ՌԴ դատախազությունը ստացել է Կոստանյանի նամակը․ բովանդակությունը չեն բացահայտում
ՀՀ գլխավոր դատախազ Գևորգ Կոստանյանի՝ ՌԴ դատախազությանն ուղարկված միջնորդությունը այժմ քննարկվում է ռուսաստանցի գործընկերների կողմից, ասված է ՀՀ դատախազության տարածած հայտարարության մեջ։ Կոստանյանը միջնորդել էր հունվարի 12-ին Գյումրի քաղաքում ՀՀ 7 քաղաքացիների սպանության դեպքի առթիվ հարուցված քրեական գործի վարույթը ՀՀ իրավապահ մարմիններին հանձնելու վերաբերյալ։
«Ինչ վերաբերում է ՀՀ գլխավոր դատախազի միջնորդության հրապարակման վերաբերյալ հայտարարություններին, ապա տեղեկացնում ենք, որ «Տեղեկատվության ազատության մասին» ՀՀ օրենքի 8-րդ հոդվածի 1-ին, մասի 3-րդ կետի համաձայն այն պարունակում է հրապարակման ոչ ենթակա նախնական քննության տվյալներ, ուստի գործի քննության բազմակողմանիության, լրիվության և օբյեկտիվության ապահովման շահերից ելնելով՝ միջնորդությունը այս պահին չի կարող հրապարակվել:
ՀՀ գլխավոր դատախազությունը հորդորում է զերծ մնալ ՀՀ յուրաքանչյուր քաղաքացու համար կարևորագույն նշանակություն ունեցող այս հարցի շուրջ անհիմն, ոչ մասնագիտական կարծիքներ հայտնելուց», ֊ ասված է ՀՀ դատախազության հայտարարության մեջ:
Նշենք, որ «Իրազեկ քաղաքացիների միավորում» հասարակական կազմակերպությունը ՀՀ վարչական դատարանում պահանջում է տրամադրել Գևորգ Կոստանյանի ուղարկած նամակի պատճենը։
Ավետիսյանների ընտանիքի 6 անդամները սպանվել էին հունվարի 12-ին Գյումրիում իրենց տանը։ Ընտանիքի 7-րդ անդամը՝ 6 ամսական Սերյոժա Ավետիսյանը ծանր վնասվածքներով տեղափոխվել էր հիվանդանոց, որտեղ 7 օր անց մահացել էր։ Սպանության մեջ մեղադրվում է ռուսաստանցի զինծառայող Վալերի Պերմյակովը, ում Ռուսաստանի Դաշնության պաշտոնյաները չեն հանձնում ՀՀ իրավապահ մարմիններին, ինչպես դա պահանջում է Հայաստանի և Ռուսաստանի միջև կնքված համաձայնագիրը։

Armenian General Prosecutor Gevorg Kostanyan’s petition sent to Russian General Prosecutor's office is currently being discussed by the Russian colleagues, reported a statement by Armenia’s General Prosecutor. Kostanyan had petitioned for the criminal case of the murder of a 7-member Gyumri family be transferred to Armenian law enforcement.
“As to statements about the publication of the content of the RA General Prosecutor’s petition, according to the Article 1.3 of the Law on Freedom of Information, the letter contains materials related to the preliminary investigation that is not subject to publication, hence in the interest of safeguarding the case’s pluralistic side and its objectivity, at this moment, the content of the petition can not be revealed.
The General Prosecutor calls for Armenian citizens to refrain from making ungrounded, non-professional opinions around this issue,” said the General Prosecutor’s statement.
Note, that the Union of Informed Citizens NGO demanded that the Administrative Court provided a copy of Gevorg Kostanyan’s petition addressed to his Russian colleague.
Recall, six members of the Avetisyan family were murdered on January 12 in their Gyumri home. The family’s seventh member, 6-month-old Seryozha Avetisyan, who had serious injuries, was transferred to the hospital and died 7 days later. Russian soldier Valery Permyakov is the central murder suspect of the case. Currently, Russian officials are not transferring Permyakov to Armenian law enforcement, although Russia is supposed to under an agreement signed between Armenia and Russia.