Ադրբեջանի իսլամական կուսակցության ղեկավարը դատապարտվել է ազատազրկման
Ադրբեջանի Իսլամական Կուսակցության (AIP) ղեկավարը դատապարտվել է երեք ամսվա նախնական ազատազրկման ապօրինի զենք կրելու, ահաբեկչություն հրահրելու և սահմանդրական համակարգը փոփոխելու ձգտումների համար, հաղորդում է «Ազադլիգ» ռադիոկայանը:
Մովսում Սամադովը հունվարի 7-ին բերման է ենթարկվել Բաքվի ոստիկանություն իր 7 կուսակիցների հետ, և 13 օր պահվել է կալանավայրում ոստիկանությանը դիմադրություն ցույց տալու համար:
Սամադովի փաստաբան Անար Քասիմովը հունվարի 20-ին`դատավարությունից հետո, պատմել է «Ազադլիգին», որ իր պաշտպանյալին երեք ժամ հարցաքննել են: Այնուհետև նրան տարել Նազիմի շրջանի դատարան, որտեղ Սամադովին 3 ամիս բանտարկելու վերաբրյալ վճիռ է կայացվել:
Քասիմովը հայտարարել է, որ իրենք բողոքարկելու են վճիռը:
Մարդու իրավունքների պաշտպանները հայտարարում են, որ Սամադովի ձերբակալությունը կապված է հունվարի 2-ին կուսակցության համագումարի ժամանակ նրա հնչեցրած ելույթի հետ, որտեղ նա քննադատել է կառավարությանը դպրոցներում գլխաշորեր կրելու արգելք մտցնելու համար:

Azerbaijani Islamic Party Head to be Jailed for 3 Months
The chair of the unregistered Islamic Party of Azerbaijan (AIP) has been sentenced to three months in pretrial detention on charges of illegal arms possession, inciting terror, and seeking to change the constitutional system, RFE/RL's Azerbaijani Service reports.
Movsum Samadov was initially detained along with several members of his party on Jan. 7 and held for 13 days for allegedly resisting police.
Samadov's lawyer, Anar Qasimov, told RFE/RL on Jan. 20 after the sentencing that Samadov was interrogated for three hours that day, which Qasimov witnessed. Samadov was then taken to the Nasimi District court, which ruled that Samadov be held in jail for three months.
Qasimov said he will appeal the decision.
Human rights defenders say Samadov's detention is linked to a Jan. 2 speech at an AIP meeting in which he criticized a government ban on girls wearing head scarves in middle schools.