ՀԷՑ-ը «ձախ» հոսանք է վաճառում և կեղծում կորուստների մասին տվյալները. Բագրատյան
Բաղրամյան պողոտայի փակված հատվածը, որտեղ 2 շաբաթ նստացույց էին անցկացնում էլէներգիայի թանկացման դեմ պայքարող քաղաքացիները, անկախ Հայաստանն էր, որը պետք է լայնանար և տարածվեր։ Այս մասին այսօր «Կենտրոն» հեռուստաընկերության «Ուրվագիծ» հաղորդման ժամանակ ասել է ԱԺ ՀԱԿ խմբակցության պատգամավոր, ՀՀ  նախկին վարչապետ, տնտեսագետ Հրանտ Բագրատյանը՝ ափսոսանք հայտնելով, որ նման հանրային տարածքը վերացվեց։ Պատգամավորն ասել է, որ եթե 1 ցուցարար էլ մնար, հավաքը ցրել չէր կարելի, և իշխանության ներկայացուցիչներն իրենք պետք է Բաղրամյանում կանգնեին ժողովրդի կողքին: Նշենք, որ ոստիկանությունը ցուցարարներին ցրեց հուլիսի 6-ին:
Բագրատյանի խոսքով՝ էլեկտրաէներգիայի սակագնի բարձրացման դեմ պայքարը արդարացի է, քանի որ նման գինը (օգոստոսի 1-ից 48.78 դրամ) չի տեղավորվում ոչ մի տրամաբանության մեջ։ Թանկացման  առաջնային պատճառը, ըստ տնտեսագետի, այն է, որ «Հայաստանի էլեկտրական ցանցեր» ընկերությունը կեղծում է, թե 13-14 տոկոս կորուստ ունի։
«Իրականում նման կորուստներ չկան։ Իրական կորսուտները մոտ 4-5 տոկոս են։ Այդ  8-9 տոկոսը գրում են, որ փակեն «ձախ» վաճառած էլեկտրաէներգիան. սուբյեկտներ կան, որ էժան  են վճարում, կամ ձրի էլեկտրաէներգիա են սպառում։ Եվ դրա համար վճարում է ժողովուրդը։ Սա է հիմնական պատճառը», - ասել է Հրանտ Բագրատյանը։
Նա հիշեցրել է, որ արդյունքում Հայաստանում էլեկտրաէներգիայի սակագինը ավելի բարձր է, քան նույնիսկ Վրաստանում և Ուկրաինայում, որոնք հրաժարվեցին մտնել ԵՏՄ և որոնք չունեն Հայաստանի նման զարգացած էլեկտրաէներգիայի արտադրություն։
Բագրատյանի խոսքով՝  գնի բարձրացումը կանխելուն խանգարում է նաև 2013 թվականի դեկտեմբերի 2-ի հայ-ռուսական համաձայնագիրը, որով Հայաստանը պարտավորվել է 40 դրամով մեծ ծավալի էլէներգիա գնել Հրազդանի ՋԷԿ-ից (աշխատում է ռուսական գազով), մինչդեռ, օրինակ, ատոմակայանն արտադրում է 6 դրամանոց հոսանք, ՀԷԿ-երը՝  մինչև 8-9 դրամանոց։
Պատգամավորի կարծիքով՝ էներգետիկ ոլորտում դա առաջին խայտառակ գործարքը չէ Ռուսաստանի Դաշնության հետ։ Բագրատյանն ասել է, որ Սևան-Հրազդան ՀԷԿ-երի կասկադը, որն ունիկալ կառույց, անվճար է տրվել ՌԴ-ին՝ ՀՀ երկրորդ նախագահ Ռոբերտ Քոչարյանի որոշմամբ:

Привилегированная в Армении российская компания мухлюет с электроэнергией
Участок проспекта Баграмяна в центре Еревана, перекрытый две недели протестующими против подорожания электроэнергии, представлял собой независимую Армению, которая должна была расширяться и распространяться. Такое мнение в эфире телеканала «Кентрон» высказал депутат, бывший премьер-министр, Грант Багратян, сожалеющий об утере подобной общественной территории.
По его словам, протест нельзя было разогнать, если бы там остался хотя бы один демонстрант, а властям следовало бы самим встать рядом с народом на улице Баграмяна.
Борьбу против повышения тарифов Багратян назвал справедливой, поскольку не видит логики в цене 48,78 драмов за кВт электроэнергии, которая войдет в силу с 1 августа. Главной причиной подорожания экс-премьер назвал фальсификацию «Электрических сетей Армении» процента потери. Дочерняя компания Интер РАО называет 13-14 процентов.
«В действительности таких потерь нет, они составляют примерно 4-5 процентов. Остальные 8-9 процентов вписывают, что покрыть продаваемую «налево» электроэнергию. Есть хозсубъекты, пользующиеся электричеством бесплатно либо по заниженным ценам. За это платит народ. Это и есть основная причина подорожания», - сказал Багратян, подчеркнув, что в результате цена в Армении превышает цены в Грузии и Украине, которые отказались от вступления в Евразийский союз и которые не имеют столь развитого производства электроэнергии.
Предотвратить повышение цены, по словам Багратяна, мешает армяно-российское соглашение от 2 декабря 2013 года, согласно которому Армения обязалась покупать электроэнергию в крупном размере у Разданской ТЭС, работающей на российском газе, по цене 40 драмов тогда как, например, АЭС производит электроэнергию стоимостью 6 драмов, а гидроэлектростанции – по 8-9 драмов.
В энергетической сфере, по мнению депутата, это не первое позорное соглашение с РФ. В этом контексте он также напомнил, что уникальный каскад гидроэлектростанций Севан-Раздан был передан России бесплатно в период президентства Роберта Кочаряна.