«Հյուսիս֊հարավ» ծրագրի ձախողման համար ոչ ոք չի պատժվել․ Արամ Մանուկյան
«Հյուսիս-Հարավ» ավտոճանապարհի կառուցման համար տրամադրված գումարի առաջին տրանշով պետք է կառուցվեր 56 կիլոմետր, հետո դարձավ 32 կիլոմետր: Այսօր այս մասին ԱԺ-ում հայտարարել է ՀԱԿ խմբակցության քարտուղար Արամ Մանուկյանը՝ «Հյուսիս-հարավ» ավտոմայրուղու կառուցման համար Եվրասիական զարգացման բանկից լրացուցիչ 150 մլն դոլարի վարկ վերցնելու մասին համաձայնագրի քննարկման ժամանակ:
Նրա խոսքով՝ Հայաստանը չի կատարել ճանապարհի կառուցման վերաբերյալ որևէ պարտավորություն, և այդ թերացման պատճառով են ժամկետների հետաձգումները, աշխատողների պարապուրդը:
«Առաջին տրանշի՝ Երևան-Աշտարակ, Երևան-Արտաշատ ամբողջ ճանապարհի շինարարությունը պետք է ավարտվեր 2014 թվականի հունիսի 30-ին: Առաջին տրանշի պարտավորությունը իրականացված չէ: 2009 թվականի ձեր բիզնես պրոեկտը սխալ էր, սխալ են հաշվարկվել ժամկետները: Վստահաբար կարող եմ ասել, որ ձեր հայտարարած 2019 թվականին ծրագիրը չեք կարող ավարտել: Ինչպես նաև խախտվել են ֆինանսական հաշվարկները: Եթե այն ժամանակ խոսվում էր 800 միլիոն դոլարի մասին, ապա այժմ ասում եք՝ 900 միլիոն դոլար»,- հարց է բարձրացրել Մանուկյանը:
Պատգամավորն ասել է, որ Վերահսկիչ պալատը 3 արձանագրություն է կազմել և 13 կետով խախտումներ է արձանագրել:
«էդ խախտումների արդյունքում ժամկետները փոխվեցին, դոնորները սկսեցին նոր բանակցություններ, պարապուրդ եղավ, և ընդամենը ծրագրերի տնօրենն է ազատվել աշխատանքից: Այ քեզ բան: Ոչ մի մարդ չի պատժվել։ Էսպես ենք տիրություն անում մեր պարտքին»,-ասել է Արամ Մանուկյանը:
Պատգամավորի խոսքով՝ այսպիսի անպատասխանատու աշխատանքի պատճառով է, որ Հայաստանը դուրս է մնում տարածաշրջանային ծրագրերից:
Նախկինում Ազգային ժողովում «Հյուսիս֊հարավ» ավտոճանապարհի կառուցման ընթացքում խախտումների մասին խոսել էին ՀԱԿ խմբակցության պատգամավորներ Հրանտ Բագրատյանը և Նիկոլ Փաշինյանը։

No One Punished for Violations in North-South Road Construction: Opposition MP
Initially, a 56 km stretch of the North-South Road Corridor should have been built with the first tranche of the loan allocated for the construction of the corridor, which, however, later became 32 km, opposition Armenian National Congress faction secretary Aram Manukyan said at the National Assembly on Monday, June 22, during the discussion of the contract between the Armenian government and the Asian Development Bank (ADB) on an additional $150 million loan.
Armenia, according to the MP, has not fulfilled any obligations concerning the road construction, and as a result of this omission, deadlines have been postponed, work has been at a standstill.
“The construction of Yerevan-Artashat and Yerevan-Ashtarak road sections should have been completed by June 30, 2014. The obligation under the first tranche has not been fulfilled. Your business project of 2009 was wrong, the timelines were calculated incorrectly. I can safely say that you will not be able to complete the project by 2019. Financial calculations have not been accurate either. If at the time you talked about $ 800 million, now you're saying 900 million,” Manukyan stated.
The RA Chamber of Control, the oppositionist said, has drawn up 3 protocols and documented violations on 13 counts.
“As a result of these violations, the terms have been changed, donors have started new negotiations, there was stagnation, and only the program director was fired. No one was punished. Is this how we keep watch on our debt?” Manukyan asked.
Because of such irresponsible performances, the MP concluded, Armenia drops out of regional programs.