաշտում կանխելու անհրաժեշտությունից, ՔՊ կուսակցությանն առաջարկում է ներկայացնել հրապարակային հաշվետվություն ոչ միայն օրենքով սահմանված՝ նախընտրական հիմնադրամի, այլև կուսակցության և նրան պատկանող և կամ նրա հետ փոխկապակցված իրավաբանական անձանց հաշվեհամար(ներ)ի, այդ թվում՝ ՔՊ վերադարձի հիմնադրամի ֆինանսական մուտքերի ու ելքերի վերաբերյալ:
Կուսակցություններին առնչվող երրորդ անձանց գործունեության թափանցիկությունը օրհասական խնդիր, է և կուսակցությունների օրենսդրությանն առնչվող բարեփոխումների համատեքստում ակնկալվում է ապահովել դրանց լիարժեք հաշվետվողականությունը:
Մինչ այդ, անհրաժեշտ է հրապարակել, թե ՀՀ նախագահի կողմից սահմանադրական փոփոխությունների հանրաքվեի նշանակման օրվանից մինչ ս.թ. փետրվարի 29-ը ներառյալ՝
- Որքա՞ն գումար է նվիրաբերվել «ՔՊ» կուսակցության բանկային հաշվեհամար(ներ)ին և ում կողմից՝ նշելով առանձին նվիրատվությունները:
- Որքա՞ն գումար է նվիրաբերվել «ՔՊ» վերադարձի հիմնադրամի հաշվեհամարին և ում կողմից՝ նշելով առանձին նվիրատվությունները։
- «ՔՊ» կուսակցության ո՞ր հաշվին է փոխանցվել ս.թ. փետրվարի 25-ի դրամահավաք-երեկոյի ընթացքում նվիրաբերված գումարը:
- Քանի՞սն են եղել և որքա՞ն են կազմել անանուն նվիրատվությունները՝ կատարված կուսակցության և վերադարձի հիմնադրամի հաշվեհամարներին։
- Ինչպե՞ս է կուսակցությունը տնօրինել կամ տնօրինում օտարերկրյա ֆիզիկական և իրավաբանական անձանցից ստացված նվիրատվությունները՝ կատարված կուսակցության կամ վերադարձի հիմնադրամի հաշվեհամարին։
- 2020 թ. մարտի 1-ի դրությամբ որքա՞ն է կազմում կուսակցության հաշվեհամար(ներ)ի և վերադարձի հիմնադրամի հաշվեհամարին առկա գումարի չափը:
Ակնկալում ենք հնգօրյա ժամկետում ստանալ ՔՊ կուսակցության արձագանքը և սպառիչ պատասխանները վերը նշված հարցերին։
Կուսակցությունները և ընտրական համակարգը Հայաստանում ավանդաբար համարվել են ամենից ցածր վստահություն ունեցող ինստիտուտներից: ՔՊ կուսակցությունը, հավատարիմ լինելով հեղափոխությամբ հռչակված արժեքներին և նոր ավանդույթների սկզբնավորման նպատակով, իր գործունեությամբ պետք է վերականգնի հանրության վստահությունը այդ ինստիտուտների նկատմամբ։
Նաև հորդորում ենք ՔՊ կուսակցությանը առաջնորդվել «Կուսակցությունների մասին» ՀՀ օրենքի 24-րդ մասի 4-րդ և «Հանրաքվեի մասին» ՀՀ օրենքի 19-րդ հոդվածի 4-րդ մասերով, հաշվի առնելով, որ ՔՊ վերադարձի հիմնադրամի օգտագործումը որպես երրորդ անձի՝ չի վերացնում օտարերկրյա աղբյուրներից և անանուն ֆինանսավորմանն առնչվող սահմանափակումները»։

Новый адвокат голодающего арестанта: «Он нужен мне здоровым»
Уроженцу города Ехегнадзор (Вайоцдзорская область Армении) Володе Сукиасяну назначили нового общественного защитника, так как следственные действия будут проводиться в столице. Epress.am побеседовал с Гургеном Ованисяном, узнал у защитника о требовании арестанта УИУ «Армавир», объявившего голодовку, и о том, что следователь по делу - «нормальный парень».
