ՌԴ դատախազությունը ստացել է Կոստանյանի նամակը․ բովանդակությունը չեն բացահայտում
ՀՀ գլխավոր դատախազ Գևորգ Կոստանյանի՝ ՌԴ դատախազությանն ուղարկված միջնորդությունը այժմ քննարկվում է ռուսաստանցի գործընկերների կողմից, ասված է ՀՀ դատախազության տարածած հայտարարության մեջ։ Կոստանյանը միջնորդել էր հունվարի 12-ին Գյումրի քաղաքում ՀՀ 7 քաղաքացիների սպանության դեպքի առթիվ հարուցված քրեական գործի վարույթը ՀՀ իրավապահ մարմիններին հանձնելու վերաբերյալ։
«Ինչ վերաբերում է ՀՀ գլխավոր դատախազի միջնորդության հրապարակման վերաբերյալ հայտարարություններին, ապա տեղեկացնում ենք, որ «Տեղեկատվության ազատության մասին» ՀՀ օրենքի 8-րդ հոդվածի 1-ին, մասի 3-րդ կետի համաձայն այն պարունակում է հրապարակման ոչ ենթակա նախնական քննության տվյալներ, ուստի գործի քննության բազմակողմանիության, լրիվության և օբյեկտիվության ապահովման շահերից ելնելով՝ միջնորդությունը այս պահին չի կարող հրապարակվել:
ՀՀ գլխավոր դատախազությունը հորդորում է զերծ մնալ ՀՀ յուրաքանչյուր քաղաքացու համար կարևորագույն նշանակություն ունեցող այս հարցի շուրջ անհիմն, ոչ մասնագիտական կարծիքներ հայտնելուց», ֊ ասված է ՀՀ դատախազության հայտարարության մեջ:
Նշենք, որ «Իրազեկ քաղաքացիների միավորում» հասարակական կազմակերպությունը ՀՀ վարչական դատարանում պահանջում է տրամադրել Գևորգ Կոստանյանի ուղարկած նամակի պատճենը։
Ավետիսյանների ընտանիքի 6 անդամները սպանվել էին հունվարի 12-ին Գյումրիում իրենց տանը։ Ընտանիքի 7-րդ անդամը՝ 6 ամսական Սերյոժա Ավետիսյանը ծանր վնասվածքներով տեղափոխվել էր հիվանդանոց, որտեղ 7 օր անց մահացել էր։ Սպանության մեջ մեղադրվում է ռուսաստանցի զինծառայող Վալերի Պերմյակովը, ում Ռուսաստանի Դաշնության պաշտոնյաները չեն հանձնում ՀՀ իրավապահ մարմիններին, ինչպես դա պահանջում է Հայաստանի և Ռուսաստանի միջև կնքված համաձայնագիրը։

Генпрокуратура Армении не оглашает содержание отправленного в РФ ходатайства
Ходатайство генпрокурора Армении Геворга Костаняна, отправленное прокуратуре РФ, обсуждается российскими коллегами. В заявлении ведомства говорится, что Костанян ходатайствовал о передаче правоохранительным органам Армени производства по делу об убийстве 7 граждан Армении, совершенном 12 января в Гюмри.
«Что касается заявлений о публикации ходатайства генпрокуратуры, сообщаем, что, согласно 8 статье закона Армении «О свободе информации», оно содержит не подлежащие публикации данные о предварительном следствии, поэтому, исходя из интересов обеспечения всестороннего и объективного следствия, в данный момент ходатайство не может быть опубликовано.
Генпрокуратура Армении призывает воздержаться от высказывания необоснованных, непрофессиональных мнений по поводу этого вопроса, имеющего важнейшее значение для каждого гражданина Республики Армения», - говорится в заявлении структуры.
Общественная организация «Объединение осведомленных граждан» требует в Административном суде предоставить копию отправленного Костаняном письма.
6 членов семьи Аветисян были убиты в своем доме 12 января. 6-месячный Сережа Аветисян был доставлен в больницу с тяжелыми повреждениями, где скончался по прошествии недели. В совершении убийства обвиняется военнослужащий 102-ой российской военной базы, дислоцированной во втором по величине армянском городе Гюмри, Валерий Пермяков. Российские чиновники не передают его правоохранительным органам Армении, как того требует заключенный между двумя странами договор.