Պետծառայողները կարող են բնակարան ստանալ․ գինը՝ 1 քմ-ի համար մինչև 300 հազար դրամ
ՀՀ վարչապետ Տիգրան Սարգսյանն այսօր կառավարության նիստի ժամանակ հայտարարել է նոր ծրագրի մեկնարկի մասին, որը վերաբերում է պետական ծառայողներին բնակարանով ապահովելուն:
«Մենք ձեզ հետ միասին երկար աշխատեցինք պետծառայողներին բնակարանով ապահովելու համար: Այսօր այդ ծրագրի մեկնարկն է, այս պահին 3500 պետական ծառայողներ ցանկություն են հայտնել մասնակցել ծրագրին, մեր օրակարգում առաջարկում եմ ներառել հարցը և մանրամասն ներկայացնել մեր ծրագիրը»,- ասել է վարչապետը։ Նրա խոսքով՝ Երևանում կարճ ժամանակում շուրջ 1000 բնակարան ունեցող շենքեր կկառուցվեն:
Տիգրան Սարգսյանն ասել է, որ պետծառայողների համար 1 քմ-ի գինը կազմելու է առավելագույնը 300 հազար դրամ, իսկ շենքերի կառուցման առավելագույն ժամկետը երեսուն ամիս է։ Պետական ծառայողները հիփոթեքից օգտվելու հնարավորություն կունենան։ Նոր ծրագրով զբաղվող հանձնաժողովի նախագահը կլինի ՀՀ կառավարության աշխատակազմի ղեկավար-նախարար Վաչե Գաբրիելյանը:
Նիստի վերջում Գաբրիելյանը տեղեկացրել է, որ ծրագրին մասնակցող պետական ծառայողների մոտ 50 տոկոսը ցանկություն է հայտնել բնակարան ստանալ Արաբկիրում, այդ իսկ պատճառով կառուցապատման առաջին փուլը մեկնարկում է հենց այդ թաղամասում։

В Армении госслужащие могут получить квартиру по цене до $735 за квадратный метр
В ходе заседания кабинета министров глава армянского правительства объявил о начале новой программы, которая затрагивает обеспечение госслужащих квартирами.
«Мы вместе с вами долго работали над обеспечением госслужащих квартирами. Сегодня стартует эта программа, в данный момент 3500 государственных служащих выразили желание принять участие в программе, предлагаю включить вопрос в нашу повестку и подробно представить нашу программу», - сказал премьер.
По его словам, в Ереване в короткие сроки будут построены здания с 1000 квартир. 1 кв.м. обойдется госслужащим максимум в 300 тыс. драмов ($735), а максимальный срок строительства домов – 30 месяцев, сказал премьер. У госслужащих будет возможность воспользоваться ипотекой. Председателем комиссии, занимающейся новой программой, будет министр-руководитель аппарата правительства Ваче Габриелян.
Он сообщил, что порядка 50% госслужащих, участвующих в программе, выразили желание получить квартиру в Арабкире, поэтому первый этап строительства стартует именно в этом районе.