Վերաքննիչում պահանջում են նախագահականի մոտից հեռացված ընտանիքի հարցով քրգործ հարուցել
Էջմիածնի բնակիչ Աշոտ Խուդոյանին և նրա ընտանիքին նախագահական նստավայրի մոտից 2013 թվականի դեկտեմբերի 2-ին ապօրինաբար հեռացնելու հարցով քրեական գործ հարուցելը մերժելով՝ ՀՔԾ-ն դառնում է ոստիկանության մի ստորաբաժանում։ ՀՔԾ-ի այդ որոշումն օրինական ճանաչելով՝ ոստիկանության ստորաբաժանման է վերածվել նաև առաջին ատյանի դատարանը։
Այս մասին այսօր Վերաքննիչ դատարանում հայտարարել է Խուդոյանի շահերը ներկայացնող Հելսինկյան քաղաքացիական ասամբեայի Վանաձորի գրասենյակի ղեկավար Արթուր Սաքունցը։
Խուդոյանների ընտանիքը նախագահական նստավայրի դիմացից հեռացվել էր 2013-ի դեկտեմբերի 2-ին՝ ՌԴ նախագահ Վլադիմիր Պուտինի այցի օրը, ժամը 06:15-ի սահմաններում և այնուհետև շուրջ մեկ օր սեփական տանն ապրել էր ոստիկանության աշխատակիցների հսկողության տակ: Ընտանիքը պահանջում էր ոստիկանների դեմ քրեական գործ հարուցել, ինչը մերժվել է առաջին ատյանի դատարանի կողմից։
Ներկայացված հայցադիմումի հիմնավորման մեջ փաստաբան Տաթևիկ Սիրադեղյանը նշել է, որ ՀՔԾ-ն ակնհայտորեն կողմնակալ է եղել։ Ոստիկանության դեմ քրեական գործ հարուցելը մերժելու որոշումից առաջ՝ ՀՔԾ քննիչ Հ․Հարությունյանը հաշվի է առել միայն ոստիկանների ցուցմունքները, և ուշադրություն չի դարձել հայցվորների՝ Աշոտ Խուդոյանի և նրա կնոջ Հեղինե Մակարյանի, նախագահական նստավայրի մոտ նստացույց անցկացնող, դեպքի պահին Խուդոյանների կողքին գտնվող Էմմա Սահակյանի խոսքերի վրա։
Անտեսվել են նաև մամուլի հրապարակումները, այդ թվում՝ այն հոդվածները, որտեղ Խուդոյանին բռնություն ենթարկելու մասին ասում է ՄԻՊ գրասենյակի աշխատակիցը։
Էմմա Սահակյանը և Հեղինե Մակարյանը, մասնավորապես, ասել են, որ 15 քաղաքացիական հագուստով ոստիկաններ նախագահականի դիմացի մայթից բռնություն կիրառելով հեռացրել են Աշոտ Խուդոյանին, ապա վերադարձել Հեղինեի և երեխաների հետևից։
Ոստիկանները պնդում են, որ ողջ ընտանիքին միասին են տեղափոխել։
Ըստ վերաքննիչ բողոքի, ՀՔԾ քննիչ Հարությունյանը նաև հաշվի չի առել որևէ ցուցմունք կապված Խուդոյանի ստացած վնասվածքների հետ, և բավարարվել է միայն դատաբժշկական փորձաքննության արդյունքներով, որը, սակայն, անցկացվել է դեպքից մոտ երկու ամիս հետո, երբ, օրինակ, Խուդոյանն ապաքինվել էր գլխի վնասվածքից։
Բացի դա, ՀՔԾ-ն չի տվել այն հարցի պատասխանը, թե ինչ է նշանակում «ռեժիմային անվտանգության գոտի» տերմինը։
Տաթևիկ Սիրադեղյանն Վերաքննիչում հիշեցրել է, որ Արաբկիրի ոստիկաններն ընտանիքը նախագահական նստավայրի մոտից հեռացնելը պատճառաբանել են այդ տարածքը «ռեժիմային անվտանգության գոտի» սահմանելով, մինչդեռ ՀՔԾ-ն չի պարզաբանել, թե ինչ է նշանակում «ռեժիմային անվտանգության գոտի» տերմինը։
«Այս տերմինը քննիչը չի բացատրել՝ պատճառաբանելով, թե դրա կարիքը չկա, որովհետև Խուդոյանի նկատմամբ բռնություն չի եղել»,- ասել է Սիրադեղյանը։
Արթուր Սաքունցը հավելել է, որ փաստորեն, ոստիկանությունը Հայաստանի տարածքում ցանկացած տեղ, այդ թվում՝ դատարանը, կարող է համարել ռեժիմային անվտանգության գոտի և իրականացնել պատժիչ գործողություններ։

В суде требуют объяснить термин, на основании которого семью устранили от офиса Сержа Саргсяна
Отклонив требование возбудить уголовное дело по факту незаконного устранения жителя Эчмиадзина Ашота Худояна и его семьи с подмостков резиденции президента 2 декабря 2013 года, Специальная следственная служба превращается в одно из подразделений полиции. После признания этого решения законным в такое же подразделение превращается суд первой инстанции.
Об этом на заседании 7 июля заявил представитель интересов Худоянов, руководитель ванадзорского офиса Хельсинкской гражданской ассамблеи Артур Сакунц.
Семью устранили с противоположной резиденции Сержа Саргсяна стороны улицы в день визита президента РФ Владимира Путина, примерно в 06.15, и доставили в Эчмиадзин: почти сутки Худояны оставались дома под надзором полицейских. Семья требовала завести уголовное дело на стражей правопорядка, но суд первой инстанции отклонил это требование.
Адвокат Татевик Сирадегян отметила в обосновании иска, что ССС проявила проедвзятость.
До принятия решения об отклонении требования следователь Специальной следственной службы Арутюнян учел лишь показания полицейских, проигнорировав высказывания истца – Ашота Худояна и его жены Эгине Макарян, проводивших сидячую забастовку перед офисом главы государства, а также гражданки Эммы Саакян, которая была рядом в момент инцидента.
Также пренебрегли публикациями прессы, в том числе статьями, в которых сотрудник офиса Омбудсмена говорит о примененном в отношении Худояна насилии.
Эгине Макарян и Эмма Саакян, в частности, заявили, что порядка 15 полицейских в гражданской одежде, с применением силы, устранили Ашота Худояна с противоположной резиденции президента стороны улицы, затем вернулись за его женой и детьми.
Полиция же утверждает, что семья была доставлена в Эчмиадзин в полном составе. Согласно апелляционной жалобе, следователь Арутюнян также не учел никаких показаний в связи с полученными главой семейства травмами, и ограничился лишь результатами судмедэкспертизы, которая, однако, была проведена почти через 2 месяца после инцидента, когда зажила, к примеру, рана на голове Худояна.
Кроме того, ССС не ответила на вопрос, что означает термин «режимная зона безопасности».
Татевик Сирадегян напомнила, что сотрудники полиции арабкирского отделения объяснили устранение семьи с отмеченного места, назвав территорию «режимной зоной безопасности», между тем, ССС не пояснила, что означает данный термин.
«Следователь не объяснил его, сказав, что в этом нет необходимости, потому что насилия над Худояном не было», - заявила Сирадегян.
Артур Сакунц, в свою очередь, добавил, что, фактически, полиция может посчитать зоной режимной безопасности любое место на территории Армении, в том числе суд, и осуществить карательные действия.