2021թ. չեխական «Առնիկա» քիմիական անվտանգության հարցերով զբաղվող կազմակերպությունը հայ գործընկերների՝ «Համայնքային համախմբման և աջակցության կենտրոն» կազմակերպության և «ԷկոԼուր» տեղեկատվական ՀԿ-ի հետ համատեղ շարունակել են Հայաստանի Թումանյանի և Ստեփանավանի շրջանների շրջակա միջավայրի աղտոտվածության քարտեզագրումը, որն իրականացվում է 2018 թվականից։ Չորս տարի տևած համապարփակ ուսումնասիրության ընթացքում իրականացվել է ծանր մետաղների և կայուն օրգանական աղտոտիչների առկայության վերաբերյալ մշտադիտարկում: Վերլուծության են ենթարկվել հողի, փոշու ու մթերքի փորձանմուշներ, ինչպես նաև՝ տեղի բնակիչներից վերցված մեզի և մազերի նմուշները:
Բացի շրջակա միջավայրում և տեղի բնակիչների օրգանիզմում աղտոտող նյութերի քանակի ուսումնասիրությունից, իրականացվել են հարցումներ տեղի բնակիչների շրջանում՝ պարզելու համար, թե իրենք ինչպես են ընկալում շրջակա միջավայրի վիճակի և իրենց առողջության միջև կապը: Հետազոտությունների արդյունքները բացահայտեցին տագնապալի իրավիճակ երեխաների ու մինչև 18 տարեկան դեռահասների շրջում։ Հենց նրանց օրգանիզմում է հայտնաբերվել ծանր մետաղների ամենից բարձր պարունակությունը: Այս խմբում ավելի հաճախ էին հանդիպում սրտանոթային հիվանդությունները կամ մարսողական խնդիրները, որոնք իրենց հերթին կարող են կապված լինել շրջակա միջավայրի աղտոտվածության հետ:
Հիմնվելով 2018-2021 թվականներին Թումանյանի և Ստեփանավանի հանքարդյունաբերական շրջաններում շրջակա միջավայրի աղտոտվածության քարտեզագրման և այս շրջանների բնակիչների առողջական վիճակի գնահատման վրա՝ պատրաստվել է իրավիճակի բարելավմանն ուղղված առաջարկությունների համալիր փաթեթ։ Առաջարկությունները ներկայացվել են տեղի համայնքների ներկայացուցիչներին, բիզնեսին, պետական պատասխանատու մարմիններին։ Հատուկ ուշադրություն է դարձվել շրջակա միջավայրի աղտոտվածության համակարգված մշտադիտարկմանը, տեղի բնակչության առողջական վիճակի կանոնավոր գնահատմանը և հանքարդյունաբերական գործունեությանն ազդակիր համայնքներին ու նրանց բնակիչներին տրվող պետական աջակցության ավելացմանը: Քննարկվել են Հայաստանի արդյունաբերական շրջանների՝ կայուն զարգացմանն աստիճանական անցում կատարելու առաջարկները։
«Մենք կապի մեջ ենք տեղական մարմինների հետ՝ հիմնվելով մեր կողմից հավաքված հավաստի տվյալների վրա, որոնք օգտագործում ենք տարածաշրջանում իրավիճակի բարելավմանն ուղղված մեր առաջարկները ներկայացնելու համար: Մենք կցանկանայինք շարունակել օգտագործել դաշտային հետազոտությունների և տեղեկատվական արշավների իրականացման փորձը, որը մենք ձեռք ենք բերել Հայաստանի Լոռու մարզի հանքարդյունաբերական տարածքներում: Ուստի որոշեցինք ընդլայնել մեր գործունեությունը նոր տարածքներում, մասնավորապես՝ Կոտայքի և Արագածոտնի մարզերում, քանի որ տեղի համայնքները բախվում են նմանատիպ խնդիրների, սակայն չունեն գիտելիքներ և գործիքներ իրացնելու մաքուր և առողջ միջավայր ունենալու իրենց իրավունքը», - ասաց «Առնիկա»-ի ծրագրի համակարգող Վալերիա Գրեչկոն, - «Դրա համար մեր գործընկեր «Համայնքային համախմբման և աջակցության կենտրոն» և «ԷկոԼուր» ՀԿ-ների հետ կշարունակենք ուսումնասիրել արդյունաբերական և հանքարդյունաբերական գործունեության ազդեցությունը Հայաստանի մարզերի վրա, մասնավորապես՝ ձգտելով ստանալ լրացուցիչ տվյալներ աղտոտվածության մակարդակի վերաբերյալ։ Միաժամանակ մենք աջակցելու ենք տեղի համայնքներին՝ պաշտպանելու մաքուր շրջակա միջավայր ունենալու իրենց իրավունքը։ Նրանց հետ միասին մենք հետևելու ենք, որ աղտոտվածության խնդիրը չգնա հետին պլան»։

