«Հյուսիս֊հարավ» ծրագրի ձախողման համար ոչ ոք չի պատժվել․ Արամ Մանուկյան
«Հյուսիս-Հարավ» ավտոճանապարհի կառուցման համար տրամադրված գումարի առաջին տրանշով պետք է կառուցվեր 56 կիլոմետր, հետո դարձավ 32 կիլոմետր: Այսօր այս մասին ԱԺ-ում հայտարարել է ՀԱԿ խմբակցության քարտուղար Արամ Մանուկյանը՝ «Հյուսիս-հարավ» ավտոմայրուղու կառուցման համար Եվրասիական զարգացման բանկից լրացուցիչ 150 մլն դոլարի վարկ վերցնելու մասին համաձայնագրի քննարկման ժամանակ:
Նրա խոսքով՝ Հայաստանը չի կատարել ճանապարհի կառուցման վերաբերյալ որևէ պարտավորություն, և այդ թերացման պատճառով են ժամկետների հետաձգումները, աշխատողների պարապուրդը:
«Առաջին տրանշի՝ Երևան-Աշտարակ, Երևան-Արտաշատ ամբողջ ճանապարհի շինարարությունը պետք է ավարտվեր 2014 թվականի հունիսի 30-ին: Առաջին տրանշի պարտավորությունը իրականացված չէ: 2009 թվականի ձեր բիզնես պրոեկտը սխալ էր, սխալ են հաշվարկվել ժամկետները: Վստահաբար կարող եմ ասել, որ ձեր հայտարարած 2019 թվականին ծրագիրը չեք կարող ավարտել: Ինչպես նաև խախտվել են ֆինանսական հաշվարկները: Եթե այն ժամանակ խոսվում էր 800 միլիոն դոլարի մասին, ապա այժմ ասում եք՝ 900 միլիոն դոլար»,- հարց է բարձրացրել Մանուկյանը:
Պատգամավորն ասել է, որ Վերահսկիչ պալատը 3 արձանագրություն է կազմել և 13 կետով խախտումներ է արձանագրել:
«էդ խախտումների արդյունքում ժամկետները փոխվեցին, դոնորները սկսեցին նոր բանակցություններ, պարապուրդ եղավ, և ընդամենը ծրագրերի տնօրենն է ազատվել աշխատանքից: Այ քեզ բան: Ոչ մի մարդ չի պատժվել։ Էսպես ենք տիրություն անում մեր պարտքին»,-ասել է Արամ Մանուկյանը:
Պատգամավորի խոսքով՝ այսպիսի անպատասխանատու աշխատանքի պատճառով է, որ Հայաստանը դուրս է մնում տարածաշրջանային ծրագրերից:
Նախկինում Ազգային ժողովում «Հյուսիս֊հարավ» ավտոճանապարհի կառուցման ընթացքում խախտումների մասին խոսել էին ՀԱԿ խմբակցության պատգամավորներ Հրանտ Բագրատյանը և Նիկոլ Փաշինյանը։

Никто не наказан за провал в программе строительства автомагистрали «Север-Юг» - депутат
«На первый транш, выделенный для строительства автомагистрали «Север-Юг», должны были построить 56 километров, которые впоследствии превратились в 32 километра». Об этом в Национальном собрании Армении заявил секретарь фракции «Армянский национальный конгресс» Арам Манукян в ходе обсуждения договора о взятии из Евразийского банка развития дополнительного кредита в $150 млн.
По его словам, Армения не выполнила никаких обязательств касательно строительства, и в результате этого упущения сроки откладываются, рабочие в застое. «Строительство всей трассы Ереван-Аштарак, Ереван-Арташат за счет первого транша должно было завершиться 30 июня 2014 года. Обязательство в рамках первого транша не выполнено. Ваш бизнес-проект 2009 года был неверным, сроки рассчитали неверно. Я могу с уверенностью сказать, что вы не сможете завершить программу в 2019 году, как было объявлено. Кроме того, были нарушены финансовые расчеты. Если в то время говорилось о $800 миллионов, теперь вы говорите о 900». Оппозиционер сообщил, что Контрольная палата составила 3 протокола и зафиксировала нарушения по 13 пунктам.
«В результате этих нарушений сроки были изменены, доноры начали новые переговоры, случился застой, и уволили лишь директора программ. Ничего себе. Никого не наказали. Так мы следим за своим долгом?», - спросил Манукян.
Именно по причине «такой безответственной работы» Армения выпадает из региональных программ, заключил он.
Ранее о нарушениях в ходе строительства автомагистрали с трибуны парламента заявляли депутаты от АНК Грант Багратян и Никол Пашинян.