Կոմիտասի բնակիչները չեն ցանկանում, որ իրենց հաշվին շենք կառուցեն
Այսօր առավոտյան Երևանի Կոմիտաս 5 շենքի հարակից տարածքում, որտեղ գտնվում է բարձր լարման էլեկտրակայան, վերսկսվել է ծառահատումը, որն ավելի վաղ բնակիչների ահազանգերի և բազմաթիվ դիմում-բողոքների հետևանքով դադարեցվել էր:
Epress.am-ի հետ զրույցում Կոմիտաս 5ա շենքի բնակիչ Գոհարը պատմել է, որ իրենք անակնկալի են եկել, երբ առավոտյան նկատել են, որ ինչ-որ գործողություններ են կատարվում էլեկտրակայանի մոտ:
«Էդ պոդստանցիան մոտ 50 տարի ա` էդտեղ ա, մի քանի ամիս առաջ «Լիբեր» ՍՊԸ-ն ցանկանում էր քանդել այն, տեղափոխել շենքերին ավելի մոտ, իսկ դրա տեղում բարձրահարկ շենք կառուցել: Բայց մեր բողոքների հետևանքով այդ ծրագիրը դադարեցվեց, քանի որ, մեղմ ասած, վտանգավոր է այդպիսի բարձ լարում ունեցող հոսանքը մոտեցնել բնակելի շենքերին»,- պատմել է մեր զրուցակիցը:
Նա նշել է, որ այսօր «Լիբեր» ՍՊԸ-ի ներկայացուցիչները բնակիչներին ներկայացրել են մի փաստաթուղթ, որի ամսաթիվն ավելի հին է, քան այն փաստաթուղթը, որով կասեցվել է այդ տարածքի շինարությունը:
«Հիմա նրանք մեզնից պահանջում են ցույց տալ կասեցման որոշումը, մի քանի ժամ խոստացել են դադարեցնել գործողությունները, մինչև տեսեն այդ փաստաթուղթը», - ասել է Գոհարը:
Հիշեցնենք, որ 2005թ. քաղաքապետարանը թույլատվություն է տվել «Լիբեր» ՍՊԸ-ին 12 հարկանի շենք կառուցել Կոմիտասի 5ա, 3, 7 և 7/1 շենքերի միջև, իսկ այնտեղ այսօր գոյություն ունեցող տրամվայ-տրոլեյբուսներին սպասարկող ենթակայանը, ըստ այդ թուլտվության, քանդվելու էր և նորից կառուցվելու արդեն Կոմիտասի 5ա շենքին գրեթե կպած:
Սակայն 2010 թվականի հոկտեմբերին` ի պատասխան ԱԺ «Ժառանգություն» խմբակցության քարտուղար Լարիսա Ալավերդյանի նամակի, ՀՀ քաղաքաշինության նախարար Վարդան Վարդանյանը կասեցրել է Երևանի քաղաքապետարանի կողմից տրված շինարարության ապօրինի թույլտվությունը:

Tree Cutting Resumes to Make Way for Another Building in Yerevan Neighborhood
Despite protests from residents, trees once again were being cut down this morning in the area near the residential buildings of 5 Komitas Ave. in Yerevan where a high-voltage power station is also situated.
Speaking to Epress.am, Gohar, a resident of 5a Komitas, said how they were surprised to find certain activities taking place near the power station this morning.
"That station has been here for about 50 years. A few months ago, Liber LLC wanted to tear it down, to move it closer to the buildings and build a high-rise building in its place. But as a result of our complaints, these plans were stopped since, to put it mildly, it's dangerous to move a power station with such high voltage closer to residential buildings," she said.
Gohar mentioned that Liber representatives today approached residents with a document allowing construction to continue dated earlier than the one that stopped the construction.
"Now they're asking us to show them the decision to stop . They promised to stop the work for a few hours — till they see this document," she said.
In 2005, city hall permitted Liber LLC to build a 12-storey building in the area surrounded by buildings 5a, 3, 7, and 7/1 Komitas, and the station currently servicing tramways and trolley buses was to have been torn down and rebuilt practically adjoining building 5a.
However, in Oct. 2010, in response to a letter by Heritage Party MP Larisa Alaverdyan, RA Minister of Urban Development Vardan Vardanyan annulled the decision by Yerevan City Hall to permit this construction.