«Շրջանառության հարկի մասին» օրենքի գործողության կասեցումը պահանջող ձեռներեցներից մի քանի պատվիրակ այսօր վերջապես հանդիպել են վարչապետ Հովիկ Աբրահամյանի հետ: Երեկ կառավարության ներկայացուցիչ Ալեքսանդր Ղազարյանը հայտարարել էր, որ վարչապետը չի կարող ընդունել նրանց զբաղվածության պատճառով։
Դուրս գալով Կառավարության շենքից՝ պատվիրակներից մեկն ասել է, իր տպավորությամբ, վարչապետն իրենց կողմից է: Հանդիպման ընթացքում ձեռներեցները պահանջել են բարձրացնել առևտրաշրջանառության նվազագույն շեմը, բացի դրանից, առաջարկել են, որպեսզի ցանկացողները կարողանան աշխատել օրենքի հին տարբերակի համաձայն, այն է՝ վճարեն ոչ թե 1, այլ 3 տոկոս հարկ, բայց չգույքագրեն իրենց ապրանքները:
«Մենք խումբ ենք կազմելու, պարոն Աբրահամյանին տեղյակ ենք պահելու՝ ինչ ենք մտածում: Արմեն Ալավերդյանին (ֆինանսների փոխնախարար) ասել ենք, որ նա պետք է գնա (հրաժարական տա ֊ խմբ․), էդ հաստատ: Պարոն Աբրահամյանը մինչև երկուշաբթի կեսօր հեռուստատեսությամբ կհայտնի իր որոշման մասին», - ասել է ձեռներեցը:
Բողոքի ակցիայի մասնակիցները որոշել են, որ երկուշաբթի կլինեն ԱԺ-ում, որպեսզի հետամուտ լինեն հարցի քննարկման կազմակերպմանը հերթական քառօրյայի ժամանակ, այնուհետև կրկին կգնան Կառավարության շենքի մոտ՝ ստանալու վարչապետի խոստացած պատասխանը:
Մինչ վարչապետի հետ հանդիպումը, բողոքի ակցիա անող ձեռներեցների հետ զրուցելու համար Կառավարության շենքի մոտ են եկել ԲՀԿ խմբակցության անդամներից մի քանիսը: Միքայել Մելքումյանը հայտարարել է, որ իրենք, կուսակցության նախագահ Գագիկ Ծառուկյանի գլխավորությամբ, ժողովրդի կողքին են:
«Բայց մենք ճիշտ լուծումների կողմնակից ենք: Այս որոշումը, երբ պլանավորել էին մայիս֊հունիսին, կարծում էին, որ տնտեսական լավ ցուցանիշներ են ունենալու: Բայց տարվա վերջին մենք տեսանք, թե ինչ ունենք: Երկուշաբթի քառօրյան սկսվելու է, ես դիմելու եմ, որպեսզի ԱԺ նախագահի մոտ խորհրդակցություն հրավիրվի: Մենք կհրավիրենք Ֆինանսների նախարարին, և բոլոր պաշտոնյաներին, և որոշում կայացվի, որ այդ հարցն իր լուծումը ստանա: Օրենքը կպնում է 120-130.000 մարդու, ո՞նց կարելի է այս փուլում այդպես վարվել: Եթե փաստաթուղթ են ուզում, թող խոշորին ասեն՝ տա, ինչ ա՝ տեղը չգիտե՞ն»,-ասել է Միքայել Մելքումյանը:
Շրջանառության մասին հարկի դեմ բողոքողներն ակցիաները սկսել են 4 ամիս առաջ, ապա ժամանակավորապես կասեցրել դրանք այն բանից հետո, երբ կառավարությունը մինչև 2015-ի փետրվարի 1-ը հետաձգել է օրենքով նախատեսված ապրանքների պարտադիր գույքագրման պահանջը։ Ակցիաները վերսկսվել են երեկ, քանի որ ՀՀ կառավարությունը հրաժարվել է օրենքում այլ փոփոխություններ մտցնել։

Глава армянского правительства Овик Абрамян встретился с делегатами требующих отмены закона «О налоге с оборота». Накануне представитель кабинета министров Александр Газарян заявил, что премьер не может принять представителей малого и среднего бизнеса по причине занятости.
После встречи с Абрамяном один из делегатов поделился своим впечатлением, заявив, что премьер на их стороне. Предприниматели потребовали увеличить минимальный порог товарооборота, кроме того, предложили, чтобы желающие имели возможность работать в соответствии с прежним вариантом закона, как то: платить не 1%, а 3% налога, при этом не инвентаризируя товары.
«Мы соберем группу, сообщим господину Абрамяну свое мнение. Армену Алавердяну мы сообщили, что он должен уйти в отставку, это однозначно. В понедельник по телевидению господин Абрамян сообщит о своем решении», - рассказал предприниматель.
Участники протестов решили собраться у здания Национального Собрания 2 февраля, чтобы добиться обсуждения вопроса в ходе очередной четырехдневки, затем отправиться к правительству за ответом, обещанным премьер-министром.
До встречи с Абрамяном к демонстрантам прибыли члены второй по величине парламентской фракции «Процветающая Армения». Микаел Мелкумян сообщил, что партия во главе с лидером, крупным предпринимателем Гагиком Царукяном поддерживает народ.
«Но мы за поиск верных решений. Обдумывая данное решение в мае-июне, им казалось, что таким образом удастся обеспечить хорошие экономические показатели. Но в конце года мы увидели, что имеем. В понедельник стартует четырехдневка, я обращусь с предложением о совещании со спикером парламента. Мы пригласим министра финансов, и всех чиновников, и по данному вопросу будет принято решение. Закон касается 120-130 000 человек. Как можно поступать таким образом в такой момент? Если им нужен документ, пусть обращаются к крупным предпринимателям. Разве не знают, где они?», - вывел Мелкумян.
Акции противников закона начались 4 месяца назад и были временно прекращены после того, как правительство до 1 февраля 2015г. отменило предусматриваемое законом обязательное требование инвентаризации товаров. Акции возобновились 26 января, так как кабинет министров отказался вносить изменения в закон.
В ходе прошлогодних протестов противники налога с оборота заявляли о своей неспособности инвентаризировать весь товар, так как крупные поставщики зачастую не выдают им счет-фактур, кроме того, в случае инвентаризации их оборот перевалит за предусматриваемый законом минимальный порог – 58.3 млн. драмов, после чего торговцам придется платить НДС, что делает невозможной дальнейшую работу предпринимателей. Некоторые из них требовали резко поднять порог, другие – вовсе отменить закон.
В частности, представители сферы торговли золотом подчеркнули, что с вступлением в силу нового закона им придется прекратить свою деятельность.
По мнению экспертов, внедрение в Армении закона «О налоге с оборота» уничтожит малый и средний бизнес, между тем, члены правительства утверждают, что они нацелены на борьбу с тенью в крупном бизнесе и не намерены отменять закон.