Խաղաղապահ զորքերի անհրաժեշտություն չկա, պնդում է Սեյրան Օհանյանը
Վերջին մի քանի օրվա ընթացքում ՀՀ զինված ուժերի տարբեր ստորաբաժանումները կանխել են հակառակորդի 20-ից ավելի դիվերսիոն փորձեր: Այս մասին այսօր լրագրողների հետ հանդիպմանը ասել է ՀՀ պաշտպանության նախարար Սեյրան Օհանյանը։ Նախարարը ցավակցություն է հայտնել սահմանին մահացած զինծառայողների հարազատներին։ Նրա խոսքով՝ ժողովուրդը բարձր է գնահատում հայկական բանակի գործողությունները և այդ գնահատանքը ավելի թանկ է, քան որևէ շքանշան կամ պատվավոր աստիճան։
«Անվտանգության նկատառումներից ելնելով՝ մենք չենք կարող տրվել հասարակության ճնշմանն ու բացահայտել տեղեկություններ մեր պատասխան` պատժիչ գործողությունների վերաբերյալ»,- ասել է Սեյրան Օհանյանը:
Անդրադառնալով սահմանին լարվածության մեծացման պատճառներին՝ նախարարն ասել է, որ հակամարտության լուծման բանակցություններին վերաբերող ամեն միջազգային հանդիպման նախաշեմին նման լարվածություններ լինում են։ Նշենք, որ օգոստոսի 8-9-ին Սոչիում նախատեսված է Հայաստանի և Ադրբեջանի նախագահներ Սերժ Սարգսյանի ու Իլհամ Ալիևի հանդիպումը։
«Մինչև Սոչիի հանդիպում հակառակորդի ղեկավարությունը կփորձի լարված իրավիճակը պահպանել, բայց հանդիպումից հետո էլ ակնկալել լիարժեք խաղաղություն, լիարժեք հրադադարի պահպանում՝ քիչ հավատալու է ինձ համար»,- ասել է Պաշտպանության նախարարը։
Ինչ վերաբերում է այն կանխատեսումներին, թե իրավիճակը վերահսկելու համար խաղաղապահ զորքեր պետք է ներգրավվեն, Սեյրան Օհանյանն ասել է, որ նման անհրաժեշտություն չկա։
«Ղարաբաղյան հակամարտությունը աշխարհում միակն է, որտեղ հրադադարը պահպանում են կողմերը»,- ասել է Սեյրան Օհանյանը։

Over the past few days, different units of the Armed Forces of the Republic of Armenia prevented more than 20 sabotage attempts by the opponent, said Armenian defense minister Seyran Ohanyan at a meeting with journalists in Yerevan today. The minister expressed his condolences to families of the soldiers who died at the border. He said that the (Armenian) people highly praises the actions of the Armenian army and this appreciation is more valuable than any medal or honorary degree.
"Based on security considerations, we cannot give in to public pressure and reveal information regarding our responsive, punitive actions," he said.
Commenting on the reasons for the increase in tension at the border, the minister said that such tension happens on the eve of every international meeting concerning conflict settlement negotiations. Note, Armenian President Serzh Sargsyan and Azerbaijani President Ilham Aliyev are expected to meet in Sochi on August 8–9.
"Until the Sochi meeting, the opponent's leadership will try to maintain the tense situation, but to expect complete peace, full maintenance of the ceasefire after the meeting — I have little faith ," he said.
As for predictions that peacekeeping forces must be involved to control the situation, Ohanyan said there is no such need.
"The Karabakh conflict is the only one in the world where the parties maintain the ceasefire," he said.