Պուտին-Քոչարյան. իրավիճակի նմանություններն ու տարբերությունները` ըստ Կիրակոսյանի
Ռուսաստանի Դաշնությունում կատարվող գործընթացները ազդեցություն են ունենում Հայաստանի վրա գրեթե բոլոր բնագավառներում՝ ռազմական և անվտանգության, տնտեսական և քաղաքական:
Այս մասին գրում է Տարածաշրջանի ուսումնասիրությունների կենտրոնի ղեկավար, քաղաքական փորձագետ Ռիչարդ Կիրակոսյանը, ով commonspace.eu կայքում տպագրած հոդվածում զուգահեռներ է տանում Ռուսաստանում տեղի ունեցած վերջին իրադարձությունների (ՌԴ վարչապետ Պուտինի առաջադրումը գալիք նախագահական ընտրություններին – խմբ.) և հայաստանյան ներկայիս իրականության մեջ:
Ըստ Կիրակոսյանի` Ռուսաստանի «այս մշուշոտ ազդեցությունը» Հայաստանի վրա բխում է նաև Ռուսաստանի վարչապետ Վլադիմիր Պուտինի նախագահ դառնալու հայտ ներկայացնելուց:
«Պուտինի վերադարձը կարող է մեծ ազդեցություն ունենալ Հայաստանի քաղաքական կյանքի վրա, քանի որ այն կարող է ոգևորել նախկին նախագահ Ռոբերտ Քոչարյանին՝ վերադառնալ նույն ճանապարհով: Ի հակադրություն լավ ծրագրավորված ռուսական քաղաքական մոդելի, ինչպես դա եղավ Ելցին-Պուտին և Պուտին-Մեդվեդև ձևաչափում, նախկին նախագահ Քոչարյանի գործունեությունն ավելի աղետալի է հայակական իրականությունում մի քանի պատճառներով:
Առաջին` Քոչարյանի անձնական ընտրությունը և նրա իրավահաջորդ ներկայիս նախագահ Սերժ Սագսյանը այնպիսի քաղաքականություն չվարեց, ինչպիսին Քոչարյանը ծրագրել էր: Չնայած որ Սարգսյանը եղել է նախկին պաշտպանության նախարար, և ավելի ուշ նաև վարչապետ` Քոչարյանի վարչակազմում, Սարգսյանի` որպես նախագահ պաշտոնավարելու հենց սկզբից հզոր մրցակցություն և հնարավոր պառակտման հնարավորություն առաջացավ այդ երկու անձերի միջև: Նախագահելով 2008 թվականի հետընտրական արյունալի զարգացումների ժամանակաշրջանում, որին հետևեցին լուրջ ընդդիմադիր ցույցեր` Սարգսյանը ժառանգեց վնասված նախագահական աթոռ և անվստահություն», - գրում է Կիրակոսյանը:
Նա նշում է, որ ռուս-հայական քաղաքականության համատեքստում, չնայած որ Սարգսյանի վարած քաղաքականությունը բավական տարբերվում է Ռուսաստանի նախագահ Մեդվեդևի վարած քաղաքականությունից, կա ավելի ուժեղ և անհանգստացնող նմանություն Քոչարյանի և Պուտինի միջև:
Կիրակոսյանը թվարկում է Քոչարյանի և Պուտինի միջև եղած նմանությունները, մասնավորապես, նշելով.
