Էլէներգիայի թանկացման հարցում ՀԾԿՀ-ի որոշումը հիմնավորված է․ նախարար
Հայաստանի էներգետիկայի նախարար Երվանդ Զախարյանը ևս ուրախ չէ, որ էլեկտրաէներգիայի սակագինը բարձրացել է։ Այսօր այդ մասին նա ասել է լրագրողների հետ հանդիպմանը՝ նշելով, որ 105 հազար ընտանիքներ օգնություն կստանան՝ թանկացման հետևանքները հաղթահարելու համար։
Նախարարի խոսքով՝ Հանրային ծառայությունները կարգավորող հանձնաժողովի գործողություները եղել են հիմնավորված, ու, դժբախտաբար, տվյալ հարցին այլ ճանապարհով լուծում տալ հնարավոր չէր։
Երվանդ Զախարյանը նաև խոսել է Երևանի ջերմաէլեկտրակայանից՝ նշելով, որ ծրագրվում է երկրորդ էներգաբլոկի կառուցումը, որի համար ներդրումներ են հարկավոր։
Ինչ վերաբերում է Մեծամորի ատոմակայանին, ապա, նախարարի խոսքով, դրա կապիտալ վերանորոգումը կսկսվի 2017 թվականին, ինչը կարժենա 300 միլիոն դոլար։

Решение Комиссии о подорожании в Армении электроэнергии обоснованно - министр
Министр энергетики Армении Ерванд Захарян также не рад повышению тарифа на электроэнергию. Об этом он заявил на пресс-конференции 2 июля, отметив, что для преодоления последствий подорожания будет оказана помощь 105 тысячам семей.
Министр назвал обоснованными действия Комиссии по регулированию общественных услуг. «К сожалению, решить данный вопрос иначе было невозможно».
Захарян также высказался о ереванской ТЭС: предусматривается строительство второго энергоблока, и для этого необходимы инвестиции.
Кроме того, министр сообщил о необходимости капитального ремонта на мецаморской атомной станции, который начнется в 2017 году. По словам Захаряна, он обойдется в $300 млн.