Եթե ծառերը կարողանային խոսել․ տարածաշրջանի նոր ֆիլմերը
Ոսկե ծիրան 2021-ին` հիմնական մրցութային ծրագրին զուգահեռ, ներկայացնվեց տարածաշրջանային համայնապատկերը, որը ներառում էր ֆիլմեր Հարավարևմտյան Ասիայից` Վրաստան, Իրան, Իսրայել, Իրաք, Հորդանան և այլն: Ծրագիրը լավ հնարավորություն էր՝ բացահայտելու տեղական կինոգործիչներին, և հետաքրքիր ճանապարհորդություն՝ բարդ ու կոնֆլիկտային տարածաշրջանով, ուր, չնայած ազգային ու կրոնական տարբերություններին, ֆիլմերը հաճախ նույն թեմաներին են անդրադառնում, երբեմն՝ նույնիսկ համանման տրամադրությամբ ու ոգով:
Հաղթող ֆիլմը՝ վրաստանցի ռեժիսոր Սալոմե Ջաշիի «Սանձումը» (Taming the Garden), ներկայացնում է շատ անսովոր մի պատմություն. հարյուրամյա ծառերը արմատահան են արվում ու տեխափոխվում Վրաստանի ամենահարուստ մարդուն պատկանող արհեստական դրախտային այգի` մարդկանց թողնելով շինարարական փոսեր ու վնասված ծառեր:
Սանձումը, Սալոմե Ջաշի
Ֆիլմը ներգործում է հանդիսատեսի վրա թե՛ վիզուալ-պատկերային, թե՛ իմաստային մակարդակներում: Որոշ տեսարաններ (օրինակ` ծովով ընթացող հսկա ծառը) ուղղակի կախարդող են. եթե կոնտեքստից դուրս ցուցադրվեն, կարող է անգամ «պատկերային կինոյի» տպավորություն ստեղծվել: Ջաշին ցույց է տալիս նաև բռնությունը, որն ընկած է այդ գեղեցկության հետևում: Արմատախիլ արված ծառերով օլիգարխը մոտեցնում է բնապահպանական աղետը. տեղի բնակիչները չեն դիմանա կապիտալիստական մեքենայի ճնշմանը։ Վաղ թե ուշ նրանք հաստատ կլքեն իրենց հողը։ Ջաշիի տեսախցիկը միայն դիտարկում է, այն չի միջամտում իրադարձությունների ընթացքին, իրավիճակ չի ստեղծում: Հստակ քաղաքական ուղերձի համար հերիք է անգամ պարզ արձանագրումը։
Արմատազրկվելու, հայրենի հողը լքելու թեման նաև ծրագրի այլ ֆիլմերում է կարևոր դեր խաղում: Սերժ Ավետիքյանի «Վերադարձ Սոլոզ» (Return to Sölöz) ֆիլմում հայ գաղթականների ընտանիքում մեծացած ռեժիսորը տասնամյակների ընթացքում պարբերաբար վերադառնում է իր նախնիների գյուղը, հանդիպում տարբեր մարդկանց, հետևում նրանց ճակատագրին, նկատում փոխակերպումները: Հերոսները հասունանում են, ծերանում, իսկ անցյալի հանցանքների հետքերը ու թողածսպիները թաքցվում են ու մոռացվում:
Mosul-My-Home
Մոսուլ, իմ տուն, Ադալեթ Ռ․ Գարմիան
Ադալեթ Ռ․ Գարմիանի «Մոսուլ, իմ տուն» (Mosul My Home) Ֆիլմի անանուն հերոսը ճամփորդում է պատերազմներից ու վայրագություններից ավերակների վերածված Մոսուլի փողոցներով ու նրբանցքներով: Այս էքսպերիմենտալ իրաքական վավերագրականում նա պատմում է իր քաղաքի անցյալի ու ներկայի մասին, և ողբում բնակիչների համար: Սա միևնույն ժամանակ և ձոն է՝ նվիրված հարազատ քաղաքին, և ռեքվիեմ:
let there be morning
Թող առավոտ լինի, Էրան Կոլիրին
Ծրագրում ընգրկված երկու իսրայելական ֆիլմերը տարբեր դիտանկյուններից պատկերում են պաղեստինա-իսրայելական հակամարտությունը: Էրան Կոլիրինի «Թող առավոտ լինի» (Let It Be Morning) ֆիլմի հերոսը` Երուսաղեմում հաստատված պաղեստինցի Սամին, մեկ օրով վերադառնում է հայրենի գյուղ՝ եղբոր հարսանիքին մասնակցելու: Հետդարձի ճանապարհին նրան դիմավորում են իսրայելական սահմանապահ զորքերը ու թույլ չեն տալիս Երուսաղեմ հասնել: Սամին ստիպված է գյուղում մնալ: Չնայած որոշ ժանրային կլիշեների օգտագործմանը, ֆիլմում, կարծես, չկա մշակույթն ու կենցաղը վերաիմաստավորելու կամ գյուղական կյանքը ռոմանտիզացնելու փորձ: «Ակունքներին վերադարձը» ոչ թե հերոսի ընտրությունն է, այլ՝ քաղաքական իրավիճակի թելադրանք: Դաժան ու անարդար իրականության հետ բախումը մինչ այդ փափուկ ու հարմարավետ կյանք ապրող մարդուն վերափոխում է, դրդում օկուպացիայի դեմ պայքարի, դիմադրության:
