Եթե ԵՏՄ, ապա ԼՂՀ֊ի ճանաչում․ «Ժառանգությունը» դեմ է Սերժ Սարգսյանի քայլին
«Ժառանգություն» կուսակցությունը դատապարտում է Հայաստանի Հանրապետության անունից ԵՏՄ֊ին անդամակցելու մասին պայմանագրի ստորագրումը։ Այս մասին ասված է «Ժառանգության» տարածած հայտարարության մեջ։
Հայտարարության հեղինակներն ընդգծում են, որ հոկտեմբերի 10-ին պայմանագիրը ստորագրվել է «Հանրապետության դե ֆակտո նախագահ Սերժ Սարգսյանի» կողմից, և այն հակասահմանադրական քայլ է ընդդեմ Հայաստանի ու Արցախի ինքնիշխանության և «հայոց երկու պետականությունների անկախությանն ու անվտանգությանն ուղղված լրջագույն սպառնալիք»:
«Ժառանգությունը» նշում է, որ մերժում է ԵՏՄ-ին Հայաստանի անդամակցության վերաբերյալ Սերժ Սարգսյանի միանձնյա, ապօրինի, հապճեպ ու որևէ հեռանկար չխոստացող որոշումը, որը կայացվեց առանց նախնական, թափանցիկ հանրային քննարկումների և քաղաքական ուժերի ներգրավման, ինչն էլ ավելի է խորացրել խնդրո առարկա որոշման նկատմամբ հասարակության մեծ մասի թերահավատությունն ու անվստահությունը:
Բացի դա, կուսակցությունն ընդհանրապես անընդունելի է համարում Հայաստանի Հանրապետության անդամակցումը միջպետական կամ վերպետական ցանկացած կառույցի՝ առանց առնվազն Հայաստանի կողմից նախօրոք Լեռնային Ղարաբաղի Հանրապետության ճանաչման:
«Ժառանգությունը» նաև կարևորում է «արցախա-ադրբեջանական մխացող հակամարտության կարգավորման հստակ ու համալիր ծրագրի հույժ անհրաժեշտությունը, որին առայժմ փոխարինում են գործող իշխանությունների շահերը սպասարկող «դիվանագիտությունը», քաղաքական կամքի իսպառ բացակայությունը և արտաքին քաղաքական զարգացումներից համարժեք շահաբաժին ստանալու անկարողությունը»:
«Ակներև է, որ ԵՏՄ-ում Հայաստանն իրականում հանդիսանում է ոչ այնքան որպես իրավահավասար գործընկեր, որքան ընդամենը «աղքատ ազգական» կամ գործիք՝ ուրիշների վրա ներգործելու համար, իսկ այս դեպքում Ադրբեջանին վճարվող նվազագույն գինն Արցախն է՝ Աստանայում հնչած երկակի ձևակերպումները վկա», ֊ նշված է հայտարարության մեջ:
Կուսակցությունը միանգամայն հասկանալի է համարում, որ «անարդար ընտրությունների միջոցով իշխանությունը բռնազավթած պարոն Սարգսյանն իրավասու չէ Հայաստանի ժողովրդի անունից կնքելու որևէ պայմանագիր, ստանձնելու որևէ պարտավորություն»:
««Ժառանգություն» կուսացկությունը վերահաստատում է, որ հակապետական սույն պայմանագիրը՝ իր առոչինչ ստորագրությամբ հանդերձ, չպետք է վավերացվի Ազգային ժողովում, իսկ վավերացման դեպքում՝ միմիայն Հայաստանի Հանրապետության կողմից Լեռնային Ղարաբաղի Հանրապետության ճանաչման պարտադիր նախապայմանով:
Ակնհայտ է, որ այս և ածանցյալ բոլոր խնդիրների լուծման ամենակարճ ու արդյունավետ ճանապարհն այսօրվա իշխանությունների շուտափույթ ու ամբողջական հեռացումն է, ինչը թե՛ Հայաստանի քաղաքացիների գերակշիռ մեծամասնության և թե՛ Սահմանադրության հրամայական պահանջն է», ֊ եզրափակում են հայտարարության հեղինակները:
Հիշեցնենք, որ հոկտեմբերի 10-ին ԲՀԿ֊ի, ՀԱԿ֊ի և «Ժառանգության» կողմից հրավիրված հանրահավաքի ժամանակ «Ժառանգության» առաջնորդ Րաֆֆի Հովհաննիսյանը քննադատել էր ԵՏՄ֊ին անդամակցելու մասին Սերժ Սարգսյանի որոշումը։ ՀԱԿ նախագահ Լևոն Տեր֊Պետրոսյանը, իր հերթին, հայտարարել էր, որ ԵՏՄ֊ին անդամակցելը «այլևս անշրջելի իրողություն է, իսկ այդ առթիվ 2-3 տասնյակ անհատների ջղաձգումները արդեն վերածվում են զավեշտի»։

The Heritage Party condemns Armenia signing a treaty for its membership into the Russian-led Eurasian Economic Union (EEU), said a statement by the party.
The authors of the statement claim that the October 10 treaty was signed by “the Republic’s de-facto President Serzh Sargsyan,” and it was an unconstitutional decision against Armenia and Artsakh’s (Nagorno-Karabakh) sovereignty and “a serious threat to the independence and security of our two Armenian states.”
The Heritage Party notes, that it rejects Serzh Sargsyan’s exclusive, illegal, hasty, and without long-term promise decision for Armenia’s membership into the EEU, that went without a preliminary, transparent social discussion or engagement with political bodies, which also deepened society’s mistrust and skepticism toward the matter at hand.
Despite that, the party does not approve of Armenia’s membership in an interstate or supranational structure without at least Armenia’s recognition of Nagorno Karabakh.
The Heritage Party also gives importance to the “the smoldering Artsakh-Azerbaijan conflict’s high necessity for a concrete settlement and plan, which so far has been replaced by the authority’s interest in their service “diplomacy,” the complete lack of political will, and the inability to obtain equivalent dividends from foreign policy developments.
“It is obvious that in the EEU, Armenia is not considered an equal partner, altogether, “a poor relative” or a tool to influence others, while in this case, the minimum price paid to Azerbaijan is Artsakh,” noted the statement.
The party considers it absolutely understandable that “the unjust elections that allowed the authorities to seize power makes Serzh Sargsyan ineligible to sign any contract in the name of the Armenian people, without assuming any obligation.” The Heritage Party reconfirms that the anti-state pillared agreement is null and void despite being signed. The National Assembly should not ratify it, but if it is ratified, it should only be on the condition that Armenia recognizes the Republic of Nagorno-Karabakh.
It is obvious, that the shortest and most productive path to the solution to these and all deriving problems, is the urgent and complete removal of the authorities, which is the imperative demand of the vast majority of Armenian citizens and the Constitution” concluded the statement.
Recall, that on October 10, during the rally organized by Prosperous Armenia Party (BHK), Armenian National Congress (HAK) and Heritage Party, Heritage Party leader Raffi Hovhannisyan criticized Serzh Sargsyan’s decision to enter the EEU. After his speech, HAK president Levon Ter-Petrosyan, stated that entering the EEU is “already an irreversible reality, and the 2-3 dozens of people’s seizures are turning ridiculous.”