Զուսպ և լարված Գյումրին. «Ռուսի հանդեպ էլ նույնը չենք լինելու»
Ոստիկանական ուժերի քանակը շարունակում է աչք զառնել Գյումրիում և պարբերաբար առաջացնում է տեղացիների վրդովմունքը: Ռուսաստանյան զինվորականությունը և իրենց ընտանիքները դեռևս չեն վերադարձել սովորական առօրյային, ինչը վատ է անդրադարձել տեղի գիշերային ակումբների, սաունաների, ռեստորանների, խանութների, մոթելների, տաքսիստների և սեքս ոլորտի աշխատողների եկամուտների վրա:
Չորեքշաբթի կեսօրին մոտ Սուրբ Նշան եկեղեցու հարակից փողոցները անանցանելի են: 6-ամյսա Սերյոժայի հուղարկավորության արարողությունը սկսվեց այստեղից և ավարտվեց քաղաքից մոտ վեց կիլոմետր հեռավորության վրա գտնվող գերեզմանատանը, որտեղ Ավետիսյանների ընտանիքի շիրիմների կողքին ավելացավ յոթերորդ թումբը:
3gyumri
Երևանից բերված ոստիկանները բաշխված են քաղաքի տարբեր անկյուններով ու հսկողություն են իրականացնում հայաստանյան և ռուսաստանյան պետական և ռազմական օբյեկտների մոտակայքում, ինչպես նաև հրապարակներում և եկեղեցիների մոտ, որոնք հանդիսանում են մարդկանց հնարավոր կուտակումների վայրեր:
Տեղացիները զուսպ են, տեսախցիկներով զինված լրագրողների հետ շփումից հիմնականում խուսափում են: Ոստիկանական կուտակումներ կամ ուժայինների աղմկոտ մեքենաները տեսնելիս տարեց մարդիկ և կանայք մեկ-մեկ բարձրաձայն հայհոյում են:
45-ամյա տաքսու վարորդ Ալբերտը պնդում է, որ քաղաքացիական համազգեստով ոստիկաններն ու «կագեբեշնիկներն» ավելի շատ են, քան համազգեստավորվածները: Իր խոսքերով, դրանք առիթ են փնտրում մարդկանց մեկ անգամ ևս ծեծելու, նստացնելու և վախեցնելու, քանի որ բողոքը ոչ մի տեղ չի կորել և իրավիճակը կարող է սրվել:
«Ես ինքս ռուսի դեմ բան չունեմ: Համ խոպան եմ եղել, համ էլ էս տաքսին իրանց հույսով եմ քշում: Իրանք էլ իրանց են շատ լավ զգում: Ստեղ ծառայելու համար Ռուսաստան կաշառք են տալի. ամեն ինչ էժան է, երեխաների համար անվտանգ, մարդիկ բարեհամբույր են, մեկը վատանա փողոցում` կմոտենան կօգնեն, կտանեն տուն: Ռուսաստան նման բան չկա», - ասում է Ալբերտը:
Զրույցին միանում է մոտ երեսուն տարեկան Արմենը, ով իր մեքենան տաքսու տակ է քշում և սննդի առաքման համար է օգտագործում. «Ես չգիտեմ, ինչ է լինելու, բայց մի բան պարզ է. ռուս սալդատի, ռուս աֆիցեռի հանդեպ վերաբերմունքը էլ նույնը չի լինելու: Մեկը ես` հարբած, սատկած պարկած զինվորական տեսնեմ, ավելորդ անգամ չեմ օգնի, ձեռք չեմ մեկնի»:
Սուրբ Յոթ Վերք եկեղեցու մոտ մի խումբ կանայք բարձրաձայն հայհոյում էին մոտակայքում շարվող ոստիկաններին և նրանց «ղեկավար Պուտինի ճտերին»: Խոսել համաձայնեց միայն մեկը` բուժքույր Լիդան. «Մեր տղերքին ծեծեցին ու դեռ չեն հանգստացել: Ինձ ոչ մեկի ուշացած ներողությունը պետք չէ: Ես մի բան գիտեմ. եթե ժողովուրդը տանը նստեր, էս դեպքի վրա ուշադրություն դարձնող չեր լինի: Սա ամբողջ Հայաստանի համար դաս պետք է լինի»:
Կառաոկե ակումբի բարմեն Սաքոն ասում է, որ ռազմաբազայի ծառայողները իրենց հիմնական և ամենավճարունակ հաճախորդներն են և համոզված է, որ ռուսաստանյան իրավապահ մարմիններն ավելի արդար կդատեն հանցագործության մեղավորներին: «Ինչու մեր ազգում քիչ մանյակներ կա՞ն: Թե, որ Թալին կամ Կիրովական ռուսական չաստ չկա, ընդեղ լավ կապրի՞ն: Անգործ նստած ենք, բա մեր տունը ո՞վ պիտի պահի: Մերոնց հախից չեկած, ընկել ենք ռուսի հետևից»:
Խանութպան Աշոտն ինքը դիմեց Epress.am-ի թղթակցին` տեսնելով ձեռքի տեսախցիկը.
