Զուսպ և լարված Գյումրին. «Ռուսի հանդեպ էլ նույնը չենք լինելու»
Ոստիկանական ուժերի քանակը շարունակում է աչք զառնել Գյումրիում և պարբերաբար առաջացնում է տեղացիների վրդովմունքը: Ռուսաստանյան զինվորականությունը և իրենց ընտանիքները դեռևս չեն վերադարձել սովորական առօրյային, ինչը վատ է անդրադարձել տեղի գիշերային ակումբների, սաունաների, ռեստորանների, խանութների, մոթելների, տաքսիստների և սեքս ոլորտի աշխատողների եկամուտների վրա:
Չորեքշաբթի կեսօրին մոտ Սուրբ Նշան եկեղեցու հարակից փողոցները անանցանելի են: 6-ամյսա Սերյոժայի հուղարկավորության արարողությունը սկսվեց այստեղից և ավարտվեց քաղաքից մոտ վեց կիլոմետր հեռավորության վրա գտնվող գերեզմանատանը, որտեղ Ավետիսյանների ընտանիքի շիրիմների կողքին ավելացավ յոթերորդ թումբը:
3gyumri
Երևանից բերված ոստիկանները բաշխված են քաղաքի տարբեր անկյուններով ու հսկողություն են իրականացնում հայաստանյան և ռուսաստանյան պետական և ռազմական օբյեկտների մոտակայքում, ինչպես նաև հրապարակներում և եկեղեցիների մոտ, որոնք հանդիսանում են մարդկանց հնարավոր կուտակումների վայրեր:
Տեղացիները զուսպ են, տեսախցիկներով զինված լրագրողների հետ շփումից հիմնականում խուսափում են: Ոստիկանական կուտակումներ կամ ուժայինների աղմկոտ մեքենաները տեսնելիս տարեց մարդիկ և կանայք մեկ-մեկ բարձրաձայն հայհոյում են:
45-ամյա տաքսու վարորդ Ալբերտը պնդում է, որ քաղաքացիական համազգեստով ոստիկաններն ու «կագեբեշնիկներն» ավելի շատ են, քան համազգեստավորվածները: Իր խոսքերով, դրանք առիթ են փնտրում մարդկանց մեկ անգամ ևս ծեծելու, նստացնելու և վախեցնելու, քանի որ բողոքը ոչ մի տեղ չի կորել և իրավիճակը կարող է սրվել:
«Ես ինքս ռուսի դեմ բան չունեմ: Համ խոպան եմ եղել, համ էլ էս տաքսին իրանց հույսով եմ քշում: Իրանք էլ իրանց են շատ լավ զգում: Ստեղ ծառայելու համար Ռուսաստան կաշառք են տալի. ամեն ինչ էժան է, երեխաների համար անվտանգ, մարդիկ բարեհամբույր են, մեկը վատանա փողոցում` կմոտենան կօգնեն, կտանեն տուն: Ռուսաստան նման բան չկա», - ասում է Ալբերտը:
Զրույցին միանում է մոտ երեսուն տարեկան Արմենը, ով իր մեքենան տաքսու տակ է քշում և սննդի առաքման համար է օգտագործում. «Ես չգիտեմ, ինչ է լինելու, բայց մի բան պարզ է. ռուս սալդատի, ռուս աֆիցեռի հանդեպ վերաբերմունքը էլ նույնը չի լինելու: Մեկը ես` հարբած, սատկած պարկած զինվորական տեսնեմ, ավելորդ անգամ չեմ օգնի, ձեռք չեմ մեկնի»:
Սուրբ Յոթ Վերք եկեղեցու մոտ մի խումբ կանայք բարձրաձայն հայհոյում էին մոտակայքում շարվող ոստիկաններին և նրանց «ղեկավար Պուտինի ճտերին»: Խոսել համաձայնեց միայն մեկը` բուժքույր Լիդան. «Մեր տղերքին ծեծեցին ու դեռ չեն հանգստացել: Ինձ ոչ մեկի ուշացած ներողությունը պետք չէ: Ես մի բան գիտեմ. եթե ժողովուրդը տանը նստեր, էս դեպքի վրա ուշադրություն դարձնող չեր լինի: Սա ամբողջ Հայաստանի համար դաս պետք է լինի»:
Կառաոկե ակումբի բարմեն Սաքոն ասում է, որ ռազմաբազայի ծառայողները իրենց հիմնական և ամենավճարունակ հաճախորդներն են և համոզված է, որ ռուսաստանյան իրավապահ մարմիններն ավելի արդար կդատեն հանցագործության մեղավորներին: «Ինչու մեր ազգում քիչ մանյակներ կա՞ն: Թե, որ Թալին կամ Կիրովական ռուսական չաստ չկա, ընդեղ լավ կապրի՞ն: Անգործ նստած ենք, բա մեր տունը ո՞վ պիտի պահի: Մերոնց հախից չեկած, ընկել ենք ռուսի հետևից»:
Խանութպան Աշոտն ինքը դիմեց Epress.am-ի թղթակցին` տեսնելով ձեռքի տեսախցիկը.
