«Մանկապարտեզն օգնելու համար ա». ծնողները բողոքում են քաղաքապետարանի որոշման դեմ
«Մանկապարտեզը ծնողին օգնելու համար ա, իսկ իրանք մեր կյանքը ավելի են բարդացնում»: 29-ամյա Աննան, ով 08:25-ին իր երեխային հասցրել էր մանկապարտեզ, խիստ դժգոհ էր Երևանի քաղաքապետարանի որոշումից: Նշենք, որ երեկվա քաղաքապետարանի տարածած հաղորդագրության համաձայն, մայրաքաղաքում «ապրիլի 18-ից մայիսի 18-ն ընկած ժամանակահատվածում (22 աշխատանքային օր), իրականացվում է փորձնական ծրագիր: Ըստ այդմ, Կենտրոն վարչական շրջանի թվով 16, Արաբկիրի` 5, Շենգավիթի` 2 և Էրեբունու մեկ դպրոցներում, ինչպես նաև Կենտրոն վարչական շրջանի 20 նախադպրոցական ուսումնական հաստատություններում դասերն ու պարապմունքները սկսվում են 08:30-ին»: Քաղաքապետարանն այսպես պայքարում է առավոտյան ժամերին նկատվող տրանսպորտային մեծ հոսքերի և խցանումների դեմ:
Epress.am-ի թղթակիցն այսօր առավոտյան այցելել է Կենտրոն համայնքի 2 մանկապարտեզներ` ծնողների կարծիքը լսելու նպատակով, և բազմաթիվ բողոքողների է հանդիպել:
Աննայի խոսքով` նորամուծության մասին տեղեկացել է ուրբաթ ծնողական ժողովին և խիստ դժգոհ մնացել:
«Մանկապարտեզը լրիվ գլխացավանք է դառնում: Աշխատանքային օրն ավարտվում է վեցին, բայց ծնողներին ստիպում են չորս անց կես երեխային վերցնել: Ես էլ, ամուսինս էլ աշխատում ենք, օգնող չունենք, ամեն անգամ խնդիր է: Հիմա էլ յոթ անց կես պետք է արթնացնենք երեխային, որ հասցնենք»:
4 տարեկան տղայի մայրը, ով լսում էր զրույցը, միջամտեց և զայրացած պատմեց, որ երեկ դռները փակել են 8:30-ին ու ինքը տղայի հետ դուրսն է մնացել, որովհետև 10 րոպե ուշացել էր:
«Մի ճար ունենայի կգնայի քաղաքապետին ընդեղից կհանեի», - զայրացած բողոքում էր ծնողը:
28-ամյա Նարինեն, ով միանգամից երկու երեխա է բերում մանկապարտեզ, նշեց, որ երեկվա անձրևի պատճառով տաքսի էլ չկար, իրենք երկար սպասել են, վերջի ի վերջո հասել մանկարպարտեզ 20 րոպե ուշացումով, բայց դռները փակ էին:
«Ստիպված գործի չեմ գնացել ու վրես խոսակցություն ա էկել: Ու հիմա չգիտեմ ոնց անեմ: Առաջ ինն անց տասնհինգ նորմալ հասցնում էինք, հիմա երկու էրեխուս պիտի 7-ին զարթնացնեմ, որ սաղ հասցնեմ», - պատմում էր ծնողը:
Ծնողներից շատերը, խոսելով քաղաքապետարանի որոշման մասին, այն աբսուրդային էին անվանում:
«Լավ, ի՞նչ ա նշանակում դուռը քթիս առաջ փակել ու ներս չթողնել: Էդ հիմա որ ձրի ա դառել մանկապարտեզը ամեն ինչ կարան անե՞ն: Ոնց որ մենք էրեխա լինենք: Մարդ ենք, չենք հասցնում, առավոտից մյուս էրեխուն դպրոց ճանապարհել կա, ամուսնուն ճաշ տալ կա, ե՞րբ պիտի զարթնենք, որ հասցնենք», - բողոքում էր 34-ամյա մայրը:
Մեր 14 զրուցակիցներին միայն մեկը նշեց, որ իր համար 8:30-ին գալը սովորական է, որովհետև ավագ որդու դպրոցը միշտ էլ այդ ժամին է սկսել:
Մեր այցելած երկրորդ մանկապարտեզի մուտքի մոտ մի քանի ծնող հավաքվել ու ակտիվ քննարկում էին խնդիրը: Այստեղ էլ բոլորը զայրացած էին և դժգոհ:
«Էրեխեքի հաշվին պրոբկի հարց են լուծում: Թող երկու հատ մետրո սարքեն ու մի 100 հատ ավտոբուս բերեն: Մեկ էլ 10 ախրանի ավտոյով քաղաք չհելնեն, սաղ հարցերը կլուծվի», - բարկացած ասում էր մոտ 35-ամյա մի տղամարդ:

Kindergartens Are Supposed to Help Parents: Yerevan Parents Protest City Hall Decision
"Kindergartens are supposed to help parents, yet they're further complicating our lives," said 29-year-old Anna, who dropped off her child at kindergarten at 8:25 am today and is deeply unsatisfied with the Yerevan mayor's decision.
Recall, Yerevan City Hall issued a statement yesterday in which it said that, in the Armenian capital, "a pilot project is being implemented between Apr. 18 and May 18 (22 working days), according to which at 16 Kentron , 5 Arabkir, 2 Shengavit and 1 Erebuni administrative district schools, as well as at 20 preschools in the Kentron administrative district, classes will begin at 8:30 am." This is the city's answer to morning rush hour.
An Epress.am correspondent paid a visit to two kindergartens in the Kentron district this morning in order to get parents' opinions — and heard numerous complaints in the process.
Anna said she found out the news on Friday during a parents' meeting, and she's not happy. "Kindergarten becomes a huge headache. The work day ends at 6 pm, but parents are forced to pick up their children at 4:30 pm. Both my husband and I work, and we don't have any help — every time it's a problem. And now we have to wake up our kid at 7:30 am in order to make it."
The mother of a 4-year-old boy who overheard the conversation intervened and angrily described how the kindergarten closed its doors at 8:30 am yesterday and she was left outside with her son — simply because she was 10 minutes late.
"If I had the means, I would go and remove the mayor from there," she complained.
Narine, 28, who drops off two kids at the kindergarten, said because of the rain yesterday, there weren't any taxis available. They waited a long time and finally arrived at the school 20 minutes late, but the doors were closed.
"I had no choice: I didn't go to work and now they're talking about me. And now I don't know what to do. Before, we were able to make 9:15 am. Now I have to wake up my 2 kids at 7 am in order to get to everything," she said.
Many of the parents called the mayor's decision absurd.
"What does it mean to close the door in front of my face and not allow us in? Now that the kindergartens are free, they can do anything ? It's as if we're children. We're human; we can't make it; in the morning, I have to see one child off to school, give my husband breakfast — when are we supposed to wake up to manage it all?" said one 34-yeard-old disgruntled mom.
Only one of the 14 parents Epress.am spoke to said that arriving at 8:30 am was regular for her, because her older son's school always began at that time.
At the second kindergarten Epress.am went to, a number of parents were gathered outside the entrance and were actively discussing the issue. Here too everyone was angry and dissatisfied.
"They're resolving the issue of traffic jams on account of the kids. Let them build two metro and bring about 100 buses. And also, let them not go into town with 10 security vehicles , and the entire issue will be resolved," proclaimed one 35-year-old man.