Ոստիկանները թույլ չեն տվել ծածկ կառուցել․ հրապարակում նստացույցը շարունակվում է
Հունիսի 19-ի երեկոյան Ազատության հրապարակում էլեկտրաէներգիայի սակագնի բարձրացման դեմ սկսված ինքնաբուխ նստացույցի մասնակիցներից մոտ 250-ը գիշերել է այնտեղ: Epress.am-ի հետ զրույցում նստացույցի մասնակից Մաքսիմ Սարգսյանն ասել է, որ գիշերվա ընթացքում ոչ մի բախում ոստիկանների հետ չի եղել:
Նստացույցի մասնակիցները երգել են, պարել, զրուցել մինչև առավոտ: 09.00-ի սահմաններում քաղաքացիները փորձել են արկղերով ապաստարան սարքել, որպեսզի ցանկացողները կարողանան հանգստանալ ծածկի տակ պատսպարվելով արևից, սակայն ոստիկանները միջամտել են և խանգարել նստացուցավորներին:
«Մենք չուզեցինք ավելորդ կռվի մեջ մտնել և ասեցինք՝ լավ, չենք սարքի»,-պատմել է Մաքսիմ Սարգսյանը:
09։30-ի սահմաններում նստացույցի մասնակիցների մի մասը սկսել է հեռանալ հրապարակից․ նրանք տուն են գնացել՝ հանգստանալու, ջուր, ուտելիք, հագուստ բերելու: Հեռացողներին փոխարինելու են եկել նոր մարդիկ։
Մաքսիմ Սարգսյանի խոսքով՝ իրենք անժամկետ նստացույց են անում և չեն հեռանալու Ազատության հրապարակից մինչև իրենց պահանջը չկատարվի՝ էլեկտրաէներգիայի սակագինը 7 դրամով բարձրացնելու՝ Հանրային ծառայությունները կարգավորող հանձնաժողովի որոշումը չեղյալ համարվի:

«Не захотели втягиваться в спор». Противники подорожания электричества продолжают акцию
Порядка 250 участников сидячей забастовки, спонтанно начавшейся 19 июня, остались ночевать на площади Свободы в Ереване, сообщил Epress.am один из демонстрантов Максим Саргсян. По его словам, ночью никаких столкновений с полицией не было.
Демонстранты пели, танцевали, беседовали до утра. Около 9 часов противники подорожания электроэнергии попытались отгородиться при помощи картонных коробок, чтобы желающие могли укрыться от солнца и отдохнуть, однако им помешали полицейские.
«Мы не захотели лишний раз втягиваться в спор и согласились не строить », - рассказал собеседник.
Часть демонстрантов стала расходиться, чтобы отдохнуть, принести еду, воду и одежду. Их сменили прибывшие на площадь утром.
По словам Саргсяна, они проводят бессрочную сидячую забастовку и не намерены покидать площадь до выполнения требования, как то: отмена решения Комиссии по регулированию общественных услуг о подорожании электричества на 7 драмов.