Պետծառայողները կարող են բնակարան ստանալ․ գինը՝ 1 քմ-ի համար մինչև 300 հազար դրամ
ՀՀ վարչապետ Տիգրան Սարգսյանն այսօր կառավարության նիստի ժամանակ հայտարարել է նոր ծրագրի մեկնարկի մասին, որը վերաբերում է պետական ծառայողներին բնակարանով ապահովելուն:
«Մենք ձեզ հետ միասին երկար աշխատեցինք պետծառայողներին բնակարանով ապահովելու համար: Այսօր այդ ծրագրի մեկնարկն է, այս պահին 3500 պետական ծառայողներ ցանկություն են հայտնել մասնակցել ծրագրին, մեր օրակարգում առաջարկում եմ ներառել հարցը և մանրամասն ներկայացնել մեր ծրագիրը»,- ասել է վարչապետը։ Նրա խոսքով՝ Երևանում կարճ ժամանակում շուրջ 1000 բնակարան ունեցող շենքեր կկառուցվեն:
Տիգրան Սարգսյանն ասել է, որ պետծառայողների համար 1 քմ-ի գինը կազմելու է առավելագույնը 300 հազար դրամ, իսկ շենքերի կառուցման առավելագույն ժամկետը երեսուն ամիս է։ Պետական ծառայողները հիփոթեքից օգտվելու հնարավորություն կունենան։ Նոր ծրագրով զբաղվող հանձնաժողովի նախագահը կլինի ՀՀ կառավարության աշխատակազմի ղեկավար-նախարար Վաչե Գաբրիելյանը:
Նիստի վերջում Գաբրիելյանը տեղեկացրել է, որ ծրագրին մասնակցող պետական ծառայողների մոտ 50 տոկոսը ցանկություն է հայտնել բնակարան ստանալ Արաբկիրում, այդ իսկ պատճառով կառուցապատման առաջին փուլը մեկնարկում է հենց այդ թաղամասում։

Armenian Civil Servants Can Get an Apartment for $731 Per Square Meter
Armenian Prime Minister Tigran Sargsyan at a cabinet meeting today announced a new program for providing civil servants with apartments.
"We worked with you for a long time on providing apartments to civil servants. Today is the start of that program. Currently, 3,500 civil servants have expressed an interest to participate in the program; I propose including this issue in our agenda and presenting the program in detail," he said, adding that buildings having around 1,000 apartments will be built in Yerevan soon.
For civil servants, Sargsyan said, 1 square meter of residential space will cost at most 300,000 AMD (about $731 USD), and the latest the buildings will be constructed is in 30 months. Civil servants will be able to take out a mortgage. Chair of the committee dealing with the new program will be Minister and Chief of RA Government Staff Vache Gabrielyan
At the end of the meeting, Gabrielyan said about 50% of the civil servants participating in the program have expressed a wish to get an apartment in Arabkir; thus, the first phase of construction will occur in this neighborhood.