«Շրջանառության հարկի մասին» օրենքի գործողության կասեցումը պահանջող ձեռներեցներից մի քանի պատվիրակ այսօր վերջապես հանդիպել են վարչապետ Հովիկ Աբրահամյանի հետ: Երեկ կառավարության ներկայացուցիչ Ալեքսանդր Ղազարյանը հայտարարել էր, որ վարչապետը չի կարող ընդունել նրանց զբաղվածության պատճառով։
Դուրս գալով Կառավարության շենքից՝ պատվիրակներից մեկն ասել է, իր տպավորությամբ, վարչապետն իրենց կողմից է: Հանդիպման ընթացքում ձեռներեցները պահանջել են բարձրացնել առևտրաշրջանառության նվազագույն շեմը, բացի դրանից, առաջարկել են, որպեսզի ցանկացողները կարողանան աշխատել օրենքի հին տարբերակի համաձայն, այն է՝ վճարեն ոչ թե 1, այլ 3 տոկոս հարկ, բայց չգույքագրեն իրենց ապրանքները:
«Մենք խումբ ենք կազմելու, պարոն Աբրահամյանին տեղյակ ենք պահելու՝ ինչ ենք մտածում: Արմեն Ալավերդյանին (ֆինանսների փոխնախարար) ասել ենք, որ նա պետք է գնա (հրաժարական տա ֊ խմբ․), էդ հաստատ: Պարոն Աբրահամյանը մինչև երկուշաբթի կեսօր հեռուստատեսությամբ կհայտնի իր որոշման մասին», - ասել է ձեռներեցը:
Բողոքի ակցիայի մասնակիցները որոշել են, որ երկուշաբթի կլինեն ԱԺ-ում, որպեսզի հետամուտ լինեն հարցի քննարկման կազմակերպմանը հերթական քառօրյայի ժամանակ, այնուհետև կրկին կգնան Կառավարության շենքի մոտ՝ ստանալու վարչապետի խոստացած պատասխանը:
Մինչ վարչապետի հետ հանդիպումը, բողոքի ակցիա անող ձեռներեցների հետ զրուցելու համար Կառավարության շենքի մոտ են եկել ԲՀԿ խմբակցության անդամներից մի քանիսը: Միքայել Մելքումյանը հայտարարել է, որ իրենք, կուսակցության նախագահ Գագիկ Ծառուկյանի գլխավորությամբ, ժողովրդի կողքին են:
«Բայց մենք ճիշտ լուծումների կողմնակից ենք: Այս որոշումը, երբ պլանավորել էին մայիս֊հունիսին, կարծում էին, որ տնտեսական լավ ցուցանիշներ են ունենալու: Բայց տարվա վերջին մենք տեսանք, թե ինչ ունենք: Երկուշաբթի քառօրյան սկսվելու է, ես դիմելու եմ, որպեսզի ԱԺ նախագահի մոտ խորհրդակցություն հրավիրվի: Մենք կհրավիրենք Ֆինանսների նախարարին, և բոլոր պաշտոնյաներին, և որոշում կայացվի, որ այդ հարցն իր լուծումը ստանա: Օրենքը կպնում է 120-130.000 մարդու, ո՞նց կարելի է այս փուլում այդպես վարվել: Եթե փաստաթուղթ են ուզում, թող խոշորին ասեն՝ տա, ինչ ա՝ տեղը չգիտե՞ն»,-ասել է Միքայել Մելքումյանը:
Շրջանառության մասին հարկի դեմ բողոքողներն ակցիաները սկսել են 4 ամիս առաջ, ապա ժամանակավորապես կասեցրել դրանք այն բանից հետո, երբ կառավարությունը մինչև 2015-ի փետրվարի 1-ը հետաձգել է օրենքով նախատեսված ապրանքների պարտադիր գույքագրման պահանջը։ Ակցիաները վերսկսվել են երեկ, քանի որ ՀՀ կառավարությունը հրաժարվել է օրենքում այլ փոփոխություններ մտցնել։

"PM is On Our Side"; Entrepreneurs Finally Meet With Prime Minister
Today, a few delegates of small and medium-sized business owners and entrepreneurs protesting and demanding the nullification of the Law on Turnover Tax finally met with Prime Minister Hovik Abrahamyan. Yesterday, the Government’s Reception of Citizens and Appeals department head Alexander Ghazaryan had told protesters that the PM was too busy to meet them. After exiting the Government building, one of the delegates expressed his impressions that the PM was "on our side.” During the meeting the entrepreneurs demanded that they raise the trade turnover minimum threshold, in addition, the delegates proposed that those who wish work according to the law’s old version and pay 1%, not 3%, without inventorizing their products.
“We are going to create a group and keep Mister Abrahamyan informed about what we think. We told Armen Alaverdyan (Deputy Finance Minister) that he needs to go (resign), that's for sure. Until Monday noon, Mister Abrahamyan will announce his decision,” said the entrepreneur.
The protest participants decided that they will be at the National Assembly on Monday, in order to follow the development of the discussion during the parliamentary hearing, then go to the Government building to receive the PM’s promised response.
Before the meeting with the PM, a few Prosperous Armenia Party MPs approached the gathered entrepreneurs to discuss their concerns. Mikayel Melkonyan announced that they, as well as party leader Gagik Tsarukyan, are supporting them.
“We’re for the right solutions. When they were planning the decision back in May and June, they thought that there would be positive economic indicators. But at the end of the year we saw what we had. When Monday’s parliamentary hearing begins, I’m going to appeal in order for the NA Speaker to invite a consultation. We will invite the Minister of Finance, and all officials, and make a decision so the issue is resolved. The law affects 120-130,000 people, how can one not act seriously to this? If they want a document (invoice), let them ask the large importers and receive it. What, they don’t know where those are?” said Mikayel Melkonyan.