Ռան Տալի «Իսկ եթե՞» (What If?) ֆիլմում Իսրայելի նախկին վարչապետ, բարձրաստիճան զինվորական Էհուդ Բարաքը պատմում է իր կյանքի ու տարածաշրջանի համար ճակատագրական որոշումների մասին: Այն, ինչ սկսվում էր որպես խոստովանություն կամ մեղքերի թողություն, վերածվում է պարզ ինքնաարդարացման: Որ ժամանակին չի սպանել Յասեր Արաֆատին կամ Սադամ Հուսեյնին՝ ի վերջո, կարծես, միակ բանն է, որի համար իսկապես զղջում է Բարաքը։ Պատմությունն, իհարկե, ուշագրավ է ու կարևոր, բայց հերոսին համակրել  չի ստացվում, չնայած որ ֆիլմի հեղինակներն իրադարձությունները հենց Բարաքի տեսանկյունից են ներկայացնում և, որոշ առումով, փորձում նրան շահավետ լույսի ներքո պատկերել:
Իրանը տարածաշրջանային համայնապատկերում ներկայացված էր միանգամից երեք ֆիլմով: Երեքն էլ կենտրոնանում են ընտանիքի, մարդկային փոխհարաբերությունների վրա: Մարիամ Սադաթ Բահրոլոլումիի «Շահրբանու» (The Lady of the City) ֆիլմի հերոսուհին որդու հարսանիքին մասնակցելու առիթով բանտից մի քանի օրով  դուրս գալու թույլտվություն է ստանում: Պարզում է՝ նրա հարազատները գոյատևում են ծայրահեղ աղքատության պայմաններում, ապրում են կարծես պարտքով: Բոլորն ունեն իրենց խնդիրները, որոնք հերոսուհին փորձում է լուծել այդ կարճ ժամանակահատվածում` անընդհատ վազքի մեջ գտնվելով: «Շահրբանուն» զուգահեռվում է արտամրցութային ծրագրում ցուցադրված Ասղար Ֆարհադիի «Հերոսի» հետ` թե սյուժեով, թե տոնայնությամբ և ուղերձով: Սոցիալական իրավիճակն այնպիսին է, որ հերոսներն, անգամ բանտից դուրս գալուց հետո`ճաղերով շրջափակված են մնում:
hit the road
Ճամփա ընկնելով, Փանահ Փանահի
Փանահ Փանահիի «Ճամփա ընկնելով» (Hit the Road) ֆիլմում պատկերվում է կարծես արքետիպային, բայցև շատ տարօրինակ մի ընտանիք. ամուսիններն ու նրանց երկու որդիները մեքենայով ճամփորդում են անհայտ ուղղությամբ: Այստեղ գրեթե ոչինչ ուղիղ չի ասվում, չի պարզաբանվում նույնիսկ խորհրդավոր ճամփորդության իրական պատճառը: Ո՞ւր են գնում, ինչի՞ց են փախչում: Փանահին հանդիսատեսին հնարավորություն է տալիս՝ մտածելու էկրանին կատարվող գործողությունները բացատրող սեփական տարբերակը: Ընթերցումներն ու վարկածները կարող են բազմազան լինել` քաղաքական մետաֆորից մինչև ֆանտաստիկա կամ հեքիաթի նշույլներով դրամեդի: Փանահ Փանահիին դեռ երկար են համեմատելու իր հոր՝ Ջաֆար Փանահիի հետ, բայց արդեն դեբյուտային ֆիլմը ստիպում է նրան վերաբերվել որպես լրիվ անկախ, սեփական ձայնն ու ոճն ունեցող ռեժիսորի:
Եթե «Ճամփա ընկնելով» ֆիլմում մոգական ռեալիզմի որոշ էլեմենտներ են միայն, ապա Մաջիդ Բարզեգարի «Անձրևը գալիս է ուր ուզի»-ում (The Rain Falls Where it Will) արդեն բացահայտ երևակայական, ֆենթըզիին հատուկ տեսարաններ կան (էպիզոդներից մեկում Բարզեգարը հղում է Տարկովսկու «Ստալկերին»), որոնք հակադրվում են ընդհանուր ռեալիստական պատկերին: Էֆթանազիայի խնդրին անդրադարձող սոցիալ-հոգեբանական դրաման վերափոխվում է մեր կյանքում գերբնականի ներկայության մասին մտորումների:
the alleys
Նրբանցքները, Բասել Ղանդուր
