Շրջակա միջավայրի ոչնչացում կորոնավիրուսի ընթացքում
Նոր ուսումնասիրությունը բացահայտել է բնությանը վնասելու դեպքեր Եվրոպայում, Կովկասում և Կենտրոնական Ասիայում
Ներդրողների օգտին օրենքի փոփոխություն, վիճելի նախագծերի հանկարծակի հաստատում, հիդրոէլեկտրակայանների ապօրինի կառուցում, ապօրինի անտառահատումներ, քաղաքացիական ակտիվիստների հետապնդում: Սրանք COVID-19 պանդեմիայով պայմանավորված սահմանափակումների ընթացքում մարդու իրավունքների խախտումների և շրջակա միջավայրի բաղադրիչների խաթարման ընդամենը մի քանի օրինակներ են: Չեխական «Առնիկա» հասարակական կազմակերպությունը և այլ երկրներից նրա գործընկերները հրապարակել են  նոր՝ «Կորոնավիրուսի համավարակի պայմաններում շրջակա միջավայրի ոչնչացում» ուսումնասիրությունը, որում ներառված  է բնապահպանական արդարության խախտման 15 դեպք:
Այս հրապարակման մեջ ներկայացված են ապացույցներ, որոնք ցույց են տալիս, թե ինչպես են որոշ երկրների կառավարություններ և պետական մարմիններ չարաշահել COVID-19 համավարակի հետ կապված իրավիճակը և շեղել հասարակության ուշադրությունը, իսկ արտակարգ ռեժիմի անցնելը թուլացրել է քաղաքացիների՝ կարևոր հարցերի լուծմանը, քննարկումներին, հանդիպումներին կամ բողոքներին լիարժեք մասնակցելու հնարավորությունը։ «Բացի քաղաքացիների առողջության և տնտեսության համար ակնհայտ հետևանքներից, համաշխարհային համավարակը նաև էականորեն հարվածել է  բնապահպանությանը և շրջակա միջավայրին, էլ չենք խոսում մարդու իրավունքների և պակաս տեսանելի դեպքերի մասին», - ասել է «Առնիկայի» քաղաքացիների աջակցության կենտրոնի նախագահ Մարտին Սկալսկին:
Բացի այդ, որոշ մասնավոր ընկերություններ օգտվեցին համավարակի պայմաններից և ձեռնարկեցին այնպիսի գործողություններ, որոնք վնասում են շրջակա միջավայրը: Օրինակ, Ուկրաինայի Դնեպր քաղաքում գտնվող ջերմաէլեկտրակայանը միանգամից շահագործում էր երկու էներգաբլոկն առանց էլեկտրաստատիկ նստվածքների, ինչն ակնհայտորեն հակասում է շրջակա միջավայրի վրա ազդեցության գնահատման (ՇՄԱԳ) եզրակացությանը: Բոսնիա և Հերցեգովինայում «Srbinjeputevi» ընկերությունը սկսել է հիդրոէլեկտրակայանի կառուցում ընդհանրապես առանց  թույլտվության: Մոլդովայում ծառերի ապօրինի հատումները լայն տարածում ստացան խորհրդարանի կողմից հայտարարված արտակարգ դրության ժամանակահատվածում, ինչը վատթարացրեց առանց այն էլ նոսրանտառ երկրի իրավիճակը։
Չնայած որոշ խախտումներ վերաբերում են եզակի դեպքերի, մյուսները ներկայացնում են ուժեղացված ջանքեր` ուղղված շրջակա միջավայրի համակարգային դեգրադացիային/վնասմանը: «Հայաստանում համավարակի ընթացքում փորձ է արվել ընդունել նոր օրենք, որը սահմանափակում է հասարակության լայն զանգվածներին տեղեկատվության տրամադրումը, հակասում է Օրհուսի կոնվենցիայի՝ տեղեկատվության մատչելիությանը, հասարակության մասնակցությանը և բնապահպանական հարցերին վերաբերյալ արդարադատության մասնակցությանը: Շնորհիվ հասարակական կազմակերպությունների ճնշման, օրենքը սակայն չընդունվեց: Հունաստանն օրենք է ընդունել, որը թուլացնում է բնապահպանական չափանիշները, իսկ Չեխիայի Հանրապետության կառավարությունը պատրաստում է Շինարարության մասին նոր օրենք, որը մեծ ներուժ ունի ճնշելու  տեղական ինքնակառավարման մարմինների, սեփականատերերի և բնապահպանների իրավունքները: Սլովենիան երեք օրենքներում փոփոխություններ է կատարել, որոնք քաղաքացիների մեծամասնությանը զրկում են կարևոր որոշումներ կայացնելիս կարծիք արտահայտելու իրավունքից», - բացատրում է Առնիկայից Մարտին Սկալսկին:
«Խորհրդային Միության նախկին երկրներում որոշումների կայացմանը հասարակության մասնակցությունը դեռևս դիտվում է որպես որպես ժողովրդավարացման կողմնակի ազդեցություն, որն սկսվեց երկաթե վարագույրի բացմամբ», - նոր ուսումնասիրության առաջաբանում գրել է Օրհուսի կոնվենցիայի բյուրոյի նախկին անդամ Լուկաշ Պոկորնին: «Այնուամենայնիվ, ԵՄ անդամակցությունը միայն մասնակի ապահովագրություն է միջազգային իրավունքի կոպիտ խախտումների դեմ` քաղաքացիների կամքի արտահայտման ոլորտում: Բելառուսի նման ամբողջատիրական պետությունների հետ մեկտեղ, իրավախախտումների ցուցակում հայտնվել են նաև ավելի զարգացած և հարուստ պետություններ, ինչպիսիք են Չեխիան կամ Սլովենիան», - նշել է  Պոկորնին:
