Թուրքիան վերադարձել է նախապայմանների լեզվին. ԱԳՆ
Հայաստանը Թուրքիայի հետ հարաբերություններում իր քաղաքականությունը փոխելու մտադրություն չունի, քանի որ դրա անհրաժեշտությունը չկա, այսօր լրագրողների հետ հանդիպմանը հայտարարել է ԱԳՆ ղեկավար Էդվարդ Նալբանդյանը:
Ըստ Նալբանդյանի` Հայաստանը մշտապես կատարել է իր խոստումները, իսկ Թուրքիան այսօր վերադարձել է այն քաղաքականությանը, որը վարում էր մինչ Արձանագրությունների ստորագրումը, այսինքն` Թուրքիան վերադարձել է նախապայմանների լեզվին:
«Թուրքիան պետք է փոխի իր քաղաքականությունը և առանց նախապայմանների վավերացնի, հարգի պայմանավորվածությունները, որպեսզի գնանք առաջ և կարգավորենք հարաբերությունները։ Դրան սպասում է ամբողջ միջազգային հանրությունը», - ասել է ԱԳ ղեկավարը:
Նալբանդյանը մեկնաբանել է նաև Կարսում հայ-թուրքական բարեկամությունը խորհրդանշող հուշարձանի ապամոնտաժման մասին Թուրքիայի վարչապետի հայտարարությունը: Ըստ ԱԳ նախարարի` դա միայն վնասում են հայ-թուրքական հարաբերություններին:
«Այդ հայտարարությունը նոր խոչընդոտ է հայ-թուրքական հարաբերությունների կարգավորման համար»,- նշել է Նալբանդյանը:

Ереван не намерен менять политику, но требует этого у Анкары
Армения не намерена менять политику в отношении Турции, заявил сегодня журналистам глава МИД Армении Эдвард Налбандян, который считает что «в этом нет необходимости».
По его словам, Армения всегда выполняла свои обещания, тогда как Турция сегодня вернулась к политике, которую вела до подписания Протоколов с Ереваном, «т.е. вернулась к языку предварительных условий».
«Турция должна изменить политику и без предусловий ратифицировать Протоколы, проявить уважение к договоренностям, чтобы мы могли двигаться вперед и наладить отношения. Этого ждет вся мировая общественность», - отметил Налбандян.
Комментируя распоряжение турецкого премьера Эрдогана о сносе памятника в Карсе, символизирующего армяно-турецкую дружбу, глава МИД сказал, что демонтаж скульптуры лишь навредит отношениям двух стран. «Это его заявления стало новым препятствием на пути налаживания отношений», - отметил Налбандян.