Հայաստանցի գործարարները չեն ցանկանում օգնել լեյկոզով տառապող երեխային. վիճակն օրեցօր վատանում է
Սուր միելոբլաստային լեյկոզով տառապող հնգամյա Անուշիկի օգնության համար երկուսուկես ամիս առաջ բացված հաշվեհամարին մինչ օրս տասը հազար դոլլար է փոխանցվել: Այս մասին Epress.am-ի հետ զրույցում ասել է Անուշիկի հայրը` Սերգեյ Հայրապետյանը:
«Երեխայի փրկության միակ հնարավորությունն այսօր ոսկրածուծի անհապաղ փոխպատվաստումն է, ինչի համար ոչ բավարար գումար ունենք, ոչ էլ հույս, թե Հայաստանում ինչ-որ գործարար կամ մեծահարուստ կգտնվի, ով կօգնի երեխայիս բուժումն արտերկրում կազմակերպելու գործում», - ասել է մեր զրուցակիցը:
Երեքուկես տարեկանում Անուշիկի մոտ հայտնաբերված հիվանդությունը անակնկալ է եղել թե ծնողների, թե հարազատների համար:
«Յոլյանի անվան արյունաբանական կենտրոնում բուժումներ ստանալուց հետո հիվանդությունը նահանջեց, և երեխային տեղափոխեցինք տուն: Պահպանողական փուլի հինգերորդ ամսում հիվանդությունը կրկնվեց, ու մնաց փրկության միակ միջոցը՝ ոսկրածուծի փոխպատվաստում: Գերմանիայում երեխայի փրկության երաշխիքը ութսուն տոկոս է և այն դեպքում, եթե հիմա կատարվի վիրահատությունը», - ասել է Սերգեյ Հայրապետյանը:
Նա պատմել է, որ բաց նամակով դիմել է ՀՀ նախագահ Սերժ Սարգսյանին, Գագիկ Ծառուկյանին ու մի շարք մեծահարուստների, սական մինչ օրս որևէ արձագանք չի եղել, մինչդեռ, երեխայի հոր հավաստմամբ, երեխայի վիճակն օրեցօր վատանում է:
«Բոլորին դիմել եմ, նամակներ եմ տարել շատերի տները, բայց որևէ մեկը ցանկություն չի հայտնել օգնել կամ գումար փոխանցել: Ամենախոշոր գումարը փոխանցել է մոսկվայաբնակ Գևորգ Հալաբյանը՝ մոտ հազար դոլլար, և «HSBC» բանկը` վեց հարյուր ութսունչորս հազար դրամ՝ աշխատողների միջև կազմակերպած ակցիայի շրջանակներում: Հայաստանյան «Պոդարի ժիզն» կազմակերպությունը խոստացել է, որ տասը հազար դոլլար կփոխանցի Անուշիկի հաշվեհամարին, գերմանական մի կազմակերպության կողմից էլ նույնքան գումար կփոխանցվի գերմանական այն կլինիկայի հաշվեհամարին, որտեղ կկատարվի երեխայի վիրահատությունը: Փոքր գումարներով օգնություն շատերն են տվել, սակայն բուժման համար մեծ գումարներ են պետք, ինչն այսօր չունենք», - պատմել է Սերգեյ Հայրապետյանը:
Անուշիկի հայրը հավատում է, որ երեխան կարող է փրկվել, միայն թե կարողանա ձեռք բերել անհրաժեշտ գումարը, ինչի հույսը բոլորովին կորցրել է:
«Մինչ օրս թե պետության, թե Առողջապահության նախարարության կողմից որևէ աջակցություն չի եղել: Մեկ տարի յոթ ամիս է, ինչ պառկած ենք հիվանդանոցում, որևէ անգամ անվճար բուժօգնություն երեխան չի ստացել: Վճարում ենք հիվանդանոցում ստացած բոլոր ծառայությունների համար: Բուժման համար դեղերը ստացել ենք Գերմանիայից»,- պատմել է Սերգեյ Հայրապետյանը:

5-Year-Old Anushik's Condition Getting Worse. Not Enough Money for Surgery
To date $10,000 USD have been transferred to the bank account opened two and a half months ago to help five-year-old Anushik who has been diagnosed with acute myeloid leukemia (AML), Anushik's father, Sergei Hayrapetyan told Epress.am.
"The only possibility of saving the child today is an immediate bone marrow transplant, for which we have not only insufficient funds but also no hope that a businessman or wealthy philanthropist will be found in Armenia who will help in securing treatment for my child abroad," he said.
The cancer that was found in Anushik's body when she was just three-and-a-half years old had been a surprise for her parents and relatives.
"After getting treatment at the Haematology Center named after Professor R. Yeolyan, the disease went into remission and we brought the child home. In the fifth month of the phase, the disease resurfaced and the only way to save her remained — a bone marrow transplant. In Germany, the child has an 80% chance of survival, but only if the operation is carried out now," said Anushik's father.
Hayrapetyan described how he sent open letters to Armenian President Serzh Sargsyan, businessman and Prosperous Armenia party leader Gagik Tsarukyan and several other wealthy individuals in the country; however, there has been no response, while the child's condition worsens day by day, he said.
"The largest amounts were transferred to the account by Moscow resident Gevorg Halabyan, about $1,000, and employees of HSBC bank, 684,000 drams . The Armenian organization 'Give Life' has promised to transfer $10,000 USD to Anushik's account, a German organization will also transfer the same amount of money to the account of the clinic where the operation will take place. Many have given small amounts, but for treatment, we need large amounts, which we don't have today.
"There has not yet been any support from the state or the Ministry of Health. It's been a year and seven months that we've been in hospital — the child has never received any free medical assistance. We pay for all hospital services. The medication for treatment we've received from Germany," he said.