Գլխավոր դատախազի թեկնածուն համակարգում ցանկանում է անկուսակցականների տեսնել
ՀՀ գլխավոր դատախազի թեկնածու Գևորգ Կոստանյանը ԱԺ-ում պնդել է, որ պայքարելու է կոռուպցիայի և կուսակցականացված դատախազների դեմ:
Արդարադատություն իրականացնելու համար չկան օբկեյտիվ խոչընդոտներ, բոլոր խոչընդոտները սուբյեկտիվ են: Արդարադատություն իրականցնելու համար ոչ փակ սահմանները, ոչ աշխարհաքաղաքական իրավիճակը չեն կարող խանգարել: Այս մասին այսօր ԱԺ-ում իր ելույթի ընթացքում ասել է ՀՀ գլխավոր դատախազի թեկնածու Գևորգ Կոստանյանը:  Հիշեցնենք, որ նախորդ շաբաթ ՀՀ զինդատախազի պաշտոնը զբաղզեցնող Կոստանյանի թեկնածությունը ԱԺ ներկայացրել է Սերժ Սարգսյանը:
Կոստանյանն անդրադարձել է վերջին 2,5 տարվա ընթացքում զինդատախազի պաշտոնում իր գործունեությանը: Որպես կարևոր ձեռքբերում նա նշել է ՀՀ Զինված ուժերում մահվան դեպքերի նվազումը: Կոստանյանը մեջբերել է պաշտոնական տվյալները՝ 2010թ՝ 43 մահվան դեպք է գրանցվել, 2011-ին՝ 35, 2012՝ 29, 2013-ի առաջին կիսամյակում՝ 13 մահվան դեպք:
Ըստ Կոստանյանի՝ նվազման այդ միտումը վկայում է այն մասին, որ ձեռնարկվել են հանցագործության պատճառները չեզոքացնելու արդյունավետ միջոցներ:
Խոսելով ողջ իրավապահ համակարգի մասին՝ Գլխավոր դատախազի թեկնածուն ընդունել է խնդիրների առկայությունը:
«Դատախազը, ով համաձայն չէ, որ կոռուպցիան տեղ չի կարող ունենալ դատախազության համակարգում, շուտով ինքը տեղ չի ունենա դատախզությունում: Եթե ես ստանձնեմ դատախազի պաշտոնը, իմ կարևորագույն նպատակներից մեկը  լինելու է ապահովել, որ օրենքի առջև հավասար լինեն բոլորը»,- ասել է Կոստանյանը:

Prosecutors Should Not Belong to Political Parties: RA Prosecutor General Nominee
RA Prosecutor General nominee Gevorg Kostanyan said in parliament today that he is going to fight corruption and corrupt prosecutors.
There are no objective obstacles to implementing justice; all the obstacles are subjective. Neither closed border nor the geopolitical situation can interfere with the implementation of justice, said Kostanyan during his speech in parliament today. Recall, Armenian President Serzh Sargsyan informed parliament about Kostanyan's nomination last week.
Kostanyan spoke about his activities as the military prosecutor for the last 2.5 years. As an important achievement, he mentioned a decrease in the number of deaths in the Armenian army, citing official figures: 43 deaths in 2010; 35 in 2011; 29 in 2012; and 13 in the first half of 2013.
According to the incumbent, this proves that effective means to counteract the cause of crime were implemented.
"The prosecutor who doesn't agree that there can be no room for corruption in the prosecution system soon will not have a place himself in the Prosecutor Office. If I get the prosecutor position, one of my most important goals will be to ensure that all are equal before the law," he said.
Furthermore, Kostanyan said no prosecutor should belong to a political party: "If they want to work in politics, let them get out of the system."