Պուտին-Քոչարյան. իրավիճակի նմանություններն ու տարբերությունները` ըստ Կիրակոսյանի
Ռուսաստանի Դաշնությունում կատարվող գործընթացները ազդեցություն են ունենում Հայաստանի վրա գրեթե բոլոր բնագավառներում՝ ռազմական և անվտանգության, տնտեսական և քաղաքական:
Այս մասին գրում է Տարածաշրջանի ուսումնասիրությունների կենտրոնի ղեկավար, քաղաքական փորձագետ Ռիչարդ Կիրակոսյանը, ով commonspace.eu կայքում տպագրած հոդվածում զուգահեռներ է տանում Ռուսաստանում տեղի ունեցած վերջին իրադարձությունների (ՌԴ վարչապետ Պուտինի առաջադրումը գալիք նախագահական ընտրություններին – խմբ.) և հայաստանյան ներկայիս իրականության մեջ:
Ըստ Կիրակոսյանի` Ռուսաստանի «այս մշուշոտ ազդեցությունը» Հայաստանի վրա բխում է նաև Ռուսաստանի վարչապետ Վլադիմիր Պուտինի նախագահ դառնալու հայտ ներկայացնելուց:
«Պուտինի վերադարձը կարող է մեծ ազդեցություն ունենալ Հայաստանի քաղաքական կյանքի վրա, քանի որ այն կարող է ոգևորել նախկին նախագահ Ռոբերտ Քոչարյանին՝ վերադառնալ նույն ճանապարհով: Ի հակադրություն լավ ծրագրավորված ռուսական քաղաքական մոդելի, ինչպես դա եղավ Ելցին-Պուտին և Պուտին-Մեդվեդև ձևաչափում, նախկին նախագահ Քոչարյանի գործունեությունն ավելի աղետալի է հայակական իրականությունում մի քանի պատճառներով:
Առաջին` Քոչարյանի անձնական ընտրությունը և նրա իրավահաջորդ ներկայիս նախագահ Սերժ Սագսյանը այնպիսի քաղաքականություն չվարեց, ինչպիսին Քոչարյանը ծրագրել էր: Չնայած որ Սարգսյանը եղել է նախկին պաշտպանության նախարար, և ավելի ուշ նաև վարչապետ` Քոչարյանի վարչակազմում, Սարգսյանի` որպես նախագահ պաշտոնավարելու հենց սկզբից հզոր մրցակցություն և հնարավոր պառակտման հնարավորություն առաջացավ այդ երկու անձերի միջև: Նախագահելով 2008 թվականի հետընտրական արյունալի զարգացումների ժամանակաշրջանում, որին հետևեցին լուրջ ընդդիմադիր ցույցեր` Սարգսյանը ժառանգեց վնասված նախագահական աթոռ և անվստահություն», - գրում է Կիրակոսյանը:
Նա նշում է, որ ռուս-հայական քաղաքականության համատեքստում, չնայած որ Սարգսյանի վարած քաղաքականությունը բավական տարբերվում է Ռուսաստանի նախագահ Մեդվեդևի վարած քաղաքականությունից, կա ավելի ուժեղ և անհանգստացնող նմանություն Քոչարյանի և Պուտինի միջև:
Կիրակոսյանը թվարկում է Քոչարյանի և Պուտինի միջև եղած նմանությունները, մասնավորապես, նշելով.