- Չե՞ք հոգնել, հերի՞ք չի էս մարդկանց տանջեք:
- Ես լրագրող եմ:
- Ի՞նչ տարբերություն մենթ, թե՞ լրագրող: Տարին մի անգամ եք հիշում Գյումրին: Որ դուք գնաք, ոստիկաններն էլ կգնան: Իրանք էլ իշխանության համար կաշխատեն, դուք էլ:
- Իսկ դո՞ւք:
- Ես կորցնելու բան չունեմ. աղջիկս Ֆրանսիա է, տղես` Մոսկվա:
- Ինձնից ի՞նչ բողոք ունեք:
- Ձեր հեռուստակայանները ամեն ինչ շուռ տված ցույց կտան: Կամերադ անջատի, ասեմ: Բոլորը գալիս են, գյումրվա թասիբի մասին կխոսեն: Դուք մեր թասիբի հետ գործ չունեք: Թե կարաք, Երևանի թասիբը պահեք: Տղերքը դուրս եկան արդար բողոքի, իրանց հանցագործ սարքեցին: Հեսա որ գնաք, էլ մերոնց տերը ո՞վ է:

Сдержанный и напряженный Гюмри: «Отношение к русскому солдату не будет прежним»
Численность полицейских сил в Гюмри продолжает бросаться в глаза и периодически вызывать недовольство горожан. Российские вонные и их семьи еще не вернулись к прежней жизни, что отрицательно сказалось на доходах ночных клубов, саун, ресторанов, магазинов, мотелей, такси-сервисов и секс-работников.
В полдень 21 января улицы, прилегающие к церкви Св. Ншан, были труднопроходимыми. Похороны 6-месячного Сережи начались здесь, а завершились на расположенном в 6 км. от города кладбище, где к могилам членов семьи Аветисян прибавился седьмой могильный холм.
Прибывшие из Еревана стражи правопорядка рассредоточены в разных частях города и осуществляют контроль неподалеку от армянских и российских государственных и военных объектов, а также на площадях и рядом с церквями - в местах возможного скопления людей.
Местные сдержанны, в основном избегают общения с журналистами, вооруженными видеокамерами. Иногда при виде группы полицейских или шумных авто силовиков, женщины и пожилые люди матерятся.
45-летний таксист Альберт утверждает, что полицейских и «кагэбэшников» в гражданской одежде больше, чем в униформе. По его словам, они ищут повода снова избить, унизить, запугать людей, так как протестные настроения никуда не делись и ситуация может обостриться.
«Я ничего не имею против русских. Я и на заработках бывал, и таксую в надежде на них. Они тоже чувствуют себя очень хорошо. В России дают взятку, чтобы служить здесь: все дешево, безопасно для детей, люди приветливые, кому-то станет плохо на улице – подойдут, отвезут домой. В России этого нет», - говорит Альберт. К разговору присоединился молодой человек лет 30-ти по имени Армен. «Я не знаю, что будет, но ясно одно: отношение к русскому солдату, русскому офицеру не будет прежним. Вот я, к примеру, увижу пьяного вдрызг, лежащего военнослужащего, не помогу, не протяну руки».
У церкви Семи Ран группа женщин громко ругалась в адрес выстраивающихся полицейских, называя их «цыплятами хозяина Путина». Поговорить согласилась только медсестра Лида: «Избили наших ребят и еще не успокоились. Мне не нужны ничьи запоздалые извинения. Если бы народ остался сидеть дома, никто бы не обратил внимания на этот случай. Это должно стать уроком для всей Армении».
Бармен в караоке-клубе Сако говорит, что служащие военной базы – их основные и самые платежеспособные посетители. Он уверен, что российские правоохранительные органы будут судить виновных справедливее: «Разве у нас мало маньяков? Или разве в Талине и Кировакане живут лучше потому, что там нет российской базы? Мы сидим без работы, кто прокормит наши семьи? Не разобравшись со своими, гоняемся за русскими».
Хозяин небольшого магазина Ашот сам обратился к корреспонденту Epress.am, увидев у него камеру:
- Не устали? Не хватит мучать людей?
-Я журналист.
-Какая разница? Вспоминаете Гюмри раз в год. Если вы уедете, уедут и полицейские. И они работают на власть, и вы.
- А вы?
- Мне терять нечего: дочь во Франции, сын в Москве.
- Какие у вас претензии ко мне?
- Ваше телевидение показывает все вверх ногами. Выключи камеру, скажу. Все приезжают, говорят о чести Гюмри и ее горделивых жителях. Оставьте нашу гордость в покое. Если можете, позаботьтесь о чести Еревана. Ребята вышли на справедливый протест, а их принимают за преступников. Кто встанет на их защиту, когда вы уедете?