- Չե՞ք հոգնել, հերի՞ք չի էս մարդկանց տանջեք:
- Ես լրագրող եմ:
- Ի՞նչ տարբերություն մենթ, թե՞ լրագրող: Տարին մի անգամ եք հիշում Գյումրին: Որ դուք գնաք, ոստիկաններն էլ կգնան: Իրանք էլ իշխանության համար կաշխատեն, դուք էլ:
- Իսկ դո՞ւք:
- Ես կորցնելու բան չունեմ. աղջիկս Ֆրանսիա է, տղես` Մոսկվա:
- Ինձնից ի՞նչ բողոք ունեք:
- Ձեր հեռուստակայանները ամեն ինչ շուռ տված ցույց կտան: Կամերադ անջատի, ասեմ: Բոլորը գալիս են, գյումրվա թասիբի մասին կխոսեն: Դուք մեր թասիբի հետ գործ չունեք: Թե կարաք, Երևանի թասիբը պահեք: Տղերքը դուրս եկան արդար բողոքի, իրանց հանցագործ սարքեցին: Հեսա որ գնաք, էլ մերոնց տերը ո՞վ է:

Tense and Restrained Gyumri: “We Won’t Be the Same Toward Russians”
The numbers of Police forces are still quite noticeable in Gyumri and they regularly cause indignation among locals. The Russian military and their families have yet to return back to their daily lives, which has hurt the incomes of local night clubs, saunas, restaurants, stores, motels, taxi drivers, and sex workers.
On Wednesday, the adjacent streets to the Surb Nshan (St. Mark) Church were impassable around noon. Six-month old Seryozha’s funeral procession began here and ended 6 km away at a cemetery, where the 7th grave was added to the six Avetisyan family members' tombstones.
3gyumri
Police brought in from Yerevan have been distributed on various corners of the city and were surveillancing near Armenian and Russian state and military buildings, as well as near squares and churches, which are potential places for people to assembly.
Locals are restrained and mainly avoid speaking to journalists armed with video cameras. When men and women see groups of police officers or noisy police or military vehicles they curse loudly at them once in a while.
Albert, a 45-year old taxi driver, claimed that there are more plain clothed police officers and “KGB agents” than uniformed ones in the city. According to him, they are looking for another opportunity to beat up, arrest, and scare people, because the protest has not gone anywhere and the situation can become more aggravated.
“I have nothing against Russians. I have been a migrant worker there, plus I rely on them as a taxi driver. They also feel good here. They give bribes in Russia so they serve here, everything is cheap, its safe for their children, people are friendly, if something happens to someone on the street, people will help and take them home. Such things don’t exist in Russia,” said Albert.
Joining our conversation, Armen, a thiry-something, who drives his car as a taxi and delivers food products, said; “I don’t know what’s going to happen, but one thing is clear; the treatment of Russian soldiers and officers is not going to be the same. If I see a soldier piss drunk and passed out, I won’t go out of my way to offer a helping hand.”
A group of women near the Surb Yot Verk (St. Cardinal Sins) were loudly cursing at nearby police lining up and their leader as “Putin’s spawns.” Only one agreed to speak, nurse Lida; “They beat up our boys and it's still not enough for them. I don’t need anyone’s delayed apology. I know one thing; if the people stayed at home, there wouldn’t be any attention given to this incident. This should be a lesson for all of Armenia.”
Sako, a bartender at a karaoke club, said that the military base soldiers are their main and highest paying customers, and he is convinced that the Russian law enforcement bodies will try the crime’s suspects in a more just way. “It’s not like there are no maniacs in our nation. There is no Russian base in Talin or Kirovakan (Vanadzor), doesn't mean they live well there. We are unemployed, who is going to keep our homes. Without solving our problems, we are going after Russians.”
Ashot, a store owner, approached the Epress.am journalist after seeing a camera in his hand.
- Aren’t you tired? Stop tormenting these people.
- I’m a journalist.
- What difference does it make, a cop or a journalist? You remember Gyumri only once a year. When you leave, the cops will leave too. They work for the ruling authorities, so do you.
- What about you?
- I have nothing to lose. My daughter is in France, and my son in Moscow.
- What complaint do you have against me?
- Your television stations show everything in the wrong way. Turn off your camera, I’ll tell you. They all come and talk about Gyumri’s great dignity. You have nothing to do with our dignity. If you can, you should keep Yerevan’s dignity. The boys came out for a righteous cause and they turned them into criminals. When you leave, who is going to take care of them?