ՊՆ-ն տեղյակ էր զինծառայողի խելագարության մասին. Իրավապաշտպանները գրել են նախարարին
ՀՀ Պաշտպանության նախարարությունը տեղյակ է եղել Ասկերանի զորամասում ծառայող Հովհաննես Վարդանյանի խելագարության մասին, սակայն չի հրապարակել այդ տեղեկությունը:
Այս մասին վկայում է Հելսինկյան ասոցիցիա իրավապաշտպան կազմակերպության կողմից Epress.am-ին տրամադրած օգոստոսի 31-ին ՀՀ Պաշտպանության նախարարին հղած դիմումը, որում անդրադարձ է կատարվում է Հովհաննես Վարդանյանի դեպքին:
Հելսինկյան ասոցիացիայի նախագահ Միքայել Դանիելյանը դիմումի մեջ ներկայացնում է դեպքի մանրամասները` նշելով, որ Հովհաննես Վարդանյանը 03.08.2011-ին անցել է ռազմաբժշկական փորձաքննությունը և, համաձայն ՀՀ ՊՆ N 175 հրամանի ճանաչվել է ոչ պիտանի զինվորական ծառայության համար:
Դանիելյանը նշում է, որ այժմ Հովհաննես Վարդանյանը գտնվում է Նորքի հոգեբուժական կլինիկայում, և մինչ այժմ Պաշտապանության նախարարությունը չի տվել հստակ պատասխան, թե որն է նրա այդ վիճակում հայտնվելու պատճառը:
Հելսինկյան ասոցիացիան խնդրել է ՀՀ Պաշտպանության նախարարին հանձնարարել պատկան մարմիններին կատարել քննություն պարզելու համար Վարդան Վարդանյանի (տղայի հայրը – խմբ.) հայտնած տեղեկությունները, պարզել մեղավոր անձանց շրջանակը և վերջիններիս ենթարկել համախատասխան պատասխանատվության, ինչպես նաև տրամադրել Հովհաննես Վարդանյանի զինկոմիսարիատում անձնական գործերի պատճեները` վերջինիս իրավունքները պաշտպանելու համար:

Armenia's defense ministry knew about Hovhannes Vardanyan, the 19-year-old conscript who until recently was serving in the Askeran military unit in Nagorno-Karabakh, going mad, but did not go public with this information, according to an Aug. 31 letter sent by the Helsinki Association for Human Rights to the defense ministry and supplied to Epress.am.
In the letter, Helsinki Association President Mikhail Danielyan outlines the incident details, noting that Vardanyan underwent a medical examination on Aug. 3, 2011, and, in accordance with RA Ministry of Defense order no. 175, was recognized as unfit for military service.
Danielyan notes that Vardanyan is in the psychiatric clinic in Yerevan's Nork district and the defense ministry has yet to give a clear answer as to reason for Vardanyan being in the state he's in.
The Armenia-based NGO asked the defense minister to entrust the proper agencies to conduct an investigation into the information relayed by Hovhannes Vardanyan's father, Vardan Vardanyan, to uncover those guilty and hold them accountable.