Թուրքիան վերադարձել է նախապայմանների լեզվին. ԱԳՆ
Հայաստանը Թուրքիայի հետ հարաբերություններում իր քաղաքականությունը փոխելու մտադրություն չունի, քանի որ դրա անհրաժեշտությունը չկա, այսօր լրագրողների հետ հանդիպմանը հայտարարել է ԱԳՆ ղեկավար Էդվարդ Նալբանդյանը:
Ըստ Նալբանդյանի` Հայաստանը մշտապես կատարել է իր խոստումները, իսկ Թուրքիան այսօր վերադարձել է այն քաղաքականությանը, որը վարում էր մինչ Արձանագրությունների ստորագրումը, այսինքն` Թուրքիան վերադարձել է նախապայմանների լեզվին:
«Թուրքիան պետք է փոխի իր քաղաքականությունը և առանց նախապայմանների վավերացնի, հարգի պայմանավորվածությունները, որպեսզի գնանք առաջ և կարգավորենք հարաբերությունները։ Դրան սպասում է ամբողջ միջազգային հանրությունը», - ասել է ԱԳ ղեկավարը:
Նալբանդյանը մեկնաբանել է նաև Կարսում հայ-թուրքական բարեկամությունը խորհրդանշող հուշարձանի ապամոնտաժման մասին Թուրքիայի վարչապետի հայտարարությունը: Ըստ ԱԳ նախարարի` դա միայն վնասում են հայ-թուրքական հարաբերություններին:
«Այդ հայտարարությունը նոր խոչընդոտ է հայ-թուրքական հարաբերությունների կարգավորման համար»,- նշել է Նալբանդյանը:

Turkey has Returned to Talking about Preconditions: Armenian MFA
Armenia has no intention of changing its policy on its relations with Turkey, since there's no need, said Armenia's Minister of Foreign Affairs Edward Nalbandian, while speaking to journalists in the Armenian capital today.
According to him, Armenia has always followed through on its promises, while Turkey today has gone back to the policy it adopted before the signing of the Armenia-Turkey Protocols in Oct. 2009; that is, to speaking of preconditions.
"Turkey has to change its policy and ratify without preconditions, respect the agreements, so that we can move forward and normalize relations. The entire international community awaits this," he said.
Nalbandian also commented on Turkish Prime Minister Recep Tayyip Erdogan's statement with respect to a monument in Kars to symbolize friendship between Armenia and Turkey. Recall that Erdogan reportedly had called the monument a "freak." According to Nalbandian, such a comment does nothing but harm Armenia-Turkey relations.