2021թ. չեխական «Առնիկա» քիմիական անվտանգության հարցերով զբաղվող կազմակերպությունը հայ գործընկերների՝ «Համայնքային համախմբման և աջակցության կենտրոն» կազմակերպության և «ԷկոԼուր» տեղեկատվական ՀԿ-ի հետ համատեղ շարունակել են Հայաստանի Թումանյանի և Ստեփանավանի շրջանների շրջակա միջավայրի աղտոտվածության քարտեզագրումը, որն իրականացվում է 2018 թվականից։ Չորս տարի տևած համապարփակ ուսումնասիրության ընթացքում իրականացվել է ծանր մետաղների և կայուն օրգանական աղտոտիչների առկայության վերաբերյալ մշտադիտարկում: Վերլուծության են ենթարկվել հողի, փոշու ու մթերքի փորձանմուշներ, ինչպես նաև՝ տեղի բնակիչներից վերցված մեզի և մազերի նմուշները:
Բացի շրջակա միջավայրում և տեղի բնակիչների օրգանիզմում աղտոտող նյութերի քանակի ուսումնասիրությունից, իրականացվել են հարցումներ տեղի բնակիչների շրջանում՝ պարզելու համար, թե իրենք ինչպես են ընկալում շրջակա միջավայրի վիճակի և իրենց առողջության միջև կապը: Հետազոտությունների արդյունքները բացահայտեցին տագնապալի իրավիճակ երեխաների ու մինչև 18 տարեկան դեռահասների շրջում։ Հենց նրանց օրգանիզմում է հայտնաբերվել ծանր մետաղների ամենից բարձր պարունակությունը: Այս խմբում ավելի հաճախ էին հանդիպում սրտանոթային հիվանդությունները կամ մարսողական խնդիրները, որոնք իրենց հերթին կարող են կապված լինել շրջակա միջավայրի աղտոտվածության հետ:
Հիմնվելով 2018-2021 թվականներին Թումանյանի և Ստեփանավանի հանքարդյունաբերական շրջաններում շրջակա միջավայրի աղտոտվածության քարտեզագրման և այս շրջանների բնակիչների առողջական վիճակի գնահատման վրա՝ պատրաստվել է իրավիճակի բարելավմանն ուղղված առաջարկությունների համալիր փաթեթ։ Առաջարկությունները ներկայացվել են տեղի համայնքների ներկայացուցիչներին, բիզնեսին, պետական պատասխանատու մարմիններին։ Հատուկ ուշադրություն է դարձվել շրջակա միջավայրի աղտոտվածության համակարգված մշտադիտարկմանը, տեղի բնակչության առողջական վիճակի կանոնավոր գնահատմանը և հանքարդյունաբերական գործունեությանն ազդակիր համայնքներին ու նրանց բնակիչներին տրվող պետական աջակցության ավելացմանը: Քննարկվել են Հայաստանի արդյունաբերական շրջանների՝ կայուն զարգացմանն աստիճանական անցում կատարելու առաջարկները։
«Մենք կապի մեջ ենք տեղական մարմինների հետ՝ հիմնվելով մեր կողմից հավաքված հավաստի տվյալների վրա, որոնք օգտագործում ենք տարածաշրջանում իրավիճակի բարելավմանն ուղղված մեր առաջարկները ներկայացնելու համար: Մենք կցանկանայինք շարունակել օգտագործել դաշտային հետազոտությունների և տեղեկատվական արշավների իրականացման փորձը, որը մենք ձեռք ենք բերել Հայաստանի Լոռու մարզի հանքարդյունաբերական տարածքներում: Ուստի որոշեցինք ընդլայնել մեր գործունեությունը նոր տարածքներում, մասնավորապես՝ Կոտայքի և Արագածոտնի մարզերում, քանի որ տեղի համայնքները բախվում են նմանատիպ խնդիրների, սակայն չունեն գիտելիքներ և գործիքներ իրացնելու մաքուր և առողջ միջավայր ունենալու իրենց իրավունքը», - ասաց «Առնիկա»-ի ծրագրի համակարգող Վալերիա Գրեչկոն, - «Դրա համար մեր գործընկեր «Համայնքային համախմբման և աջակցության կենտրոն» և «ԷկոԼուր» ՀԿ-ների հետ կշարունակենք ուսումնասիրել արդյունաբերական և հանքարդյունաբերական գործունեության ազդեցությունը Հայաստանի մարզերի վրա, մասնավորապես՝ ձգտելով ստանալ լրացուցիչ տվյալներ աղտոտվածության մակարդակի վերաբերյալ։ Միաժամանակ մենք աջակցելու ենք տեղի համայնքներին՝ պաշտպանելու մաքուր շրջակա միջավայր ունենալու իրենց իրավունքը։ Նրանց հետ միասին մենք հետևելու ենք, որ աղտոտվածության խնդիրը չգնա հետին պլան»։

In 2021, Czech NGO ARNIKA dealing with chemical safety, together with partners from Armenia, Center for Community Mobilization and Support NGO (CCMS) and EcoLur Informational NGO, continued mapping environmental pollution in Tumanyan and Stepanavan areas, Armenia, which has been ongoing since 2018. A comprehensive study covering a four-year period monitored the presence of heavy metals and persistent organic pollutants. Analyzes were carried out on samples taken from soil, dust, food, as well as urine and hair samples taken directly from local residents.
In addition to monitoring the levels of pollutants in the environment and the organisms of the locals, we were also interested in how they themselves perceive the connection between the state of the environment and their health. We asked them about this through a questionnaire survey. In both studies, particularly worrying results were found in the group of children and adolescents under 18 years. In this group the presence of heavy metals was found at higher levels, and at the same time cardiovascular diseases or digestive problems were frequently found, which may be associated with environmental contamination.
On the basis of the mapping of environmental pollution in the mining regions of Tumanyan and Stepanavan in the years 2018–2021 (in English and Russian) and the assessment of the health status of the inhabitants of these regions, we have prepared a comprehensive package of recommendations for improving the situation. It was introduced to representatives of local communities. We placed special emphasis on systematic monitoring of environmental pollution, regular assessment of the health status of local communities, and increasing state support for the affected municipalities and their inhabitants. We are also advocating a gradual transition to more sustainable ways of developing Armenia's industrial areas.
“We communicate with local institutions on the basis of hard data, which we use to present our proposals for improving the situation in the region. We would like to continue to use the experience we have gained in the mining regions of Lori province in Armenia with field surveys and awareness campaigns. Therefore, we have decided to expand our activities to new locations, namely in Kotayk and Aragadzon provinces. This is because these local communities face similar problems but lack the knowledge and tools to enforce their right to a clean and healthy environment,” is how the future plans project coordinator for Arnika Valeriya Grechko outlines the situation.
Therefore, together with our partners CCMS and EcoLur, we will continue to pursue the impacts of industrial and mining activities on Armenia's regions, in particular seeking to complement hard data on pollution levels. At the same time, we will support local communities in defending their right to a clean environment. Together with them, we will make sure that the issue of pollution does not fade away.