Բոլոր այս ֆիլմերի ֆոնին հատկապես առանձնանում է հորդանանական «Նրբանցքները» (The Alleys): Ռեժիսոր Բասել Ղանդուրը որդեգրում է Քվենտին Տարանտինոյի կամ Գայ Ռիչիի վաղ շրջանի ոճը` բազմաթիվ ու բազմազան կերպարներ, խճանկարային սյուժե, ուր միահյուսվում են տարբեր պատմություններ, սուր դիալոգներ, դաժան ու արյունալի տեսարաններ ու իրոնիայով լի ինտոնացիա: Հորդանանի մայրաքաղաք Ամմանը՝ որպես հնի ու նորի խաչմերուկ. անցյալից եկած ավանդույթներն այստեղ բախվում են ժամանակակից ապրելակերպին: Ամոթն ու նամուսը, ցանկություններն ու հնարավորությունները. ամեն ինչ միախառնվում է մեկ վայրում: Այս ամենը կարելի է ասել տարածաշրջանի համարյա բոլոր քաղաքների մասին. «Նրբանցքների» պատմությունը նույն հաջողությամբ կարող էր տեղի ունենալ Երևանում կամ Թբիլիսիում:
Արևմտյան Ասիայում բարձր որակի կրիմինալ  ֆիլմեր հաճախ չեն պատահում: «Նրբանցքները» միանշանակ հաջողված փորձ է՝ ստեղծելու զվարճալի կինո, որը բարձրաձայնում է նաև սոցիալական խնդիրների մասին․ այստեղ միավորվում են հեղինակային ու ժամանցային կինոն, ինչը տարածաշրջանում որակյալ արթ-մենյսթրիմի ձևավորման հույս է ներշնչում:

If These Trees Could Talk
The 18th edition of the Golden Apricot International film festival opened with palpable excitement. After a lengthy pause, and incessant hardships caused first by the pandemic and then the war in Nagorno Karabakh, the long-awaited festival returned slightly smaller-scaled, and a little later than usual but as important as ever.
Alongside the main competition program, the festival presented Regional Panorama, which included 9 films from South-western Asia, particularly Georgia, Iran, Israel, Iraq, Jordan, etc. The program, viewed by the FIPRESCI jury, was a great opportunity to discover local filmmakers and a captivating journey through a complicated region, where despite all the national and religious differences, films often tackle the same topics and sometimes are even filled with a similar mood and atmosphere.
The winner of the program Taming the Garden by Salomé Jashi tells a very unusual story. Hundred-year-old trees are being uprooted and transported to an artificial paradise garden belonging to the former prime minister and the richest person in Georgia, while people are left with construction pits and damaged trees. The film powerfully impacts the audience both visually and narratively. Some scenes are absolutely enchanting. Giant trees crossing the sea is not something you see every day. If cut out and shown out of context, these scenes might trick the viewer into thinking that they are witnessing a purely visual cinema. But Jashi also shows the violence behind that beauty.
Taming the Garden, Salomé Jashi
While uprooting the trees, the oligarch leads to an ecological crisis. Not capable of resisting the capitalist machine, people will eventually leave their land as well. Jashi’s camera is merely observing. It neither interferes nor creates a situation. However, the simple documentation is sufficient to convey a clear political message.
The topic of being uprooted and forced to leave one’s homeland plays an important role in other films of the program, as well. In Return to Soloz, director Serge Avédikian, who was brought up in a family of Armenian immigrants, repeatedly returns to his ancestors’ village throughout several decades. He meets different people, watches their destinies unveil, notices transformations. The characters mature and grow old, while crimes of the past and scarred memories are covered up and gradually fade away.
