Գյումրիի սպանության գործը կքննի ՌԴ դատարանը, վստահեցնում է ռուսաստանցի պաշտոնյան
Ռուսաստանի Հյուսիս–կովկասյան շրջանային ռազմական դատարանը (կենտրոնական նստավայրը՝ Ռոստով ֊ խմբ․) մոտ ժամանակները կքննի մի շարք աղմկահարույց քրեական գործեր, այդ թվում՝ հունվարի 12֊ին Գյումրիում տեղի ունեցած Ավետիսյանների ընտանիքի սպանության մեջ մեղադրվող զինծառայող Վալերի Պերմյակովի գործը։ Այս մասին ռուսաստանյան «ՏԱՍՍ» գործակալությանն այսօր՝ փետրվարի 27֊ին, հայտնել է դատարանի նախագահ Միխայիլ Պտիցինը (լուսանկարում)։ Գործակալությունը նշում է, որ ներկայումս Պերմյակովը գտնվում է Գյումրիում տեղակայված ռուսական 102֊րդ ռազմաբազայի հոսպիտալում, որտեղ հոգեբանական և հոգեբուժական փորձաքննություն է անցնում։
Հյուսիս–կովկասյան շրջանային ռազմական դատարանը դատական իշխանություն է իրականացնում ՌԴ 15 սուբյեկտներում՝ Հարավային, Հյուսիս֊կովկասյան ու Ղրիմի դաշնային շրջանների տարածքում, ինչպես նաև՝ Հայաստանում, Աբխազիայում և Հարավային Օսիայում տեղակայված ՌԴ զինված ուժերի զորամասերի ու ռազմական այլ մարմինների տարածքում։
Հյուսիս֊կովկասյան ռազմական դատարանի իրավասությանը ենթակա է 18 կայազորային զինվորական դատարան։
Ռուսական 102֊րդ ռազմաբազայի զինծառայող Վալերի Պերմյակովը Հայաստանի քննչական կոմիտեի կողմից մեղադրվում է Գյումրիում Ավետիսյանների ընտանիքի 7 անդամների սպանության մեջ։ Նրան մեղադրանք է առաջադրվել ՀՀ ՔՕ 104-րդ հոդվածի 2-րդ մասի 1-ին կետով (երկու և ավելի անձանց դիտավորյալ սպանություն): Համաձայն պաշտոնական աղբյուրների՝ զինծառայողն իր մեղքն ընդունել է։ Այնուամենայնիվ, ռուսական կողմը Պերմյակովին հայաստանյան իրավասու մարմիններին չի հանձնել։
Պերմյակովին մեղադրանք է առաջադրված նաև ՌԴ ՔՕ 105-րդ հոդվածի 2-րդ և 338-րդ հոդվածի 2-րդ մասի հատկանիշներով՝ սպանություն և դասալքություն։
Ըստ պաշտոնական վարկածի՝ Պերմյակովը հունվարի 13֊ին ձերբակալվել է ռուս սահմանապահների կողմից՝ հայ-թուրքական սահմանի մոտ, ու հանձնվել ռազմաբազայի ղեկավարությանը, ինչը դժգոհության մեծ ալիք է բարձրացրել Գյումրիում։ Հունվարի 15֊ին հազարավոր մարդիկ Գյումրիում բողոքի ակցիա են անցկացրել՝ պահանջելով ռուսաստանցի զինծառայողին հանձնել ՀՀ իրավապահ մարմիններին։

Russia’s North-Caucasian Regional Military Court (main office in Rostov) will soon hold trials of a number of controversial cases, including the case of Valery Permyakov, Russian soldier accused of murdering the Avetisyan family on January 12 in Gyurmi. As reported by Russian TASS news agency yesterday, February 27, the latter statement was made by the Military Court’s presiding Judge Mikhail Ptitsin (pictured).
Permyakov is currently at the Gyumri’s 102nd Russian military base, where a psychological and psychiatric examination is taking place.
The North-Caucasian Regional Military Court has judicial authority over Russia’s 15 units in Russia's Southern, North-Caucasian and Crimean regions, as well as the Russian armed forces military bases and other entities in Armenia, Abkhazia, and South Ossetia.
The Russian 102-nd military base soldier Valery Permyakov is charged by Armenia’s Investigative Committee for murdering 7 members of the Avetisyan family in Gyumri. A criminal case has been initiated in accordance with Article 104.2.1 (murder of two or more people) of the RA Criminal code.  According to official sources, the soldier has admitted his guilt. Nevertheless, the Russian side has not transferred Permyakov to the Armenian law enforcement. Permyakov has also been charged with Article 105.2 and 338.2 of the Russian Criminal code for murder and desertion.
According to the official information, Permyakov was arrested on January 13 by Russian border guards near the Armenian-Turkish border and was handed to the Russian military base leadership, which resulted in a wave of major dissatisfaction in Gyumri. On January 15 thousands of people protested in Gyumri demanding that the Russian soldier be transferred to Armenian law enforcement.