Ադրբեջանն այսօր կարող է Հայաստանին վերադարձնել Տավուշի մարզի բնակչին
Ադրբեջանն այսօր, հավանաբար, Հայաստանին կվերադարձնի մարտի 7-ին գերի ընկած Տավուշի մարզի Վերին Կարմիրաղբյուր գյուղի 22-ամյա բնակիչ Արսեն Խոջոյանին։ Այս մասին հաղորդում է ադրբեջանական ԱՊԱ գործակալությունը։
Ադրբեջանի պատանդների, ռազմագերիների և անհայտ կորածների հանձնաժողովի քարտուղար Շահին Սայիլովը «ԱՊԱ»-ին հայտնել է, որ ներկա պահին հանձնաժողովի անդամներն ու Կարմիր Խաչի միջազգային կոմիտեի ներկայացուցիչները գտնվում են Ղազախի շրջանում և բանակցում են հայկական կողմի հետ։ Բանակցություններից հետո Խոջոյանը, ամենայն հավանականությամբ, կփոխանցվի Հայաստանին։
Երկու օր առաջ Epress.am-ի հետ զրույցում Արսենի մայրը՝ Սվետլանա Խոջոյանը պատմել էր, որ ընտանիքը գտնվում է անորոշ վիճակում ու անհամբեր սպասում է նրա մասին լուրերի։
«Շատ վատ վիճակի մեջ ենք, ճամփա ենք պահում, որ մեր երեխեն տուն գա։ Մարտի 12-ին Կարմիր Խաչի հետ երկու տող նամակ ա ուղարկել՝«բարևներ, ես ձեզ սիրում եմ», մեկ էլ հարսնացուին, էդքանը», – պատմել էր մայրը։
Նրա խոսքով՝ տեղի ունեցածն իրենց համար մինչ օրս շարունակում է անհասկանալի մնալ։ Նա, սակայն վստահեցրել էր, որ որդին իր կամքով սահմանը չէր անցնի։
«Ինքը դրա առաջին օրը իջել էր անասունները պահելու, հորն էր փոխարինում, հերն էլ եկել էր հաց տանելու։ Դե մեր արոտն էլ սահմանին կպած ա, անասուններին սաղն էլ ըտեղ են պահում։ Մենք էդ օրը անընդհատ հեռախոսով իրար հետ խոսելուց ենք եղել, մեկ էլ կապն ընդհատվեց։ Ինքը երբեք նման բան չէր անի, իրան տարել են, կամ էլ մոլորվել է», -եզրափակել էր Խոջոյանը։

It is expected that Azerbaijan will hand over resident of the village of Verin Karmiraghbyur of Tavush marz (province) Arsen Khojoyan, 22, who on March 7 crossed the border into Azerbaijan, to Armenia today, reports Azerbaijani news agency APA.
Secretary of Azerbaijan’s State Commission on Prisoners of War, Hostages and Missing Persons Shahin Sailov told APA that representatives of the Commission and the International Committee of the Red Cross are in Gazakh holding talks with the Armenian side. Following the talks, Khojoyan is expected to be handed over to his country.
Speaking to Epress.am two days ago, Khojoyan's mother, Svetlana Khojoyan, said the family is in a state of uncertainty, impatiently waiting for news about him.
"We're in a terrible situation; we are all waiting for our child to come home. On March 12, through the Red Cross, he sent a letter with two lines, 'Hello, I love you,' and to the bride — that's all," she said, adding that they received no news about her son after that.
What happened, Svetlana Khojoyan said, continues to remain a mystery to them, but she is sure that her son wouldn't cross the border of his own will.
"On the first day, he had gone down to tend to the animals and replace his father, and his father had come to eat. Well, our pasture is right along the border, and we keep all the animals there. That day, we were constantly speaking on the phone to each other, then the line went dead. He would never do such a thing. They've taken him or he got lost," concluded Khojoyan.