«Մանկապարտեզն օգնելու համար ա». ծնողները բողոքում են քաղաքապետարանի որոշման դեմ
«Մանկապարտեզը ծնողին օգնելու համար ա, իսկ իրանք մեր կյանքը ավելի են բարդացնում»: 29-ամյա Աննան, ով 08:25-ին իր երեխային հասցրել էր մանկապարտեզ, խիստ դժգոհ էր Երևանի քաղաքապետարանի որոշումից: Նշենք, որ երեկվա քաղաքապետարանի տարածած հաղորդագրության համաձայն, մայրաքաղաքում «ապրիլի 18-ից մայիսի 18-ն ընկած ժամանակահատվածում (22 աշխատանքային օր), իրականացվում է փորձնական ծրագիր: Ըստ այդմ, Կենտրոն վարչական շրջանի թվով 16, Արաբկիրի` 5, Շենգավիթի` 2 և Էրեբունու մեկ դպրոցներում, ինչպես նաև Կենտրոն վարչական շրջանի 20 նախադպրոցական ուսումնական հաստատություններում դասերն ու պարապմունքները սկսվում են 08:30-ին»: Քաղաքապետարանն այսպես պայքարում է առավոտյան ժամերին նկատվող տրանսպորտային մեծ հոսքերի և խցանումների դեմ:
Epress.am-ի թղթակիցն այսօր առավոտյան այցելել է Կենտրոն համայնքի 2 մանկապարտեզներ` ծնողների կարծիքը լսելու նպատակով, և բազմաթիվ բողոքողների է հանդիպել:
Աննայի խոսքով` նորամուծության մասին տեղեկացել է ուրբաթ ծնողական ժողովին և խիստ դժգոհ մնացել:
«Մանկապարտեզը լրիվ գլխացավանք է դառնում: Աշխատանքային օրն ավարտվում է վեցին, բայց ծնողներին ստիպում են չորս անց կես երեխային վերցնել: Ես էլ, ամուսինս էլ աշխատում ենք, օգնող չունենք, ամեն անգամ խնդիր է: Հիմա էլ յոթ անց կես պետք է արթնացնենք երեխային, որ հասցնենք»:
4 տարեկան տղայի մայրը, ով լսում էր զրույցը, միջամտեց և զայրացած պատմեց, որ երեկ դռները փակել են 8:30-ին ու ինքը տղայի հետ դուրսն է մնացել, որովհետև 10 րոպե ուշացել էր:
«Մի ճար ունենայի կգնայի քաղաքապետին ընդեղից կհանեի», - զայրացած բողոքում էր ծնողը:
28-ամյա Նարինեն, ով միանգամից երկու երեխա է բերում մանկապարտեզ, նշեց, որ երեկվա անձրևի պատճառով տաքսի էլ չկար, իրենք երկար սպասել են, վերջի ի վերջո հասել մանկարպարտեզ 20 րոպե ուշացումով, բայց դռները փակ էին:
«Ստիպված գործի չեմ գնացել ու վրես խոսակցություն ա էկել: Ու հիմա չգիտեմ ոնց անեմ: Առաջ ինն անց տասնհինգ նորմալ հասցնում էինք, հիմա երկու էրեխուս պիտի 7-ին զարթնացնեմ, որ սաղ հասցնեմ», - պատմում էր ծնողը:
Ծնողներից շատերը, խոսելով քաղաքապետարանի որոշման մասին, այն աբսուրդային էին անվանում:
«Լավ, ի՞նչ ա նշանակում դուռը քթիս առաջ փակել ու ներս չթողնել: Էդ հիմա որ ձրի ա դառել մանկապարտեզը ամեն ինչ կարան անե՞ն: Ոնց որ մենք էրեխա լինենք: Մարդ ենք, չենք հասցնում, առավոտից մյուս էրեխուն դպրոց ճանապարհել կա, ամուսնուն ճաշ տալ կա, ե՞րբ պիտի զարթնենք, որ հասցնենք», - բողոքում էր 34-ամյա մայրը:
Մեր 14 զրուցակիցներին միայն մեկը նշեց, որ իր համար 8:30-ին գալը սովորական է, որովհետև ավագ որդու դպրոցը միշտ էլ այդ ժամին է սկսել:
Մեր այցելած երկրորդ մանկապարտեզի մուտքի մոտ մի քանի ծնող հավաքվել ու ակտիվ քննարկում էին խնդիրը: Այստեղ էլ բոլորը զայրացած էին և դժգոհ:
«Էրեխեքի հաշվին պրոբկի հարց են լուծում: Թող երկու հատ մետրո սարքեն ու մի 100 հատ ավտոբուս բերեն: Մեկ էլ 10 ախրանի ավտոյով քաղաք չհելնեն, սաղ հարցերը կլուծվի», - բարկացած ասում էր մոտ 35-ամյա մի տղամարդ:

Переполох в детсадах Еревана. «Пусть не разъезжают по городу в кортежах из 10 авто!»
«Детский сад создан для того, чтобы помогать родителю, а они еще больше усложняют нам жизнь». 29-летняя Анна, приведшая ребенка в детский садик в 8:25, крайне недовольна вчерашним решением мэрии Еревана, согласно которому с 18 мая по 18 апреля (22 рабочих дня), осуществляется пробная программа. Согласно пресс-релизу мэрии, она преследует целью разгрузить трафик в утренние часы.
В 16-ти школах административного округа Кентрон, 5 - в Арабкире, 2 - в Шенгавите и в одной школе Эребуни, а также в 20 дошкольных учебных заведениях Кентрона уроки и занятия начиняются с 08:30.
Для встречи с некоторыми из родителей утром 19 апреля корреспондент Epress.am посетил 2 детских сада общины Кентрон.
По словам Анны, о новшестве она узнала в пятницу на родительском собрании. «Детский сад становится головной болью. Рабочий день заканчивается в шесть часов, но родителей заставляют забирать ребенка в 16:30. И я, и мой муж работаем, помочь некому, каждый раз возникает проблема. А теперь для того, чтобы успеть, ребенка нужно будить в 7:30».
В разговор вмешалась мать другого ребенка и рассказала, что вчера двери детского сада закрыли уже в 8:30, и она вместе с сыном осталась на улице, так как опоздала на 10 минут.
«Если бы у меня была возможность, я бы пошла и выгнала мэра», - возмутилась она.
28-летняя Нарине, оба ребенка которой посещают детский сад, отметила, что из-за вчерашнего дождя невозможно было даже такси поймать, они опоздали минут на 20, и двери были уже заперты. «Я не пошла на работу и получила выговор. Теперь я не знаю, что делать. Раньше мы все успевали к 9:15. Теперь, чтобы все успеть, я должна будить детей в 7», - рассказала Нарине.
«Как можно закрывать дверь перед моим носом и не впускать? Теперь они могут делать, что хотят, если детский сад стал бесплатным? Мы же люди. Утром нужно отправить в школу другого ребенка, накормить мужа, когда нам просыпаться, чтобы успеть?», - заявила 34-летняя мать.
Только одна из наших 14-ти собеседниц заявила, что может приходить к 8:30, потому что уроки в школе старшего сына всегда начинались в этом время.
У второго детского сада стояли родители и обсуждали ту же проблему. Все они были недовольны. «Они решают проблему городских пробок за счет детей. Пусть построят две дополнительных станции метро и привезут 100 автобусов, а не разъезжают по городу в кортежах из 10 автомобилей с охраной, и все вопросы будут решены!», - сказал мужчина лет 35-ти, не пожелав представиться.