Общественный защитник приступил к делу 17 августа, причем, интересы Сукиасяна он защищает только по нескольким эпизодам. Он уже успел поучаствовать в допросе, кроме того, Сукиасян, уже дал признательные показания. Гурген Ованисян сообщил, что речь не только о групповой краже денег из терминалов: «Они грабили магазин, салон красоты… Показания давал по эпизодам, в которых участвовал».
Сукиасян, по словам общественного защитника, был арестован в рамках другого уголовного дела и нарушил избранную ранее меру пресечения в виде подписки о невыезде: тогда был назначен залог. А одним из оснований отказа от изменения меры пресечения стало опасение по поводу того, что обвиняемый может совершить иные преступления, заявил Ованисян.
«Если он уже обвиняется в рамках уголовного дела и признает свою вину, орган, осуществляющий производство, однозначно ходатайствует об изменении меры пресечения - уже на арест, потому что считает, что после того, как отпустит человека, тот возьмется за старое».
По словам собеседника, дело состоит более чем из 40 эпизодов. «В настоящее время дело сепарируется… поступает из различных следственных органов, собираясь в одно. Есть эпизоды, по которым он еще не давал показаний, не допрашивался».
О том, продолжается ли голодовка Сукиасяна, которая, как сообщил общественный защитник, была объявлена с требованием об освобождении, Ованисян не в курсе. В ходе приватной беседы с подзащитным Гурген Ованисян, по его же словам, пытался убедить молодого человека прекратить акцию, потому что «это не решит вопроса».
«Конечно, я представляю его интересы, он мой подзащитный, но объявление голодовки с требованием об устранении меры пресечения не считаю реалистичным. Он вредит самому себе.
Я призвал его прекратить… Он должен участвовать в судопроизводстве, он нужен мне здоровым».
Ранее обратившаяся в редакцию сайта мать заключенного сообщила, что после задержания сына подвергли пыткам. Общественный защитник сказал, что и об этом интересовался у Сукиасяна, который, однако, все отрицает.
Общественный защитник: Я спросил «тебя хоть пальцем тронули, пытки, физическую силу применяли?». Он отрицает. Ничего подобного нет.
Журналист: Ну, он может бояться признаться…
- Я спрашивал несколько раз во время приватной беседы. Это один из первых вопросов, которые я задаю своим подзащитным. О пытке и речи нет, - крайне уверенно произнес собеседник, опровергнув вероятность того, что признательные показания могли стать результатом оказанного давления.
«Во всяком случае я такой информацией не владею, он мне этого не говорил и нет такой информации», - добавил общественный защитник.
Что касается обеспокоенности родных по поводу того, что на Володю Сукиасяна могут повесить преступления, которые он не совершал, Ованисян призвал их ни на кого не клеветать.
«Следователь такого не делает… Следователь нормальный парень, и он говорит: пусть дает показания только по эпизодам, в которых участвовал. Он говорит: это я совершал, а этого не делал. «Там написали, якобы я совершил с ними кражу, а я в это время был под стражей», - процитировал адвокат Сукиасяна. Следователя-нормального парня зовут Левон Каджазнуни.
Подобно предыдущему общественному защитнику, который так и не успел заняться делом, Ованисян также сказал о «терроре», которому его подвергают родные подзащитного. В частности, его мать постоянно пытается получить информацию, добавил собеседник, которую он предоставить не может: «Она терроризирует».
На наблюдение журналиста о том, что женщину можно понять, адвокат ответил: «Я не спорю, но нельзя манипулировать людьми. Когда я был задействован в деле, мать об этом знала. Ей, как и супруге Сукиасяна, было об этом известно. Она просто звонит время от времени... Я не могу бросить все дела и отвечать на звонки матери. В том объеме, в котором она должна была получить информацию - вовлечен ли я в дело, какие действия проведены, - она ее получила».