ՌԴ դատախազությունը Պերմյակովի վերաբերյալ Հայաստանից նամակ չի ստացել․ «Ժողովուրդ»
ՌԴ գլխավոր դատախազությունը ՀՀ դատախազությունից ռուսաստանցի զինծառայող Վալերի Պերմյակովի՝ Հայաստանի իրավապահ մարմիններին հանձնելու վերաբերյալ գրություն չի ստացել։ Այս մասին նշված է եղել «Ժողովուրդ» օրաթերթին ՌԴ դատախազությունից ուղարկված պաշտոնական պատասխանում։ Թերթը պաշտոնական գրությամբ օրեր առաջ դիմել էր ՌԴ գլխավոր դատախազությանը՝ Հայաստանի գլխավոր դատախազությունից ուղարկված գրության ճակատագիրը պարզելու նպատակով
«Ըստ եղած տեղեկությունների՝ Հայաստանի Հանրապետության համապատասխան մարմիններից հարցում՝ Պերմյակով Վ.Պ.-ին հանձնելու և քրեական պատասխանատվության ենթարկելու վերաբերյալ, Ռուսաստանի Դաշնության գլխավոր դատախազությունը չի ստացել», ֊ ասված է ՌԴ դատախազության պատասխան նամակում։
ՀՀ գլխավոր դատախազությունը դեռևս այս տարվա փետրվարի 3-ին հաղորդագրություն էր տարածել այն մասին, որ ՀՀ գլխավոր դատախազ Գևորգ Կոստանյանը դիմել է ՌԴ գլխավոր դատախազ Յուրի Չայկային:
«ՀՀ գլխավոր դատախազ Գ. Կոստանյանը, հիմք ընդունելով ՀՀ և ՌԴ միջև ՀՀ տարածքում ռուսաստանյան ռազմական բազայի գտնվելու հետ կապված գործերով իրավասության և փոխադարձ իրավական, օգնության հարցերի վերաբերյալ Համաձայնագրի 6-րդ հոդվածը, հունվարի 12-ին Գյումրի քաղաքում ՀՀ 7 քաղաքացիների սպանության դեպքի առթիվ հարուցված քրեական գործի վարույթը ՀՀ իրավապահ մարմիններին փոխանցելու վերաբերյալ միջնորդությամբ դիմել է ՌԴ գլխավոր դատախազ Յու. Չայկային»,- նշված է եղել դատախազության տարածած հաղորդագրությունում:

Russian Prosecutor General has not received a document from Armenian Prosecutor General about transferring Valery Permyakov’s case to Armenian law enforcement, notes an official response from the Russian Prosecutor’s office to Zhoghovurd daily. Days earlier, the paper had applied to the Russian Prosecutor General about the fate of Armenia’s Prosecutor General’s alleged letter.
“According to the existing information, the Russian Prosecutor General has not received a letter from the Republic of Armenia’s relevant entities regarding the issue of transferring V.P. Permyakov to the Armenian law enforcement” stated the response.
The Armenian Prosecutor General had released a statement on February 3rd of this year stating that he, RA Prosecutor General Gevorg Kostanyan, had appealed to the Russian Prosecutor General Yury Chaika.
Five days earlier, the Union of Informed Citizens NGO applied to the Administrative Court in order to receive a copy of the Prosecutor General’s letter to their Russian colleague. The NGO claimed that they had initially asked the Prosecutor’s office for the copy but were left without unanswered.