«Նրանք ընկերական մտերիմ հարաբերություններ ունեին իրենց նախագահության տարիներին, կիսում են միմյանց աշխարհընկալումները և սեփական փորձը, յուրաքանչյուրն էլ հարմարվել են հետսովետական համակարգին: Իրականում, Քոչարյանն իր նախագահության տարիներին ավելի ամուր փակեց Հայաստանը Ռուսաստանի շրջանակներում: Հիասթափվելով իր կողմից նշանակված նախագահ Սերժ Սարգսյանի գործունեությունից` Քոչարյանը կարող է փորձել այն նույն ճանապարհով վերադառնալ քաղաքականություն, ինչպես դա արեց Պուտինը՝ հուսալով, որ վերջինիս վերադարձը կարող է նպաստել սեփական նորամուտին: Այդ իսկ պատճառով, Ռուսաստանի և Հայաստանի, ինչպես նաև Քոչարյանի և Պուտինի համար սա անձերի քաղաքականություն է, և ոչ թե սկզբունքային քաղաքականություն», - հայտարարում է փորձագետը:
Սակայն, ի տարբերություն Պուտինի, գրում է Կիրակոսյանը, Քոչարյանը նոր մարտահրավերների առաջ է կանգնած՝ սկսած իր անձի հանդեպ հասարակական վարկանիշից մինչև այն դժվարությունները, որոնց նա դեմ է առնելու քաղաքական ասպարեզ գալու ճանապարհին:
«Ի տարբերություն Պուտինի, Քոչարյանի համար դժվարությունը կայանում է նրանում, որ հայաստանցիների մեծամասնությունը մեղադրում է իրեն 2008 թվականի մարտյան դեպքերի համար, ինչպես նաև շատերը նրան մեղադրում են օլիգարխներին իշխանություն և հարստություն շնորհելու մեջ: Ավելին, ևս մեկ կարևոր տարբերություն. որպես Ռուսաստանի ներկայիս վարչապետ, Պուտինը շարունակում է ստվեր գցել ներկա նախագահի վրա, մինչդեռ Հայաստանի նախկին նախագահը մնում է պարզապես նախկին: Այս համատեքստում Քոչարյանի քաղաքական դիրքերը թուլացել են ժամանակի ընթացքում, և նրա նախկին իշխանությունը որպես Լեռնային Ղարաբաղի նախագահ 1994-1997 թվականներին, և որպես ՀՀ նախկին նախագահ 1998-2008 թվականներին մնում է ուղղակի անցյալում», - գրում է Կիրակոսյանը:

Putin-Kocharian: Similarities and Differences, According to Giragosian
Traditionally, developments in Russia tend to both impact and influence events in Armenia. Across a wide range of areas, from military and security issues to economic and political trends, Russia exerts significant influence over Armenia. So writes Regional Studies Center (RSC) NGO Director, political analyst Richard Giragosian, who, in a blog entry on CommonSpace.eu, notes parallels between recent political developments in Russia — that is, the nomination of Russian Prime Minister Vladimir Putin as a candidate in the upcoming presidential elections — and the reality in Armenia.
"The return of Putin may exert significant influence over the course of Armenian politics, as it may encourage a similar return to power by former Armenian president Robert Kocharian. Unlike the carefully constructed Russian model of political succession, as in the cases of both the Yeltsin-Putin handover and the Putin-Medvedev arrangement, former President Kocharian has been increasingly distressed over recent shifts in Armenian politics, for several reasons.
"First, Kocharian’s personal selection of successor, current President Serzh Sargsyan, did not go as planned. Although Sargsyan was seen as a loyal defense minister, and later as compliant prime minister through the Kocharian Administration, from the very start of the Sargsyan presidency, a potent rivalry and potential rift quickly emerged between the two men. Having assumed the presidency during a violent post-election crisis in February 2008 marked by serious opposition protests, Sargsyan inherited both a damaged presidency and a legacy of distrust," writes Giragosian.
Though Sargsyan's presidency differ greatly from the "subservience" of Russia's Medvedev model, continues the analyst, in terms of the Russian-Armenian political context, there is "a stronger, but more troubling, parallel between Kocharian and Putin":
"The relationship between Kocharian and Putin, which was viewed as friendly and close during their time as presidents, is also linked to their shared worldview, being born less than two years apart, and personal experience, each having adapted to the post-Soviet system after making their mark within the waning Soviet system. In fact, Kocharian did much to lock Armenia ever more firmly within the Russian orbit and after leaving office, was duly rewarded with a lucrative position working for a Russian corporation. After his personal sense of disappointment with Sargsyan as his anointed successor, Kocharian may once again imitate his role model by seeking a similar return to politics, likely hoping and expecting that a return of his idol to the Russian presidency would ease his own comeback. Thus, for both Armenia and Russia, and for Kocharian and Putin, this is politics of personality, not policy.
"But unlike Putin, Kocharian faces new challenges, ranging from the plummeting of his personal popularity to the difficulty in returning to the political arena. The difficulty for Kocharian is that unlike Putin, who remains fairly popular and even more popularly respected, a large number of Armenians blame Kocharian for the events of March 2008, one of the few cases of violence and bloodshed between Armenians. Many more now see his policies as discredited and also blame him for allowing the 'oligarchs' to accumulate power and wealth unchecked and unchallenged.
"Moreover, another key difference is one of position. As present Russian premier, Putin continues to overshadow his successor, while the former Armenian president is widely seen as just that — former. In this context, Kocharian’s political standing and power has eroded over time, and his past power, as the president of Nagorno-Karabakh from 1994-1997 and as Armenian premier from 1997-1998, is just that — past."
Commonspace.eu is an initiative to promote dialogue on Armenian-Azerbaijani relations and wider issues connected with the future of the Caucasus Region. It is implemented in the framework of the European Partnership for the Peaceful Settlement of the conflict over Nagorno-Karabakh (EPNK), with the support of the European Union.