Փաշազադեն դեռ չի կայացրել Հայաստան գալու մասին վերջնական որոշումը
Կովկասի մահմեդականների վարչության ղեկավար Ալահշուքյուր Փաշազադեն բազմիցս է նշել Հայաստանում նոյեմբերի 29-30-ը կայանալիք ԱՊՀ երկրների միջկրոնական խորհրդի նիստին մասնակցելու իր մտադրության մասին, սակայն այս հարցում դեռևս վերջնական որոշում չի կայացրել: Այս մասին Vesti.Az-ին հայտնել է Կովկասի մահմեդականների վարչության մամլո ծառայությունը`մեկնաբանելով նիստին մասնակցություն ցուցաբերելու մասին հայկական ԶԼՄ-ներում տարածված լուրերը:
Նշենք, որ ուրբաթ հայկական ԶԼՄ-ները` հղում կատարելով Ամենայն Հայոց Կաթողիկոս Գարեգին Բ-ին, հայտնել էին, որ ԱՊՀ երկրների միջկրոնական խորհրդի նիստին կմասնակցեն Մոսկվայի և համայն Ռուսյո Պատրիարք Կիրիլը և Կովկասի մահմեդականների վարչության ղեկավար Ալահշուքյուր Փաշազադեն:

Grand Mufti of the Caucasus Not Yet Confirmed Visit to Armenia
Haji Allahshükür Hummat Pashazade Sheikh ul-Islam and Grand Mufti of the Caucasus has repeatedly stated his intention to participate in the meeting of the Presidium of the Interreligious Council of the CIS (Commonwealth of Independent States), set to take place in Armenia from Nov. 29–30, but his final decision is still pending, the press service of the Baku-based Administration of Muslims of the Caucasus (AMC) told Vesti.az, commenting on reports by Armenian media on the Grand Mufti's participation.
On Friday, Armenian media, citing Supreme Patriarch and Catholicos of All Armenians His Holiness Karekin II, reported that the Presidium meeting will be attended by the co-chairs of the Interreligious Council of the CIS: Patriarch of Moscow and All Russia Kirill and chair of the Administration of Muslims of the Caucasus, Haji Allahshükür Hummat Pashazade Sheikh ul-Islam.