Ոստիկանները թույլ չեն տվել ծածկ կառուցել․ հրապարակում նստացույցը շարունակվում է
Հունիսի 19-ի երեկոյան Ազատության հրապարակում էլեկտրաէներգիայի սակագնի բարձրացման դեմ սկսված ինքնաբուխ նստացույցի մասնակիցներից մոտ 250-ը գիշերել է այնտեղ: Epress.am-ի հետ զրույցում նստացույցի մասնակից Մաքսիմ Սարգսյանն ասել է, որ գիշերվա ընթացքում ոչ մի բախում ոստիկանների հետ չի եղել:
Նստացույցի մասնակիցները երգել են, պարել, զրուցել մինչև առավոտ: 09.00-ի սահմաններում քաղաքացիները փորձել են արկղերով ապաստարան սարքել, որպեսզի ցանկացողները կարողանան հանգստանալ ծածկի տակ պատսպարվելով արևից, սակայն ոստիկանները միջամտել են և խանգարել նստացուցավորներին:
«Մենք չուզեցինք ավելորդ կռվի մեջ մտնել և ասեցինք՝ լավ, չենք սարքի»,-պատմել է Մաքսիմ Սարգսյանը:
09։30-ի սահմաններում նստացույցի մասնակիցների մի մասը սկսել է հեռանալ հրապարակից․ նրանք տուն են գնացել՝ հանգստանալու, ջուր, ուտելիք, հագուստ բերելու: Հեռացողներին փոխարինելու են եկել նոր մարդիկ։
Մաքսիմ Սարգսյանի խոսքով՝ իրենք անժամկետ նստացույց են անում և չեն հեռանալու Ազատության հրապարակից մինչև իրենց պահանջը չկատարվի՝ էլեկտրաէներգիայի սակագինը 7 դրամով բարձրացնելու՝ Հանրային ծառայությունները կարգավորող հանձնաժողովի որոշումը չեղյալ համարվի:

Police Prevent Protesters From Building Shelter; Sit-In Against Electricity Price Hike Continues in Yerevan
About 250 participants of the spontaneous sit-in protest against the latest hike in electricity prices in Armenia have spent the night at the Freedom Square, Maksim Sargsyan, one of the demonstrators, informed Epress.am.
There were no clashes with the police during the night, the activist said: the demonstrators sang, danced and talked till dawn. At around 9:00 AM they tried to build a shelter using cardboard boxes so that people could take refuge from the sun and rest; however, they were prevented by police.
“We did not want to get drawn into an argument, so we agreed not to build the shelter,” Sargsyan said.
Around 9:30 AM some of the demonstrators began to disperse: they went home to get some rest, and bring food, water, and clothes. They were soon replaced by newcomers at the Square.
The people, Maksim Sargsyan said, are staging an indefinite sit-in and do not intend to leave the Freedom Square as long as the decision of the RA Public Services Regulatory Commission to increase electricity tariff in Armenia by nearly 7 drams is not reversed by authorities.