Աղմկահարույց սպանություն. մեղադրյալի համար 15 տարվա ազատազրկում պահանջեցին
Այսօր Արաբկիր և Քանաքեռ-Զեյթուն վարչական շրջանների ընդհանուր իրավասության դատարանում շարունակվել է Արաբկիրում անցյալ տարվա մայիսի 12-ին կատարված 23-ամյա Խաչիկ Մկրտչյանի սպանության գործով դատական նիստը: Այսօրվա դատական նիստին մեղադրող կողմը ներկայացրեց իր մեղադրական ճառը, որն ընթերցեց դատախազ Արթուր Դավթյանը: Նա իր ճառում նշել է, որ գործով անցնող բոլոր երիտասարդների նկատմամբ որպես պատիժ պետք է ընտրվի ազատազրկումը: Սպանության մեջ մեղադրվող նա համարում է Վռամ Բաղդասարյանին, սակայն որպես դրա ապացույց բերում է միայն գործով վկայություն տված մեկ այլ մեղադրյալ Արսեն Ահարոնյանի հարազատների ցուցմունքները:
Հիշեցնենք, որ Ահարոնյանն Արաբկիրի նախկին թաղապետ Հովհաննես Շահինյանի քրոջ որդին է, ում սպանության մեղադրանք են առաջադրել. նա ընդունել էր իր մեղքը, սակայն հետո հրաժարվել իր ցուցմունքներից:
Մեղադրողը գործում ներգրավված մեղադրյալների համար միջնորդեց հետևյալը.
Վռամ Բաղդասարյանի համար պահանջեց 15 տարի ազատազրկում, Արսեն Ահարոնյանի համար` 6 տարի, Պետրոս Գրիգորյանի համար` 3 տարի (նրա վրա տարածվում է համաներումը), Արթուր Փոխարյանի համար` 5 տարի, Հայկ Սանդալջյանի համար` 5 տարի, Դավիթ Սանդալջյանի համար` 4 տարի:
Մեղադրական ճառից հետո Վռամ Բաղդասարյանի պաշտպանները 20 օր ժամանակ խնդրեցին պաշտպանական ճառին պատրաստվելու համար, իսկ Արսեն Ահարոնյանի և Պետրոս Գրիգորյանի պաշտպաններն ասացին, որ 10 օրն իրենց բավական է: Հաջորդ դատական նիստը նշանակվեց հոկտեմբերի 4-ին, ժամը 12.00-ին:
Դատական նիստից հետո Վռամ Բաղդասարյանի պաշտպաններից Նինա Կարապետյանցն ասել է, որ մեղադրական ճառը բացառիկ էր, որովհետև  բացառապես հիմնված էր Հովհաննես Շահինյանի քրոջ որդու հարազատների ցուցմունքների վրա:
«Ասեմ նաև, որ իրենք ցուցմուքները տվել են տարբեր ժամանակներում, և իրենց տված ցուցմունքներն իրար հակասում են, նախաքննության և դատաքնության ժամանկ տալիս են իրարամերժ ցուցմունքներ: Սա աբսուրդ է: Չկա ոչ մի ապացույց, բացի հարազատների տված ցուցմունքներից, և այդ պարագայում մարդուն մեղադրել ու 15 տարվա ազատազրկման դատապարտել չգիտեմ նույնիսկ` ինչ որակել: Առավել ևս, որ սկզբում Արսեն Ահարոնյանն իր մեղքն ընդունել էր:
Փաստորեն, դատախազությունը  սխալվել է: Մի անգամ նույն մեղադրանքը նույն հիմքերով ներկայացրել է Արսեն Ահարոնյանին, հաջորդ անգամ նույն հիմքերով,արդեն հարազատների ցուցմունքները փոխելուց հետո,  նոր մեղադրանքը ներկայացվել է Վռամ Բաղդասարյանին»,- ասել է Նինա Կարապետյանցը:

Murder Trial Resumes: Prosecution Asks for 15 Years' Imprisonment for Accused
The trial of the May 12, 2010 murder of 23-year-old Khachik Mkrtchyan resumed on Saturday at the Court of General Jurisdiction of First Instance of Arabkir and Kanaker-Zeytun Administrative Districts of Yerevan. In presenting his arguments, prosecutor Artur Davtyan opted for imprisonment for all youth implicated in the case. Considering Vram Baghdasaryan as the accused in the murder trial, the prosecutor, however, only cited as evidence the testimonies of relatives of another accused, Arsen Aharonyan.
Recall, Aharonyan is the nephew of former Arabkir district governor Hovhannes Shahinyan, who is also implicated in the murder trial. He admitted his guilt, only to refuse to testify afterwards.
The prosecution asked for the following terms of imprisonment for the accused: Vram Baghdasaryan, 15 years; Arsen Aharonyan, 6 years; Petros Grigoryan, 3 years (however, he is subject to amnesty); Artur Pokharyan, 5 years; Haik Sandaljyan, 5 years; and Davit Sandaljyan, 4 years.
After the prosecution presented its case, Vram Baghdasaryan's attorneys asked for 20 days to prepare their defense, while Arsen Aharonyan and Petros Grigoryan's attorneys said 10 days was sufficient. The next court date was set for Oct. 4 at 12 pm.
After the court session, one of Vram Baghdasaryan's attorneys, Nina Karapetyants, said that the prosecution's case was atypical as it was exclusively based on the testimonies of the relatives of Hovhannes Shahinyan's sister's son.
"Let me also say that their testimonies were given at different times and their testimonies contradict one another — they give contradictory testimonies during the investigation and in court. This is absurd. There is no proof apart from the relatives' testimonies, and to accuse and condemn a man to 15 years' imprisonment — I don't even know what to describe it as. Furthermore, Arsen Aharonyan initially admitted his guilt.
"Basically, the prosecution was wrong. One time the same charge on the same grounds was made to Arsen Aharonyan; then, on the same grounds, after the relatives changed their testimonies, a new charge was made to Vram Baghdasaryan," she said.