Բաքու. Գյումրիի ռուսական ռազմակայանը չի օգտագործվի հակաադրբեջանական նպատակներով
Ադրբեջանի ԱԳ նախարար Էլմար Մամեդյարովը կարծում է, որ Գյումրիի ռուսական ռազմակայանը չի օգտագործվի հակաադրբեջանական նպատակներով:
«ՌԴ-ի հետ մեր ռազմաքաղաքական համակագործակցությունը նույնպես բավականաչափ բարձր մակարդակի վրա է: Չեմ կարծում, որ Գյումրիի ռուսաստանյան ռազմակայանը այնպիսի հակաադրբեջանական գործողություն ծավալի, որը կարող է հակասել Ադրբեջանի և ՌԴ-ի փոխհարաբերություններին»,-«Ինտերֆաքսի» հետ զրույցում ասել է Մամեդյարովը:
Մեկնեբանելով անվտանգության ոլորտում Ռուսաստանի և Հայաստանի միջև հարաբերությունների զարգացումը` ԱԳ նախարարը նշել է, որ Ադրբեջանը չի միջամտում Երևանի և Մոսկվայի հարաբերություններին:
«Ռուսաստանի ինքը պետք է որոշի` ինչպես է ամրապնդում և պահում իր առաջապահ դիրքերը: Մյուս կողմից` մենք, իհարկե, որոշումների առավել մեծ թափանցիկություն կցանկանայինք տեսնել, որպեսզի ամեն ինչ ավելի կանխատեսելի լիներ, և որպեսզի յուրաքանչյուրը ավելի հստակ իմանար այն դիրքորոշումը, որն ինքը պաշտպանում է»,- ընդգծել է Մամեդյարովը:

Gyumri's Russian Military Base Won't be Used for Anti-Azerbaijani Purposes: Baku
Azerbaijan's foreign minister Elmar Mammadyarov believes that the Russian military base in the Armenian city of Gyumri won't be used for anti-Azerbaijani purposes.
"Our military-political cooperation with Russia is also at quite a high level. I don't think that the Russian military base in Gyumri will engage in anti-Azerbaijani actions that might contradict Azerbaijan-Russia relations," he said in an interview with Interfax news agency.
Commenting on the development of Russia-Armenia relations in the area of security, Mammadyarov noted that Azerbaijan does not interfere in relations between Yerevan and Moscow.
"Russia itself has to decide how it strengthens and maintains its outposts. On the other hand, we certainly would like to see more transparency and openness to decisions so that everyone would know more clearly the position on which they stand," he said.