ԱԺ-ն ընդունեց սահմանամերձ բնակավայրերին աջակցելու մասին օրենքը
Այսօր Ազգային ժողովի արտահերթ նիստում ընդունվել է Կառավարության առաջարկած «Սահմանամերձ համայնքների սոցիալական աջակցության մասին» օրենքի նախագիծը: Օրինագծին կողմ են քվեարկել 100 պատգամավորներ, դեմ և ձեռնպահ չի եղել։
Կառավարությունն օրինագծին հավանություն էր տվել շաբաթ օրը կայացած արտահերթ նիստի ընթացքում։ Այն, մասնավորապես, սահմանում է, որ սահմանամերձ համայնքի բնակչության ռեգիստրում հաշվառված և սահմանամերձ համայնքում մշտական բնակություն ունեցող անձանց սպառած բնական գազի, էլեկտրական էներգիայի և ոռոգման ջրի վարձավճարները մասամբ փոխհատուցվում են ՀՀ պետբյուջեի միջոցներից: Նախագծի ևս մեկ հոդվածով մասնակի փոխհատուցվում է վերը նշված անձանց սահմանամերձ համայնքի տարածքում ունեցած հողի հարկի և անշարժ գույքի գույքահարկի ծախսը, ինչպես նաև սահմանամերձ համայնքների՝ ադրբեջանական զինված ուժերի գործողությունների հետևանքով օթևանից զրկված բնակիչներին ՀՀ կառավարությունը պետբյուջեի միջոցների հաշվին մեկամսյա ժամկետում ապահովում է համարժեք օթևանով՝ նույն համայնքի տարածքում:
97 կողմ, 3 դեմ քվեարկությամբ երկրորդ ընթերցմամբ ընդունվել է սահմանամերձ գյուղական համայնքներում իրականացվող գործունեությունը հարկերից ազատելու մասին օրինագիծը, որն ավելի վաղ վիճաբանության պատճառ էր դարձել ՀԱԿ խմբակցության պատգամավոր Նիկոլ Փաշինյանի և ՀԿԿ֊ական Վարդան Այվազյանի միջև։
Փաշինյանը ԱԺ֊ում կարծիք էր հնչեցրել, որ նախագիծը իրականում ընդունվում է գործարարներին օգնելու համար։

Today, the National Assembly extraordinary session passed the government’s suggested draft law on “Social Support for Border Communities.” The law was unanimously passed with a 100 MPs voting yes.
The government’s draft law was given approval during Saturday’s extraordinary session. The bill specifically defined that border village communities registered residents' and border communities permanent residents' consumed natural gas, electricity, and irrigated water fees will be partially subsidized by the Armenian budget.
Another point in the law includes the subsidization of specific border community residents' land tax and real estate tax expenses, as well as residents left homeless due to Azerbaijani attacks on border communities will receive homes in equivalent value to their older ones, located in the same community, within a one month period.
About a month ago, a law passed (97 for, 3 against) for exempting taxes for border village community businesses, which led to an argument between HAK faction MP Nikol Pashinyan and Republican MP Vardan Ayvazyan.
Pashinyan had stated that the law for for the benefit of businessmen and not a genuine approach in helping residents.
He had also suggested a law in regards to border communities which was rejected by the National Assembly due to the lack of preliminary government discussion on the matter. The content of the current law is very similar to that of Pashinyan’s suggested bill, presented last September.