В 2021 году чешская организация по химической безопасности АРНИКА совместно с партнерами из Армении, НПО “Центр мобилизации и поддержки общин” (CCMS) и Информационной НПО “ЭкоЛур”, продолжили картирование загрязнения окружающей среды в Туманянском и Степанаванском районах Армении, которое проводится с 2018 г. В ходе комплексного исследования, охватывающего четырехлетний период, осуществлен мониторинг присутствия тяжелых металлов и стойких органических загрязнителей. Были проведены анализы образцов, взятых из почвы, пыли, продуктов питания, а также образцы мочи и волос, отобранных непосредственно у местных жителей.
Помимо изучения содержания загрязняющих веществ в окружающей среде и в организме местных жителей, были проведены опросы жителей, чтобы понять, как они сами воспринимают связь между состоянием окружающей среды и своим здоровьем. Результаты исследований выявили тревожную ситуацию в группе детей и подростков в возрасте до 18 лет. Именно у них были обнаружены наиболее высокие уровни тяжелых металлов. В этой группе чаще встречались сердечно-сосудистые заболевания, или проблемы с пищеварением, которые могут быть связаны с загрязнением окружающей среды.
На основе картографирования загрязнения окружающей среды в горнодобывающих Туманянском и Степанаванском районах в 2018-2021 годах и оценки состояния здоровья местных жителей был подготовлен комплексный пакет рекомендаций по улучшению ситуации. Рекомендации были представлены представителям местных администраций, бизнесу, государственным ответственным органам. Особое внимание было уделено необходимости проведения систематического мониторинга загрязнения окружающей среды и состояния здоровья местного населения, а также увеличению государственной поддержки людей и общин,находящихся в зоне воздействия горнодобывающей промышленности. Были обсуждены предложения по постепенному переходу к устойчивому развитию промышленных районов Армении.
"С местными учреждениями мы общаемся на основе собранных нами достоверных данных, которые мы используем для представления наших предложений по улучшению ситуации в регионе. Мы хотели бы продолжить использовать опыт в проведении полевых исследований и информационных кампаний, который мы обрели в горнодобывающих районах Лорийской области Армении. Поэтому мы решили расширить нашу деятельность в новых районах, а именно в Котайкской и Арагацотнской областях. Это связано с тем, что местные сообщества сталкиваются с аналогичными проблемами, но им не хватает знаний и инструментов для реализации своего права на чистую и здоровую окружающую среду.", - сказала Валерия Гречко, координатор программ из Арники, - “Поэтому вместе с нашими партнерскими организациями CCMS и EcoLur мы продолжим работу по изучению воздействия промышленной и горнодобывающей деятельности на регионы Армении, в частности, стремясь получить дополнительные данные об уровне загрязнения. В то же время мы будем поддерживать местные сообщества, отстаивая их право на чистую окружающую среду. Вместе с ними мы будем следить за тем, чтобы проблема загрязнения не ушла на второй план”.