ԱԺ-ն ընդունեց սահմանամերձ բնակավայրերին աջակցելու մասին օրենքը
Այսօր Ազգային ժողովի արտահերթ նիստում ընդունվել է Կառավարության առաջարկած «Սահմանամերձ համայնքների սոցիալական աջակցության մասին» օրենքի նախագիծը: Օրինագծին կողմ են քվեարկել 100 պատգամավորներ, դեմ և ձեռնպահ չի եղել։
Կառավարությունն օրինագծին հավանություն էր տվել շաբաթ օրը կայացած արտահերթ նիստի ընթացքում։ Այն, մասնավորապես, սահմանում է, որ սահմանամերձ համայնքի բնակչության ռեգիստրում հաշվառված և սահմանամերձ համայնքում մշտական բնակություն ունեցող անձանց սպառած բնական գազի, էլեկտրական էներգիայի և ոռոգման ջրի վարձավճարները մասամբ փոխհատուցվում են ՀՀ պետբյուջեի միջոցներից: Նախագծի ևս մեկ հոդվածով մասնակի փոխհատուցվում է վերը նշված անձանց սահմանամերձ համայնքի տարածքում ունեցած հողի հարկի և անշարժ գույքի գույքահարկի ծախսը, ինչպես նաև սահմանամերձ համայնքների՝ ադրբեջանական զինված ուժերի գործողությունների հետևանքով օթևանից զրկված բնակիչներին ՀՀ կառավարությունը պետբյուջեի միջոցների հաշվին մեկամսյա ժամկետում ապահովում է համարժեք օթևանով՝ նույն համայնքի տարածքում:
97 կողմ, 3 դեմ քվեարկությամբ երկրորդ ընթերցմամբ ընդունվել է սահմանամերձ գյուղական համայնքներում իրականացվող գործունեությունը հարկերից ազատելու մասին օրինագիծը, որն ավելի վաղ վիճաբանության պատճառ էր դարձել ՀԱԿ խմբակցության պատգամավոր Նիկոլ Փաշինյանի և ՀԿԿ֊ական Վարդան Այվազյանի միջև։
Փաշինյանը ԱԺ֊ում կարծիք էր հնչեցրել, որ նախագիծը իրականում ընդունվում է գործարարներին օգնելու համար։

Парламент Армении принял закон о содействии приграничным селам
На внеочередном заседании Национального Собрания Армении во втором чтении был принят предложенный правительством законопроект «О социальном содействии приграничным селам». Проект поддержали 100 депутатов, без голосов «за» и «против».
Правительство одобрило законопроект на внеочередном заседании в субботу, 15 ноября. Согласно проекту, оплата потребленного газа, электроэнергии и воды лицами, зарегистрированными в регистре населения приграничной общины и постоянно проживающими в селе, частично будет компенсироваться на средства госбюджета Армении. Объемы и порядок компенсации на каждый год учреждает правительство.
Другая статья проекта предусматривает частичную компенсацию расходов на налог на землю и недвижимое имущество. По закону, в течение месяца правительство Армении на средства из госбюджета обеспечивает жителей, лишившихся крова в результате действий ВС Азербайджана, соразмерным жильем на территории той же общины.
С 97 голосами «за» и 3 «против» был принят проект «Об освобождении от налогов деятельности в приграничных сельских общинах», который ранее послужил поводом для словесной перепалки между депутатами Николом Пашиняном и Варданом Айвазяном.
Оппозиционер Пашинян выразил мнение, что на самом деле законопроект принимается с целью содействия предпринимателям.