Ակտիվիստի բողոքը մերժվել է․ դատարանը ոստիկանների արարքում հանցակազմ չի գտել
Կենտրոն և Նորք Մարաշ վարչական շրջանների ընդհանուր իրավասության դատարանը՝ դատավոր Գագիկ Պողոսյանի նախագահությամբ, մերժել է ակտիվիստ Լալա Ասլիկյանի բողոքն ընդդեմ ՀՔԾ քննիչ Լ.Մելքոնյանի կայացրած որոշման։ Ասլիկյանը պահանջում էր քրեական գործ հարուցել, մինչդեռ դատարանը որոշել է, որ գործում հանցակազմ չկա։ Այս մասին hahr.am կայում գրել է «Հելսինկյան ասոցիացիայի» փաստաբան Գայանե Խաչատրյանը:
Լալա Ասլիկյանը դիմել էր ոստիկանություն Վլադիմիր Պուտինի այցի օրը՝ 2013թ-ի դեկտեմբերի 2-ին տեղի ունեցած դեպքերի կապակցությամբ։ Այդ օրը՝ Պուտինի այցի դեմ կազմակերպված երթի ժամանակ, Ամիրյան-Զաքյան խաչմերուկում ոստիկանները, բռնություն կիրառելով, երթի մասնակիցներից մի քանիսին, այդ թվում՝ Ասլիկյանին, մտցրել էին ոստիկանության մեքենան, որտեղ ակտիվիստը փորձել է նկարահանումներ իրականացնել։ Ոստիկաններից մեկը Ասլիկյանից խլել էր տեսախցիկը, ինչից հետո նրան դուրս էին բերել մեքենայից։ Ասլիկյանը պահանջել է վերադարձնել տեսախցիկը՝ պնդելով, որ այնտեղ կարևոր նյութեր կան, սակայն ոստիկանները կոպիտ ձևով հեռացրել են տարածքից։
Տեսանյութում՝ Ասլիկյանն ակցիայի ժամանակ ոստիկաններից պահանջում է տեսախցիկը
Ոստիկանների անօրինական գործողությունների դեմ և մեղավորներին պատժելու պահանջով Ասլիկյանը բողոք էր ներկայացրել ՀՀ ոստիկանություն, այնուհետև՝ ՀՔԾ, որտեղ նյութեր նախապատրաստելուց հետո որոշել են, որ ոստիկանների արարքում հանցակազմ չկա: ՀՀ գլխավոր դատախազությունը ևս գտել էր, որ բողոքն անհիմն է, և մերժել է այն։
Ինչպես ավելի վաղ Epress.am-ի հետ զրույցում նշել էր Լալա Ասլիկյանը, ոստիկանությունում իրեն առաջարկել են գործարքի գնալ՝ խոստանալով, թե իր նկատմամբ «բարի կամք» կդրսևորեն ու նոր տեսախցիկ կգնեն իրենից խլածի փոխարեն, եթե Ասլիկյանը դադարի բողոքել ու հայտարարի, թե իրեն վերադարձրել են նախկին տեսախցիկը։
Ասլիկյանը նաև նշել էր, որ քննության ընթացքում ոստիկանությունը հաշվի չի առել երկու վկաների առկայության փաստը։

Суд не нашел состава преступления в действиях полицейских и отклонил жалобу армянской активистки
Суд общей юрисдикции под председательством Гагика Погосяна отклонил жалобу активистки Лалы Асликян на решение следователя Специальной следственной службы Л. Мелконяна. Асликян требовала возбудить уголовное дело, между тем, суд счел, что в деле нет состава преступления. Об этом на сайте hahr.am пишет адвокат «Хельсинкской ассоциации» Гаяне Хачатрян.
Лала Асликян обратилась в полицию в связи с событиями в день визита в Армению Владимира Путина, 2 декабря 2013 года. Тогда в ходе шествия против визита президента РФ полицейские, применив насилие, посадили в полицейское авто нескольких участников шествия, в том числе Асликян, где активистка пыталась вести съемку. Один из стражей правопорядка отобрал камеру, затем активистку вытащили из машины. Требование Лалы Асликян вернуть камеру, на которой, по ее словам, находились важные материалы, не было выполнено: полицейские силой увели ее с территории.
На видео Асликян требует вернуть камеру
Активистка представила жалобу в полицию и Специальную следственную службу против незаконных действий полиции и с требованием наказать виновных. После подготовки в структурах материалов было решено, что в действиях полицейских нет состава преступления. Генпрокуратура Армении также сочла жалобу необоснованной, и отклонила ее.
Ранее Асликян сообщила Epress.am, что в полиции ей предложили пойти на сделку, пообещав проявить добрую волю и купить новую видеокамеру вместо отобранной в случае, если активистка перестанет жаловаться и сделает заявление о том, что ей вернули прежний аппарат. Кроме того, по ее словам, в ходе следствия полиция не учла наличие 2 свидетелей.