Ակտիվիստի բողոքը մերժվել է․ դատարանը ոստիկանների արարքում հանցակազմ չի գտել
Կենտրոն և Նորք Մարաշ վարչական շրջանների ընդհանուր իրավասության դատարանը՝ դատավոր Գագիկ Պողոսյանի նախագահությամբ, մերժել է ակտիվիստ Լալա Ասլիկյանի բողոքն ընդդեմ ՀՔԾ քննիչ Լ.Մելքոնյանի կայացրած որոշման։ Ասլիկյանը պահանջում էր քրեական գործ հարուցել, մինչդեռ դատարանը որոշել է, որ գործում հանցակազմ չկա։ Այս մասին hahr.am կայում գրել է «Հելսինկյան ասոցիացիայի» փաստաբան Գայանե Խաչատրյանը:
Լալա Ասլիկյանը դիմել էր ոստիկանություն Վլադիմիր Պուտինի այցի օրը՝ 2013թ-ի դեկտեմբերի 2-ին տեղի ունեցած դեպքերի կապակցությամբ։ Այդ օրը՝ Պուտինի այցի դեմ կազմակերպված երթի ժամանակ, Ամիրյան-Զաքյան խաչմերուկում ոստիկանները, բռնություն կիրառելով, երթի մասնակիցներից մի քանիսին, այդ թվում՝ Ասլիկյանին, մտցրել էին ոստիկանության մեքենան, որտեղ ակտիվիստը փորձել է նկարահանումներ իրականացնել։ Ոստիկաններից մեկը Ասլիկյանից խլել էր տեսախցիկը, ինչից հետո նրան դուրս էին բերել մեքենայից։ Ասլիկյանը պահանջել է վերադարձնել տեսախցիկը՝ պնդելով, որ այնտեղ կարևոր նյութեր կան, սակայն ոստիկանները կոպիտ ձևով հեռացրել են տարածքից։
Տեսանյութում՝ Ասլիկյանն ակցիայի ժամանակ ոստիկաններից պահանջում է տեսախցիկը
Ոստիկանների անօրինական գործողությունների դեմ և մեղավորներին պատժելու պահանջով Ասլիկյանը բողոք էր ներկայացրել ՀՀ ոստիկանություն, այնուհետև՝ ՀՔԾ, որտեղ նյութեր նախապատրաստելուց հետո որոշել են, որ ոստիկանների արարքում հանցակազմ չկա: ՀՀ գլխավոր դատախազությունը ևս գտել էր, որ բողոքն անհիմն է, և մերժել է այն։
Ինչպես ավելի վաղ Epress.am-ի հետ զրույցում նշել էր Լալա Ասլիկյանը, ոստիկանությունում իրեն առաջարկել են գործարքի գնալ՝ խոստանալով, թե իր նկատմամբ «բարի կամք» կդրսևորեն ու նոր տեսախցիկ կգնեն իրենից խլածի փոխարեն, եթե Ասլիկյանը դադարի բողոքել ու հայտարարի, թե իրեն վերադարձրել են նախկին տեսախցիկը։
Ասլիկյանը նաև նշել էր, որ քննության ընթացքում ոստիկանությունը հաշվի չի առել երկու վկաների առկայության փաստը։

The Court of General Jurisdiction of Kentron and Nork Marash Administrative Districts of Yerevan, presided over by Judge Gagik Poghosyan, dismissed activist Lala Aslikyan's appeal against a decision made by Special Investigation Service investigator L. Melkonyan. Aslikyan was asking police to launch criminal proceedings; however, the court ruled that there was no crime, wrote Helsinki Association for Human Rights attorney Gayane Khachatryan.
Aslikyan went to the police concerning an incident that occurred on December 2, 2013, the day of Russian President Vladimir Putin's visit to Armenia. On that day, during a demonstration against Putin's visit, at the intersection of Amiryan and Zakyan streets police officers forcefully shoved several protestors, including Aslikyan, into nearby police vans, where she attempted to record video. One of the officers seized the video camera, after which she was taken out of the vehicle. Asklikyan asked for the video camera back, insisting that it contains important material, but officers took it away from the scene.
Aslikyan submitted a complaint to the police against illegal police actions with the request to punish the guilty. She then submitted the complaint to the Special Investigatory Service, where after the material was reviewed, it was decided that there was no crime in the actions of the police. The RA General Prosecutor also found the complaint unfounded and rejected it.
As Aslikyan told Epress.am earlier, police offered her a deal, promising that they will display "good will" toward her and buy her a new video camera to replace the one they seized from her if she stops complaining and says that police have returned the (original) video camera to her. Aslikyan also said that during the investigation police did not take into account the presence of two witnesses.