Եթե ԵՏՄ, ապա ԼՂՀ֊ի ճանաչում․ «Ժառանգությունը» դեմ է Սերժ Սարգսյանի քայլին
«Ժառանգություն» կուսակցությունը դատապարտում է Հայաստանի Հանրապետության անունից ԵՏՄ֊ին անդամակցելու մասին պայմանագրի ստորագրումը։ Այս մասին ասված է «Ժառանգության» տարածած հայտարարության մեջ։
Հայտարարության հեղինակներն ընդգծում են, որ հոկտեմբերի 10-ին պայմանագիրը ստորագրվել է «Հանրապետության դե ֆակտո նախագահ Սերժ Սարգսյանի» կողմից, և այն հակասահմանադրական քայլ է ընդդեմ Հայաստանի ու Արցախի ինքնիշխանության և «հայոց երկու պետականությունների անկախությանն ու անվտանգությանն ուղղված լրջագույն սպառնալիք»:
«Ժառանգությունը» նշում է, որ մերժում է ԵՏՄ-ին Հայաստանի անդամակցության վերաբերյալ Սերժ Սարգսյանի միանձնյա, ապօրինի, հապճեպ ու որևէ հեռանկար չխոստացող որոշումը, որը կայացվեց առանց նախնական, թափանցիկ հանրային քննարկումների և քաղաքական ուժերի ներգրավման, ինչն էլ ավելի է խորացրել խնդրո առարկա որոշման նկատմամբ հասարակության մեծ մասի թերահավատությունն ու անվստահությունը:
Բացի դա, կուսակցությունն ընդհանրապես անընդունելի է համարում Հայաստանի Հանրապետության անդամակցումը միջպետական կամ վերպետական ցանկացած կառույցի՝ առանց առնվազն Հայաստանի կողմից նախօրոք Լեռնային Ղարաբաղի Հանրապետության ճանաչման:
«Ժառանգությունը» նաև կարևորում է «արցախա-ադրբեջանական մխացող հակամարտության կարգավորման հստակ ու համալիր ծրագրի հույժ անհրաժեշտությունը, որին առայժմ փոխարինում են գործող իշխանությունների շահերը սպասարկող «դիվանագիտությունը», քաղաքական կամքի իսպառ բացակայությունը և արտաքին քաղաքական զարգացումներից համարժեք շահաբաժին ստանալու անկարողությունը»:
«Ակներև է, որ ԵՏՄ-ում Հայաստանն իրականում հանդիսանում է ոչ այնքան որպես իրավահավասար գործընկեր, որքան ընդամենը «աղքատ ազգական» կամ գործիք՝ ուրիշների վրա ներգործելու համար, իսկ այս դեպքում Ադրբեջանին վճարվող նվազագույն գինն Արցախն է՝ Աստանայում հնչած երկակի ձևակերպումները վկա», ֊ նշված է հայտարարության մեջ:
Կուսակցությունը միանգամայն հասկանալի է համարում, որ «անարդար ընտրությունների միջոցով իշխանությունը բռնազավթած պարոն Սարգսյանն իրավասու չէ Հայաստանի ժողովրդի անունից կնքելու որևէ պայմանագիր, ստանձնելու որևէ պարտավորություն»:
««Ժառանգություն» կուսացկությունը վերահաստատում է, որ հակապետական սույն պայմանագիրը՝ իր առոչինչ ստորագրությամբ հանդերձ, չպետք է վավերացվի Ազգային ժողովում, իսկ վավերացման դեպքում՝ միմիայն Հայաստանի Հանրապետության կողմից Լեռնային Ղարաբաղի Հանրապետության ճանաչման պարտադիր նախապայմանով:
Ակնհայտ է, որ այս և ածանցյալ բոլոր խնդիրների լուծման ամենակարճ ու արդյունավետ ճանապարհն այսօրվա իշխանությունների շուտափույթ ու ամբողջական հեռացումն է, ինչը թե՛ Հայաստանի քաղաքացիների գերակշիռ մեծամասնության և թե՛ Սահմանադրության հրամայական պահանջն է», ֊ եզրափակում են հայտարարության հեղինակները:
Հիշեցնենք, որ հոկտեմբերի 10-ին ԲՀԿ֊ի, ՀԱԿ֊ի և «Ժառանգության» կողմից հրավիրված հանրահավաքի ժամանակ «Ժառանգության» առաջնորդ Րաֆֆի Հովհաննիսյանը քննադատել էր ԵՏՄ֊ին անդամակցելու մասին Սերժ Սարգսյանի որոշումը։ ՀԱԿ նախագահ Լևոն Տեր֊Պետրոսյանը, իր հերթին, հայտարարել էր, որ ԵՏՄ֊ին անդամակցելը «այլևս անշրջելի իրողություն է, իսկ այդ առթիվ 2-3 տասնյակ անհատների ջղաձգումները արդեն վերածվում են զավեշտի»։

Вступать в ЕАЭС только с признанием Карабаха. Партия о решении президента Армении
«Наследие» осуждает подписание от имени Республики Армения договора о вступлении в Евразийский экономический союз (ЕАЭС), говорится в заявлении партии.
Авторы отмечают, что 10 октября договор подписал «де факто президент Республики Серж Саргсян»: «Это является антиконституционным шагом против суверенитета Армении и Арцаха и серьезнейшей угрозой независимости и безопасности двух армянских государств».
«Наследие» отклоняет единоличное, незаконное, поспешное и не имеющее перспективы решение Сержа Саргсяна, принятое без предварительных прозрачных общественных обсуждений и привлечения политических сил, что усилило скептицизм и недоверие большей части общества к данному решению.
Партия считает совершенно неприемлемым членство Армении в любой межгосударственной или надгосударственной структуре, по крайней мере, без признания Арменией Нагорно-Карабахской Республики. «Наследие» отмечает необходимость «четкой и комплексной программы урегулирования дымящегося арцахо-азербайджанского конфликта, которую пока заменяет служащая интересам действующих властей «дипломатия», отсутствие политической воли и неспособность обеспечить реализацию своих интересов во внешнеполитических процессах».
«Очевидно, что на самом деле Армения в ЕАЭС является не столько равноправным партнером, сколько «бедным родственником» или орудием для воздействия на других, а в данном случае минимальная цена, которая может быть выплачена Азербайджану, - Арцах, свидетельством этому – прозвучавшие в Астане двойные формулировки», - отмечается в заявлении.
Партия считает понятным, что «узурпировавший власть путем несправедливых выборов господин Саргсян не уполномочен заключать договоры и принимать обязательства от имени народа Армении».
«Партия «Наследие» снова отмечает, что Национальное Собрание не должно ратифицировать этот антигосударственный договор, либо должно сделать это при обязательном условии признать Нагорно-Карабахскую Республику.
Очевидно, что самым быстрым и эффективным путем решения этой и производных проблем является скорейшее и полное устранение сегодняшних властей, таково императивное требование как граждан, так и Конституции Армении», - заключают авторы.
10 октября на митинге некоалиционных «Армянского национального конгресса», «Наследия», «Процветающей Армении» лидер «Наследия» Раффи Ованисян раскритиковал решение Сержа Саргсяна вступить в Евразийский экономический союз. Лидер АНК Левон Тер-Петросян, в свою очередь, заявил, что членство в структуре является необратимой реальностью, а 2-3 десятка противников евразийского направления не могут диктовать политическую повестку дня.