«Բանդայի գործով» մեղադրյալը պնդում է, որ «իր գլխին սարքում է» նախկին ոստիկանապետը
Երևանի Կենտրոն և Նորք-Մարաշ ընդհանուր իրավասության դատարանում այսօր «բանդայի գործով» հերթական դատական նիստը մեկնարկել է ամբաստանյալ Դավիթ Գալստյանի նախաքննական ցուցմունքի ընթերցմամբ։
Հիշեցնենք, որ նախորդ նիստը ընդհատվել էր, քանի որ նախաքննական ցուցմունքների ընթերցման ժամանակ Գալստյանը դիմել էր ինքնավնասման։ Նրա պաշտպանի՝ Ստեփան Ոսկանյանի խոսքով՝ նա իր գրածի ընթերցումը լսելով վերապրել է այն խոշտանգումները, որոնց օգնությամբ նրանից կորզել են ցուցմունքը։
Քանի որ Գալստյանը հրաժարվել է պատասխանել մեղադրողի հարցերին, դատարանը անցել է գործում որպես բանդայի պարագլուխ ներկայացված Արտուշ Հակոբյանի հարցաքննությանը։
Վերջինս ասել է, որ ինքը չի ընդունում մեղադրանքը, և ամբաստանյալները չեն կարող բանդա լինել, քանի որ իրենք նույնիսկ իրար չեն ճանաչում։ Բացի դա, Հակոբյանի պնդմամբ, չկա հայտնաբերված գողոն։
Արտուշ Հակոբյանն ասել է, որ ինքը ապահովված մարդ է և թալանի կարիք երբեք չի ունեցել, իսկ այս գործն «իր գլխին սարքել է» նախկին ոստիկանապետ Ալիկ Սարգսյանը։
Հակոբյանը մի պատմություն է ներկայացրել, ըստ որի մի միջոցառման ժամանակ, որին մասնակցում էին ինքը, հայրը, և այն ժամանակ երաժիշտ-ակորդեոնահար Ալիկ Սարգսյանը, վեճ է ծագել, որի ընթացքում իրենք բարեկամների հետ ծեծել են Սարգսյանին և նրա քեռուն։ Ամբաստանյալի պնդմամբ՝ տարիներ անց Ալիկ Սարգսյանը որոշել է վրեժ լուծել իրենից։ Այդ վարկածը մեկ տարի առաջ հնչեցրել էր քրեագետ Սերգեյ Գալոյանը։
Հիշեցնենք, որ գործով անցնում են 2011 թվականի սեպտեմբերին բնակարանային գողություններ կատարելու մեղադրանքով ձերբակալված 5 ամբաստանյալներ: Նրանց պաշտպանները հայտարարում են, որ ամբաստանյալների նկատմամբ խոշտանգումներ են իրականացվել, և դրանց հետևանքով կորզված ցուցմունքները չպետք է քննվեն դատարանում և մեղադրականի հիմք դառնան: Փաստաբանները պնդում են նաև, որ գործի քննությունն իրականացվում է բազմաթիվ խախտումներով։
Ամբաստանյալներից մեկը՝ 41-ամյա Արման Դալլաքյանը, 2013 թվականի սեպտեմբերի 7-ին մահացել է դատապարտյալների հիվանդանոցում: Նրա մայրը Epress.am-ին ասել է, որ որդուն ոչ միայն ծեծել են, այլև չեն թողել, որպեսզի ծնողները նրա բուժմամբ զբաղվեն:

Home / Video / Accused in Gang Case Claims Former Police Chief is Framing Him
Today's court session of the "gang case"  at the Court of General Jurisdiction of Kentron and Nork-Marash Administrative Districts of Yerevan began with the reading of defendant David Galstyan's pretrial testimony.
Recall, the last court hearing was adjourned because when the pretrial testimony was being read, Galstyan harmed himself. According to Galstyan's attorney Stepan Voskanyan, hearing the prosecutor read a testimony he did not give, Galstyan relived all the torture he experienced and through which a confession was extorted from him.
Since Galstyan refused to respond to the prosecutor's questions, the court moved to questioning Artush Hakobyan, who is named as the gang's ringleader in the case.
Hakobyan claims he is not guilty and the defendants cannot be gang members since they don't even know each other. Besides, Hakobyan says, there are no stolen goods that were found.
Hakobyan said he is well endowed and never had the need to resort to robbery, and that former police chief Alik Sargsyan is framing him with this case.
Hakobyan described a story whereby during an event in which he, his father, and then musician, accordionist Alik Sargsyan were participating and a dispute arose, during which they with their friends beat up Sargsyan and his uncle. The defendant claims that Alik Sargsyan decided to seek revenge from him years later. Note, criminalist Sergei Galoyan put forth this theory a year ago.
Recall, five people are arrested and accused of committing burglary in September 2011. The accused (and their lawyers) claim that they are being tortured and testimony obtained under torture shouldn't be admitted in court and become grounds for prosecution.
One of the accused, Arman Dallakyan, 41, died on September 7, 2013, at the Hospital for Convicts. His mother told Epress.am that not only was her son beaten, but also his parents weren't allowed to take him his medication.