«Նրանք ընկերական մտերիմ հարաբերություններ ունեին իրենց նախագահության տարիներին, կիսում են միմյանց աշխարհընկալումները և սեփական փորձը, յուրաքանչյուրն էլ հարմարվել են հետսովետական համակարգին: Իրականում, Քոչարյանն իր նախագահության տարիներին ավելի ամուր փակեց Հայաստանը Ռուսաստանի շրջանակներում: Հիասթափվելով իր կողմից նշանակված նախագահ Սերժ Սարգսյանի գործունեությունից` Քոչարյանը կարող է փորձել այն նույն ճանապարհով վերադառնալ քաղաքականություն, ինչպես դա արեց Պուտինը՝ հուսալով, որ վերջինիս վերադարձը կարող է նպաստել սեփական նորամուտին: Այդ իսկ պատճառով, Ռուսաստանի և Հայաստանի, ինչպես նաև Քոչարյանի և Պուտինի համար սա անձերի քաղաքականություն է, և ոչ թե սկզբունքային քաղաքականություն», - հայտարարում է փորձագետը:
Սակայն, ի տարբերություն Պուտինի, գրում է Կիրակոսյանը, Քոչարյանը նոր մարտահրավերների առաջ է կանգնած՝ սկսած իր անձի հանդեպ հասարակական վարկանիշից մինչև այն դժվարությունները, որոնց նա դեմ է առնելու քաղաքական ասպարեզ գալու ճանապարհին:
«Ի տարբերություն Պուտինի, Քոչարյանի համար դժվարությունը կայանում է նրանում, որ հայաստանցիների մեծամասնությունը մեղադրում է իրեն 2008 թվականի մարտյան դեպքերի համար, ինչպես նաև շատերը նրան մեղադրում են օլիգարխներին իշխանություն և հարստություն շնորհելու մեջ: Ավելին, ևս մեկ կարևոր տարբերություն. որպես Ռուսաստանի ներկայիս վարչապետ, Պուտինը շարունակում է ստվեր գցել ներկա նախագահի վրա, մինչդեռ Հայաստանի նախկին նախագահը մնում է պարզապես նախկին: Այս համատեքստում Քոչարյանի քաղաքական դիրքերը թուլացել են ժամանակի ընթացքում, և նրա նախկին իշխանությունը որպես Լեռնային Ղարաբաղի նախագահ 1994-1997 թվականներին, և որպես ՀՀ նախկին նախագահ 1998-2008 թվականներին մնում է ուղղակի անցյալում», - գրում է Կիրակոսյանը:

Путин и Кочарян: беспокоящие схожести и различия ситуаций
Процессы, происходящие в Российской Федерации влияют на Армению почти во всех областях: военной и экономической, политической и оборонной. Об этом директор Армянского центра стратегических и национальных исследований Ричард Киракосян  пишет на Commonspace.eu.
По мнению Киракосяна, «это туманное влияние» России на Армению происходит из-за новости о том, что премьер-министр Владимир Путин собирается стать президентом.
«Возвращение Путина может иметь серьезное влияние на политическую жизнь Армении, поскольку это может воодушевить бывшего президента Армении Роберта Кочаряна. В отличие от хорошо организованной политической модели России, сработавшей в схемах Ельцин-Путин и Путин-Медведев, у Кочаряна дела обстоят иначе.
Во-первых, преемник Кочаряна - сегодняшний президент Армении Серж Саргсян, не продолжил политику, предписанную ему Кочаряном. Несмотря на то что Саргсян в прошлом был министром обороны, а позже премьер-министром в администрации Кочаряна, между ними появилась сильная конкуренция и возможность распада тандема.
Победив в выборах 2008 года и в кровопролитных последствиях, повлекших за собой серьезные митинги опозиции, Саргсян получил расшатаное президентское кресло и недоверие»,- пишет Киракосян.
Автор в этом контексте указывает на разницу в поведении Саргсяна и Медведева и «сильные и причиняющие беспокойство схожести между Кочаряном и Путиным».
«Они близко дружили, когда были президентами, делились мировоззрением и личным опытом, каждый приспособился к постсоветской системе. В действительности, Кочарян за период своего правления более надежно закрепил Армению в рамках России. Разочаровываясь в действиях назначенного им же Сержа Саргсяна, Кочарян может попробовать вернуться в политику тем же путем, что и Путин, надеясь, что возвращение последнего будет содействовать его собственным планам. По этим причинам политика Армении и России, так же как Кочаряна и Путина является личной политикой, а не общественной»,- сообщает эксперт.
Но, в отличие от Путина, - пишет Киракосян, - Кочарян стоит перед новыми проблемами:  от проблем его рейтинга в обществе до тех сложностей, с которыми придется столкнуться при возвращении в политику.
«В отличие от Путина, для Кочаряна основная проблема заключается в том, что большинство армян обвиняют его в мартовских событиян 2008 года и в том, что он дал возможность олигархам править и богатеть. Еще одна большая разница – премьер-министр Путин продолжает отбрасывать тень на Медведева, в то время как бывший президент Армении остается просто бывшим.
В контексте этого сравнения политическая позиция Кочаряна ослабела со временем, и его президентство в Карабахе в 1994-1997 годах и в Армении в 1998-2008 годах остаются в прошлом», - резюмирует Киракосян.