Օտարերկյա ներդրողների համար Հայաստանում նորմալ պայմաններ կան, վստահեցնում է ՊԵԿ-ը
Պետական եկամուտների կոմիտեի նախագահ Գագիկ Խաչատրյանը չի գնել ավստրիական «Մոցարտ» շոկոլադի գործարանը: Այսօր տարածված լուրը լրագրողների հետ հանդիպման ժամանակ հերքեց ՊԵԿ փոխնախագահ Արմեն Ալավերդյանը: Նա նշել է, որ եվրոպական երկրներում խոշոր ընկերություն գնել այդպիսի մեխանիզմով ուղղակի անհնար է:
«Կլինի դա Գագիկ Խաչատրյանը, թե Հայաստանի ցանկացած այլ քաղաքացի, որ դրսում ուզենա սեփականություն ձեռք բերել, պետք է պարզել` անշարժ գույք, թե կազմակերպություն, մեխանիզմները դրսում տարբեր են»,- ասել է Արմեն Ալավերդյանը:
Նա անդրադարձել է նաև այն տեղեկատվությանը, թե «Մոսկվիչկա» սուպերմարկետերում երեկ չեն տրամադրել ՀԴՄ կտրոններ: Արմեն Ալավերդյանը վստահեցրել է, որ նման ահազանգ ստանալու դեպքում իրենք ստուգումներ անցկացնում են, սակայն նման ահազանգերը միշտ չէ, որ համապատասխանում են իրականությանը:
«Անցյալ տարի «Մոսկվիչկա» սուպերմարկետը տուգանվել է, այս տարի ստուգում դեռ չի անցկացվել», - ասել է Արմեն Ալավերդյանը:
Անդրադառնալով այն թեմային, թե օտարերկրյա ներդրողների դեպքում Հայաստանում բիզնես սկսելու համար համապատասխան պայմաններ չկան, Արմեն Ալավերդյանը  նշել է, որ իրականում նման պատկերացումը չի համապատասխանում իրականությանը, ինչի մասին վկայում են խոշոր միջազգային ընկերությունները, որ գործում են Հայաստանում:
Կոնկրետ «Փարիզյան սուրճ»–ի սեփականատեր Վալերի-Աշխեն Գործունյանի դեպքին անդրադառնալով` Արմեն Ալավերդյանը նշել է, որ  յուրաքանչյուր գործարար իրավունք ունի որոշելու մնալ, թե հեռանալ Հայաստանից: Ալավերդյանը վստահեցրել է, որ 24 ժամվա պահանջ չի դրվել Գործունյանի դեմ:
«Մեր օրենսդրության մեջ մենք այդպիսի օրենք չունենք։ Օրենքը ասում է հետևյալը՝ պարտավորությունը առաջանում է՝ 10 օրվա մեջ վճարում կատարիր», - ասաց Արմեն Ալավերդյանը:

Normal Conditions in Armenia for Foreign Investors, Assures State Revenue Committee
Head of Armenia's State Revenue Committee Gagik Khachatryan has not purchased the Austrian Mozartkugeln chocolate factory, said State Revenue Committee deputy chair Armen Alaverdyan (pictured), speaking to journalists in Yerevan on Wednesday and refuting such media reports. He noted that purchasing a major company in European countries in such a way is simply impossible.
"Whether it's Gagik Khachatryan or any other citizen of Armenia who wants to buy property abroad, it has to be clarified, real estate or organization, the system abroad is different," he said.
Alaverdyan also turned his attention to reports that Yerevan's Moskvichka supermarket chain wasn't providing HDM receipts (from point-of-sale machines which qualify for the state lottery) on Tuesday. The committee deputy assured that they carry out inspections when they receive such complaints, but it's not always that such complaints are accurate.
"Moskvichka supermarket was fined last year. It's hasn't yet undergone an inspection this year," he said.
On charges that there aren't adequate conditions in Armenia for foreign investors to launch a business, Alaverdyan said that such charges are untrue and contested by the fact that there are several major international companies operating in Armenia.
With specific reference to Le Café de Paris owner Ashkhen Valérie Gordzounian's case, the State Revenue Committee deputy chair pointed out that each entrepreneur has the right to decide whether to leave or stay in Armenia.
Furthermore, Alaverdyan continued, there was never a requirement for Gordzounian to pay her debt in 24 hours.
"We don't have such a law in our legislation. The law states that an obligation arises, you must make a payment in 10 days," he said.