Mosul-My-Home
Mosul My Home, Adalet R. Garmiany
The anonymous character of Adalet R. Garmiany’s Mosul My Home wanders around the streets and alleys of a city destroyed by atrocities of war. In this experimental Iraqi documentary, he tells stories of the past and the present and mourns the ones who are gone. An ode and a requiem dedicated to the beloved city.
let there be morning
Let It Be Morning, Eran Korilin
The two Israeli films included in the program depict the Israeli-Palestinian conflict through completely different perspectives. In Eran Korilin’s Let It Be Morning, Sami, a Palestinian who successfully settled in Jerusalem, comes back to his home village to attend his brother’s wedding. On the way back, though, he is stopped by Israeli border troops. Not able to get back to Jerusalem, he has no other option but to stay in the village. Despite the usage of certain genre clichés, the film doesn’t attempt to romanticize rural life, nor does it paint a picture of rediscovering the culture and simple everyday pleasures. This “return to the origins” is not a choice. It’s political coercion. The confrontation with the cruel and unjust reality is so dreadful, that a person used to a cozy and comfortable life is irreversibly transformed into a rebel against occupation.
What If? Ehud Barak on War and Peace by Ran Tal presents Ehud Barack, a former Israeli prime minister and high-ranking military, who talks about his life and decisions that determined the future of the region. What starts as a confession and an act of redemption converts into a simple attempt to justify his actions. It seems the only thing that Barack regrets is that he didn’t kill Jaser Arafat or Sadam Husein when he had the chance. The story is certainly important and thought-provoking, but it’s quite difficult to sympathize with the main character, although the authors show the history through his perspective and try to portray him in a positive light.
Iran was represented in Regional Panorama with 3 films, all focusing on family matters and relationships. The protagonist in Lady of The City by Maryam Bahrololumi is temporarily released from prison in order to attend her son’s wedding. But soon enough she finds out that her relatives are on the verge of poverty, barely getting by. It looks as if even life is borrowed around here. They all have their problems which she tries to solve even though she’s out only for a couple of days. She seems to be on the move throughout the whole film. With its fast-paced plot and pessimistic angle, Lady of The City resonates with another Iranian film screened in the non-competition section of this year’s Golden Apricot, Asghar Farhadi’s Hero. The socio-economical situation is so dire, that even after leaving the prison, the heroes remain behind bars.
hit the road
Hit the road, Panah Panahi
Panah Panahi’s Hit the road depicts a rather archetypical, but at the same time very bizarre family. The wife, the husband, and their 2 sons are travelling by car in an unknown direction. Nothing is clearly explained here, not even the real reason for this mysterious trip. Where are they going? What are they running from? Panahi allows the audience to come up with their interpretation of events happening on screen. There is space for diverse readings, ranging from political metaphors to fantasy or dramedy with hints of fairy tales. Undoubtedly Panah Panahi will continue to be compared to his father Jafar Panahi. But if common conceptions are set aside, his debut film leaves no other option but to treat him as an independent director with his own voice and style.
While there are only certain elements of magical realism in Hit the road, Majid Barzegar’s The Rain Falls Where it Will involves distinctly fantasy-like scenes, sometimes even conflicting with the overall realistic style of the film (one of the episodes clearly refers to Tarkovsky’s Stalker). The socio-psychological film addressing the issue of euthanasia metamorphoses into contemplations on the presence of the supernatural in our lives.
the alleys
The Alleys, Bassel Ghandour
Among all these films, The Alleys by Bassel Ghandour particularly stands out. It reminds of Tarantinos’ and Richy’s early films with numerous contrasting characters, the jigsaw-puzzle-like plot, intertwined storylines, sharp dialogues, rather cruel and gory scenes, and the omnipresent irony. The capital of Jordan, Amman represents an intersection of the old and the new. Ancient traditions collide with the modern lifestyle. Shame and virtue, desires and opportunities: everything is mixed and transfused in this place. And this is true for nearly all the cities in the region. The story of the alleys might as well have happened in Yerevan or Tbilisi.
Good quality crime films do not appear very often in Western Asia. The Alleys definitely succeeds in the attempt to create entertaining cinema which also addresses social problems. Here, we witness a merge of author and entertainment cinema, which is quite reassuring and gives hope for the future of high-quality art mainstream in the region.