Ոչ կոալիցիոն ուժերը, այնուամենայնիվ, միասնական հանրահավաք կանցկացնեն․ ԲՀԿ-ական պատգամավոր
Ապրիլի 28-ին ոչ կոալիցիոն չորս ուժերի նախատեսած եռօրյա հանրահավաքը թեև չի կայանալու, սակայն նախատեսված է միասնական հանրահավաք անցկացնել, որի օրը կհայտարվի առաջիկայում։ Այս մասին այսօր Epress.am-ի հետ զրույցում ասել է ԲՀԿ-ական պատգամավոր Ստեփան Մարգարյանը։
Նա նշել է, որ ոչ կոալիցիոն ուժերի այսօրվա հանդիպման ընթացքում քննարկվել են հանրահավաքին ներկայացվող կոնկրետ պահանջներ, որոնք դեռևս հստակեցվում են։
«Մենք որոշեցինք, որ բոլոր դեպքերում պահում ենք քառյակի ֆորմատը,, ինչը շատ կարևոր է։ Մենք շարունակում ենք մեր համագործակցությունը, և կախված նրանից՝ առաջիկայում ինչպիսին կլինի կառավարություն ձևավորելու գործընթացը, ըստ այդմ՝ մենք կորոշենք մեր անելիքը։ Մենք հայտարարել էինք, որ համագործակցում ենք ոչ միայն կառավարության հրաժարականի շուրջ մեխանիկորեն, մեր հրաժարականի պահանջը կառավարության գործելաոճի, փիլիսոփայության շուրջ էր։ Մենք շատ կարևորում ենք այն գործելաոճը, այն ծրագիրը, որը ապագա կառավարությունը պետք է որդեգրի, ու կախված դրանից՝ մենք կասենք մեր ասելիքն ու անելիքը», - նշել է մեր զրուցակիցը:

Though the three-day rally organized by the four non-ruling parties (Heritage Party, Armenian National Congress, Prosperous Armenia Party, and Armenian Revolutionary Federation) set to begin on April 28 won't be taking place, there will be a joint rally, the date of which will be announced in the near future, Prosperous Armenia Party MP Stepan Margaryan (pictured) informed Epress.am today.
Margaryan said that discussed in today's meeting of the four parties were specific demands to be announced at the rally, which are still being clarified.
"We decided that in all cases we're keeping the format of the quartet, which is very important. We will continue to cooperate, [a sentiment shared by Prosperous Armenia Party leader Gagik Tsarukyan] and depending on how the process of forming government will be, we will decide our actions accordingly. We had declared that we are cooperating not only around the government's resignation — our demand for resignation was around the government's work practice and philosophy. We place great importance on the practice and program that the future government will adopt, and depending on that, we will say what we're going to say and do," he said.
Margaryan also said his party is not discussing candidates for the position of prime minister, who officially resigned yesterday.