Հայաստանում առաջարկում են իշխանափոխության միջոցով հասնել ընտրություններին
Հայաստանցիներն արդեն որերորդ տարին ապրում են «Արջամկան օրը» ֆիլմի հերոսի կարգավիճակում, երբ, ինչպես ֆիլմի հերոսը չէր կարողնաում նոր օր սկսել, այնպես էլ Հայաստանում քաղաքական գարուն չի գալիս: Այս մասին լրագրողների հետ հանդիպման ժամանակ հայտարարել է կինոռեժիսոր, «Սարդարապատ» շարժման նախաձեռնող խմբի անդամ Տիգրան Խզմալյանը:
«Մենք մնացել ենք քաղաքական ձմռան մեջ, մարտի 1-ի` լույս գիշերվա մեջ, մարտի 2-ը և քաղաքական գարունը մեզանում չի սկսվում ոչ մի կերպ»,- ասել է նա:
Խոսելով Հայաստանում արաբական ձևով հեղափոխությունների հնարավորությունների մասին` Խզմալյանն ասել է, որ հեղափոխությունը չի գալիս, հեղափոխությունն անում են:
«Հեղափոխությունը անձրև չէ, այն չի գալիս, հեղափոխությունն անում են: Մինչև մենք բոլորս չհասկանանք այս պարզ ճշմարտությունը, ոչինչ չի փոխվի: Մեզանից է կախված` ինչ ենք մենք անելու»,- ասել է Խզմալյանը:
Նա հայտարարել է, որ «Սարդարապատը» չի պատրաստվում մասնակցել ոչ արտահերթ, ոչ էլ հերթական ընտրություններին:
«Մենք ամիսներ շարունակ պնդում ենք, որ բռնապետությունները իշխանության գալիս են ոչ ընտրություններով, և բնականաբար ընտրություններով չէ, որ վտարվում են իշխանությունից: Ընտրություններին մասնակցելու կանչող, կոչ անող քաղաքական ուժերը կամ միամիտ են, կամ մեղսակից են այն հանցանքին, որը կկատարվի, եթե հայ ժողովրդին այս պայմաններում կանչեն ընտրությունների»,- մանրամասնել է բանախոսը:
Նա ընտրություններն անվանել է մատնոցախաղ, և դրանց մասնակցելը համարել անիմաստ: Խզմալյանի խոսքով` երկրի ու երեխաների ապագան այդ մատնոցախաղով որոշելը հանցագործություն է:
«Բնականաբար, մենք չենք մասնակցելու ընտրություններին, իսկ բանաձևը շատ պարզ է` ոչ թե ընտրություններով պետք է հայ ժողովուրդը հասնի իշխանափոխության, այլ հակառակը` իշխանափոխության միջոցով հասնի ընտրություններին»:

Армянский День сурка. Режиссер учит революции
Население Армении вот уже который год живет в статусе героя фильма «День сурка»: как герой фильма не мог начать новый день, так и в Армении никак не наступит политическая весна. Об этом на пресс-конференции в понедельник заявил режиссер, член инициативной группы движения «Сардарапат» Тигран Хзмалян.
«Мы остались в политической зиме, в ночь с 1 на 2 марта (2008 год, силовой разгон мирной демонстрации, протестующей против результатов президентских выборов, гибель 10 человек – ред.), и политическая весна никак не начнется», - сказал он.
«Революция не дождь, она не происходит сама по себе, ее делают. Пока все мы не поймем этой простой истины, ничего не изменится. Наши действия зависят от нас», - заявил Хзмалян.
Он заявил, что инициатива «Сардарапат» не собирается участвовать ни во внеочередных, ни в очередных выборах.
«Мы на протяжении месяцев утверждаем, что тирании приходят к власти не через выборы, и, естественно, их выгоняют не выборами. Политические силы, призывающие участвовать в выборах, либо наивны, либо причастны к преступлению, которое будет совершено, если в этих условиях армянский народ позовут на выборы», - уточнил он.
Оппозиционер назвал выборы игрой в наперстки, а участие в выборах режиссер считает бессмысленным. По мнению Хзмаляна, решать судьбу страны и детей посредством игры в наперстки – преступление.
«Естественно, мы не станем принимать участия в выборах, а формула проста: армянский народ должен добиться власти не выборами, а наоборот - достичь выборов при помощи власти».