«Ինձ համար մեծ պատիվ կլիներ հայ լինելը». Սահակաշվիլի
«Կրոնական միաբանությունների» մասին օրենքը կընդունվեր, եթե անգամ 100,000 մարդ դուրս գար փողոց: Այս մասին վրացական «Հատուկ ռեպորտաժ» ծրագրի շրջանակներում հայտարարել է Վրաստանի նախագահ Միխեիլ Սահակաշվիլին:
Նախագահի խոսքով` 8 տարի առաջ, երբ քննարկվում էր այդ օրենքի ընդունման նախագծիը, Թբիլիսիի փողոցներ դուրս եկան մոտ 100 հոգի և բողոքի ակցիա կազմակերպեցին: Այդ տարիների իշխանությունները հետաձգեցին օրինագծի  քննարկումը: Ինչպես նշել է Միխեիլ Սահակաշվիլին, կոմունիստական ռեժիմին ձեռք չէր տալիս կրոնական հանդուժողականությունը, քանի որ նրանք դրանում վտանգ էին տեսնում:
«Ով որ այդ թեման է առաջ մղում, խորհրդային դարաշրջանի դասական կոմունիստական մնացորդ է հանդիսանում: Նրանք հին կարմիր աստղեր ունեն: Դա կայսրության կառավարման մեթոդն էր: Քաղաքական գործիչների բացարձակ մեծամասնությունը այդ կողմում հայտնվեց: Դավիդ Աղմաշենեբելին (1089-1125 թթ. կառավարած վրաց թագավոր - խմբ.) սինագոգ էր այցելում, մզկիթ, քրիստոնեական եկեղեցի, հայկական եկեղեցի:
Թամար թագուհու (1184—1209/1213թթ. վրաց թագուհի, որի անվան հետ է կապված Վրաստանի ոսկե դարը- խմբ.) ընտանիքի ներկայացուցիչների մեծ մասը էթնիկ վրացիներ չէին: Մենք հզոր գործիչներ ենք ունեցել, որոնց կամ հայրը կամ մայրը էթնիկ հայեր էին կամ այլ ազգի ներկայացուցիներ: Վրաստանը կազմված է այդ բոլոր էթնիկ խմբերից: Միխայիլ Թամարաշվիլին (19-20-րդ դարերի հոգևորական, հասարակական գործիչ, աստվածաբանության դոկտոր, պրոֆեսոր-խմբ.), Սուլխան Սաբա Օրբելիանին (17-18-րդ դարերի վրացի գրող, գիտնական և քաղաքական գործիչ-խմբ.), այս մեծ վրացիները կաթոլիկ էին: Էլ չեմ խոսում Վանո Մերաբիշվիլիի (20-րդ դարի վրացի քաղաքական և ռազմական գործիչ) մասին, նրա մեծությունը պատմությունն է գնահատում»,-հայտարարել է Միխեիլ Սահակաշվիլին:
Վրաստանի նախագահի խոսքով, Վրաստանը մեծ քաղաքակրթություն ունեցող երկիր է հանդիսանում:
«Հայաստանի հեռուստաալիքներից մեկի ներկայացուցիչները եկել էին, որպեսզի ինձանից հարցազրույց վերցնեին: Նրանք ինձ ասացին, որ գիտեն իմ հայկական ծագման մասին, և հավելեցին, որ վախենում են` ինձ մոտ բարդույթ առաջանա այդ առնչությամբ: Ես նրանց պատասխանեցի, որ ինձ համար մեծ պատիվ կլիներ հայ լինելը: Միակ խնդիրը նրանում է, որ ես հայ չեմ:
Մեկ այլ հաղորդման ժամանակ խորհրդային դարաշրջանի մնացորդը դուրս թռավ տեղից և ասաց, որ Սահակաշվիլին հայ է: Ինձ զանգահարեց իմ մայրն ու ասաց, թե ինչու ոչ ոք չասաց, որ հայ չեմ: Մենք բոլորս  էթնիկ խմբերի միասնություն ենք, մեծ քաղաքակրթություն ունեցող երկիր»,-ընդգծել է Վրաստանի նախագահը:

'I would be honored to be Armenian. The only problem is I'm not Armenian': Saakashvili
The law on religious denominations in Georgia would've been approved even if 100,000 thousand people came out on the street (to protest), said Georgian President Mikheil Saakashvili in a "Special Report" interview.
According to him, 8 years ago, when the planned adoption of this law was being discussed, about 100 people staged a protest on the streets of Tbilisi. The government at the time decided to postpone consideration of the bill. As Saakashvili noted, "The Communist regime didn't allow for religious tolerance as they saw a threat" in it.
"Whoever pushes this issue forward is a classic communist relic of the Soviet era. They have the old red stars. This was the empire's method of governance. The vast majority of politicians turned out to be on this side. David Aghmashenebeli went to synagogue, mosque, the Christian church, the Armenian church.
"Most of the family members of Queen Tamar [who ruled Georgia from 1184-1209/1213] were not ethnic Georgians. We have had great leaders whose mother or father were ethnic Armenians or a member of another ethnic group. Georgia is comprised of all these ethnic groups. Mikhail Tamarashvili, Sulkhan-Saba Orbeliani and other great Georgians were Catholic. And I won't even talk about Vano Merabishvili --- his greatness is recognized by history," said the Georgian leader.
Saakashvili remarked that Georgia is a country with a great civilization.
"Representatives of a TV channel in Armenia came to interview me. They told me that they know about my Armenian origins and added they fear that a complexity will emerge for me on this subject. I replied: I would be honored to be Armenian. The only problem is I'm not Armenian.
"During another TV broadcast, a relic of the Soviet era jumped out of his seat and said that Saakashvili is Armenia. My mother called me and asked, didn't I say that I'm not Armenian? We are all a mixture of all ethnic groups, a country with a great civilization," stressed the Georgian president.