Սուրիկ Խաչատրյանի տան մոտ սպանության գործի հետ կապված գանգատ է ներկայացվել ՄԻԵԴ
Սյունիքի մարզպետ Սուրիկ Խաչատրյանի տան մոտ զինված միջադեպի հետևանքով սպանված Ավետիք Բուդաղյանի հայրը՝ Էմիլ Բուդաղյանը, գանգատ է ներկայացրել Մարդու իրավունքների եվրոպական դատարան, հայտնում է «Փաստինֆո»-ն։
Էմիլ Բուդաղյանի ներկայացուցիչ, փաստաբան Հայկ Ալումյանի խոսքով՝ գանգատում իրենք ՄԻԵԴ-ից խնդրում են ճանաչել Մարդու իրավունքների եվրոպական կոնվենցիայի 6-րդ հոդվածի 1-ին և 2-րդ կետերի, 2-րդ և 10-րդ հոդվածների խախտումները:
Մասնավորապես, Կոնվենցիայի 6-րդ հոդվածի՝ արդար դատաքննության իրավունք, 1-ին կետով ամրագրվում է, որ յուրաքանչյուր ոք ունի արդարացի ու հրապարակային դատաքննության իրավունք, իսկ նույն հոդվածի 2-րդ կետով ամրագրվում է անմեղության կանխավարկածի սկզբունքը, ըստ որի՝ «յուրաքանչյուր ոք, ով մեղադրվում է քրեական հանցագործություն կատարելու մեջ, համարվում է անմեղ, քանի դեռ նրա մեղավորությունն ապացուցված չէ օրենքին համապատասխան», այն է՝ օրինական ուժի մեջ դատավճռով:
Մինչդեռ Ավետիք Բուդաղյանի դեպքում խախտվել են այդ երկու կետերն էլ. Ավետիք Բուդաղյանը առանց դատարանի որոշման, միայն քննիչի որոշմամբ ճանաչվել է հանցավոր, և նրա նկատմամբ որոշվել է քրեական հետապնդում չիրականացնել՝ մահվան հիմքով:
Իսկ մարզպետի որդու՝ Տիգրան Խաչատրյանի, ինչպես նաև Զարզանդ Նիկողոսյանի նկատմամբ քրեական հետապնդումը դադարեցնելու քննիչի որոշումներով պետությունը չի կատարել արդյունավետ քննություն իրականացնելու իր պարտականությունը, այսինքն՝ խախտվել է Կոնվենցիայի 2-րդ հոդվածը՝ Կյանքի իրավունքը:
Ըստ Հայկ Ալումյանի՝ խախտվել է նաև Կոնվենցիայի 10-րդ հոդվածը՝ արտահայտվելու ազատություն, այն ներառում է նաև տեղեկություններ ստանալու իրավունքը:
Փաստաբանը դիմել էր ՀՀ նախագահի, կառավարության աշխատակազմերին ու արդարադատության նախարարին՝ ստուգելու մամուլում շրջանառվող տեղեկություններն առ այն, որ, մասնավորապես, երկրի ղեկավարը, վարչապետն ու արդարադատության նախարարը մասնակցել են Սուրիկ Խաչատրյանի որդու հարսանիքին:
Ավելի վաղ Ալումյանը հայտարարել էր, որ ՄԻԵԴ ուղարկվելիք գանգատում կներկայացվի, որ եթե որոշ պաշտոնատար անձիք, ումից դատական համակարգը լիարժեք կախված է, այդ մարդկանց այնքան մտերիմ են համարում, որ նրանց հարսանիքին են մասնակցում, ապա իր համար ներպետական ատյաններն անարդյունավետ են համարվում։
Հիշեցնենք, որ 2013 թվականի հունիսի 1-ին երեկոյան Սյունիքի մարզպետ Սուրիկ Խաչատրյանի տան մոտ սպանվել է Գորիսի քաղաքապետի նախկին թեկնածու Ավետիք Բուդաղյանը, նրա եղբայրը՝ գնդապետ Արտակ Բուդաղյանը վիրավորվել է: Փաստի առնչությամբ հարուցված քրեական գործի շրջանակներում ձերբակալվել էր Սուրիկ Խաչատրյանի որդին՝ Տիգրանը և թիկնապահը՝ Զարզանդ Նիկողոսյանը: Հետագայում երկուսն էլ ազատ են արձակվել, քանի որ քննչական մարմինը գտել է, որ նրանք ինքնապաշտպանվել են:

Appeal In Connection With the Shootout Near Syunik Governor's House Filed to the ECtHR
Emil Budaghyan, the father of Avetik Budaghyan who died in a shootout near the house of Syunik Governor Surik Khachatryan, has filed an appeal to the European Court of Human Rights, reports Pastinfo.am.
According to Emil Budaghyan’s representative, lawyer Hayk Alumyan, in the appeal they have asked the ECtHR to recognize the violation of Article 6 paragraph 1 and 2, as well as Article 2 and Article 10 of the European Convention on Human Rights.
Article 6 (the right to a fair trial) paragraph 1 states that everyone is entitled to a fair and public hearing within a reasonable time by an independent and impartial tribunal, while paragraph 2 affirms that everyone charged with a criminal offence shall be presumed innocent until proved guilty, i.e., until a verdict enters force.
Meanwhile, in Avetik Budaghyan's case both these paragraphs have been violated: Avetik Budaghyan has been found guilty by the investigator, without a court verdict, while a criminal prosecution was not implemented based on his death.
While the investigator decided to suspend the criminal prosecution of the Governor’s son Tigran Khachatryan, as well as Zarzand Nikoghosyan, the state did not implement its responsibility toward an effective investigation, which signifies the violation of Article 2 of the Convention (the right to life).
According to Hayk Alumyan, Article 10 (freedom of expression) was also violated, which includes the right to information. The lawyer had earlier petitioned the the President, Minister of Justice, and PM to confirm or deny the circulating news of them being present at Surik Khachatryan’s son's wedding.
Hayk Alumyan stated that in the complaint to the EctHR it would be written, that if certain officials, who have authority over the judicial system, are considered so close that they participate in their weddings, then for him the national courts are considered ineffective.