«Առնիկան» ընդգծում է, որ նկարագրված դեպքերը խախտում են Օրհուսի միջազգային կոնվենցիայի բնապահպանական ժողովրդավարության նորմերը: Օրհուսի՝ կանոնների պահպանման կոմիտեն հայտարարություն է տարածել Օրհուսի կոնվենցիայի կիրառման մասին COVID-19 համավարակի և տնտեսական վերականգնման փուլում, որում ասվում է. «Նույնիսկ ճգնաժամի դեպքում, ինչպիսին է COVID-19 համավարակը, անհնար է անտեսել Կոնվենցիայում սահմանված հիմնարար իրավունքները: Ըստ այդմ, երկրները չեն կարող արդարացնել Կոնվենցիայի օրենքների որևէ փոփոխություն՝ վկայակոչելով COVID-19 համավարակը կամ տնտեսության արագ վերականգնման անհրաժեշտությունը»:

Environmental Destruction In Times Of Coronavirus
Changing the law in favour of investors, sudden approval of controversial projects, unlawful construction of hydropower plants, illegal logging, or persecution of activists. These are some of the cases of accelerated undermining of human rights and destruction of the environment during the lockdown caused by the COVID-19 global pandemic. The Czech non-governmental organization Arnika and its partners from the region have published a new study, Environmental destruction in times of coronavirus, covering 15 cases of violations of environmental justice.
The publication presents evidence showing how the governments of certain countries and state authorities misuse the way the COVID-19 pandemic shifted the public focus and the subsequent lockdowns weakened the possibility of public monitoring and participation in decision-making or protesting. “Besides the obvious health and economic impacts, the global pandemic has also significantly hit the environment and human rights, which is so far less visible,” says Martin Skalsky, the chair of Arnika's Citizens Support Centre.
Some private companies have also taken advantage of the pandemic and gone ahead with environmentally damaging steps. The thermal power plant in the Ukrainian town of Dnipro operated two blocks with no electro filters, explicitly flouting the conclusion of its Environmental Impact Assessment (EIA). In Bosnia and Herzegovina, the Srbinjeputevi company started the construction of a hydropower plant without having any permit. In Moldova, illegal logging became rampant during the state of emergency declared by the Parliament, worsening the situation in a country with an already low forest coverage.
Although some of the violations are related to individual cases, others show attempts to enforce systemic deterioration. “In Armenia, a new law restricts the provision of information, in Greece, a law was passed that weakens environmental standards. However, due to pressure from NGOs, the law was not passed. The Czech government is preparing a new Building Act that would suppress the rights of local self-governments, property owners, and conservationists. Slovenia passed amendments to three laws that deprive most of the citizens of their rights to express their opinion in decision-making, explains Martin Skalsky from Arnika.
“In the former Soviet bloc states, public involvement in decision-making is still considered a mere "side-effect" of the democratization that began with the fall of the Iron Curtain,” Lukas Pokorny, a former member of the Aarhus Convention Bureau, writes in the foreword to the new study. “However, EU membership is only a partial insurance against the worst violations of international law in the area of ​​participation. Along with totalitarian states such as Belarus, developed and rich states, such as the Czech Republic or Slovenia, also appear on the list of offences,” Pokorny continues.
Arnika points out that the cases that are described represent violations of the international Aarhus Convention on environmental democracy. Its Compliance Committee issued a Statement on the application of the Aarhus Convention during the COVID-19 pandemic and the economic recovery phase, stating that: “even in the case of a crisis such as the COVID-19 pandemic, the binding rights set out in the Convention cannot be reduced or curtailed. Accordingly, the Parties cannot justify any restriction on the Convention rights by reference to the COVID-19 pandemic or to the need for a rapid economic recovery.”