Սուրիկ Խաչատրյանի տան մոտ սպանության գործի հետ կապված գանգատ է ներկայացվել ՄԻԵԴ
Սյունիքի մարզպետ Սուրիկ Խաչատրյանի տան մոտ զինված միջադեպի հետևանքով սպանված Ավետիք Բուդաղյանի հայրը՝ Էմիլ Բուդաղյանը, գանգատ է ներկայացրել Մարդու իրավունքների եվրոպական դատարան, հայտնում է «Փաստինֆո»-ն։
Էմիլ Բուդաղյանի ներկայացուցիչ, փաստաբան Հայկ Ալումյանի խոսքով՝ գանգատում իրենք ՄԻԵԴ-ից խնդրում են ճանաչել Մարդու իրավունքների եվրոպական կոնվենցիայի 6-րդ հոդվածի 1-ին և 2-րդ կետերի, 2-րդ և 10-րդ հոդվածների խախտումները:
Մասնավորապես, Կոնվենցիայի 6-րդ հոդվածի՝ արդար դատաքննության իրավունք, 1-ին կետով ամրագրվում է, որ յուրաքանչյուր ոք ունի արդարացի ու հրապարակային դատաքննության իրավունք, իսկ նույն հոդվածի 2-րդ կետով ամրագրվում է անմեղության կանխավարկածի սկզբունքը, ըստ որի՝ «յուրաքանչյուր ոք, ով մեղադրվում է քրեական հանցագործություն կատարելու մեջ, համարվում է անմեղ, քանի դեռ նրա մեղավորությունն ապացուցված չէ օրենքին համապատասխան», այն է՝ օրինական ուժի մեջ դատավճռով:
Մինչդեռ Ավետիք Բուդաղյանի դեպքում խախտվել են այդ երկու կետերն էլ. Ավետիք Բուդաղյանը առանց դատարանի որոշման, միայն քննիչի որոշմամբ ճանաչվել է հանցավոր, և նրա նկատմամբ որոշվել է քրեական հետապնդում չիրականացնել՝ մահվան հիմքով:
Իսկ մարզպետի որդու՝ Տիգրան Խաչատրյանի, ինչպես նաև Զարզանդ Նիկողոսյանի նկատմամբ քրեական հետապնդումը դադարեցնելու քննիչի որոշումներով պետությունը չի կատարել արդյունավետ քննություն իրականացնելու իր պարտականությունը, այսինքն՝ խախտվել է Կոնվենցիայի 2-րդ հոդվածը՝ Կյանքի իրավունքը:
Ըստ Հայկ Ալումյանի՝ խախտվել է նաև Կոնվենցիայի 10-րդ հոդվածը՝ արտահայտվելու ազատություն, այն ներառում է նաև տեղեկություններ ստանալու իրավունքը:
Փաստաբանը դիմել էր ՀՀ նախագահի, կառավարության աշխատակազմերին ու արդարադատության նախարարին՝ ստուգելու մամուլում շրջանառվող տեղեկություններն առ այն, որ, մասնավորապես, երկրի ղեկավարը, վարչապետն ու արդարադատության նախարարը մասնակցել են Սուրիկ Խաչատրյանի որդու հարսանիքին:
Ավելի վաղ Ալումյանը հայտարարել էր, որ ՄԻԵԴ ուղարկվելիք գանգատում կներկայացվի, որ եթե որոշ պաշտոնատար անձիք, ումից դատական համակարգը լիարժեք կախված է, այդ մարդկանց այնքան մտերիմ են համարում, որ նրանց հարսանիքին են մասնակցում, ապա իր համար ներպետական ատյաններն անարդյունավետ են համարվում։
Հիշեցնենք, որ 2013 թվականի հունիսի 1-ին երեկոյան Սյունիքի մարզպետ Սուրիկ Խաչատրյանի տան մոտ սպանվել է Գորիսի քաղաքապետի նախկին թեկնածու Ավետիք Բուդաղյանը, նրա եղբայրը՝ գնդապետ Արտակ Բուդաղյանը վիրավորվել է: Փաստի առնչությամբ հարուցված քրեական գործի շրջանակներում ձերբակալվել էր Սուրիկ Խաչատրյանի որդին՝ Տիգրանը և թիկնապահը՝ Զարզանդ Նիկողոսյանը: Հետագայում երկուսն էլ ազատ են արձակվել, քանի որ քննչական մարմինը գտել է, որ նրանք ինքնապաշտպանվել են:

Жалоба по делу об убийстве у дома армянского губернатора отправлена в Европейский суд
Отец Аветика Будагяна, убитого в ходе вооруженногог инцидента у дома губернатора Сюникской области Армении Сурика Хачатряна, обратился в Европейский суд по правам человека, сообщает Pastinfo.am.
По словам представителя Эмиля Будагяна, адвоката Айка Алумяна, в жалобе они просят ЕСПЧ признать нарушения 1 и 2 пунктов статьи 6 Европейской конвенции по правам человека и статьи 2 и 10.
В частности, первый пункт статьи 6 Конвенции предусматривает, что каждый имеет право на справедливое и публичное судопроизводство, а второй пункт той же статьи закрепляет принцип презумпции невиновности, согласно которому, «каждый, кто обвиняется в совершении уголовного преступления, считается невиновным, пока его вина не доказана в соответствии с законом», как то: вердиктом, вступившим в законную силу.
Между тем, в случае Аветика Будагяна нарушены оба пункта: без решения суда, только по решению следователя Аветик Будагян был признан преступником, и уголовное преследование было отменено вследствие его смерти.
А решениями следователя о прекращении уголовного преследования в отношении сына губернатора Тиграна Хачатряна и телохранителя Зарзанда Никогосяна государство не выполнило своего обязательства о проведении эффективного расследования, то есть нарушена вторая статья Конвенции о праве на жизнь.
По словам Алумяна, нарушена и десятая статья Конвенции: свобода выражения, включающая также право на получение информации.
Адвокат обратился в аппараты президента и правительства Армении, к министру юстиции, чтобы проверить муссируемую в прессе информацию о том, что, в частности, глава государства, премьер и министр юстиции присутствовали на свадьбе сына Сурика Хачатряна.
Как ранее заявил Алумян, в отправляемой в ЕСПЧ жалобе будет сказано, что если некоторые должностные лица, от которых полностью зависит судебная система, настолько близки с этими людьми, что присутствуют на их свадьбе, он считает внутригосударственные инстанции неэффективными.
Вечером 1 июня 2013 года у дома губернатора Сюника Сурика Хачатряна был убит бывший кандидат на пост мэра Гориса Аветик Будагян, его брат, полковник Артак Будагян был ранен. В рамках возбужденного уголовного дела арестовали сына губернатора Тиграна Хачатряна и телохранителя Зарзанда Никогосяна. Впоследствии обоих освободили, так как следственный орган счел их действия самообороной.