ՀԷՑ-ը «ձախ» հոսանք է վաճառում և կեղծում կորուստների մասին տվյալները. Բագրատյան
Բաղրամյան պողոտայի փակված հատվածը, որտեղ 2 շաբաթ նստացույց էին անցկացնում էլէներգիայի թանկացման դեմ պայքարող քաղաքացիները, անկախ Հայաստանն էր, որը պետք է լայնանար և տարածվեր։ Այս մասին այսօր «Կենտրոն» հեռուստաընկերության «Ուրվագիծ» հաղորդման ժամանակ ասել է ԱԺ ՀԱԿ խմբակցության պատգամավոր, ՀՀ  նախկին վարչապետ, տնտեսագետ Հրանտ Բագրատյանը՝ ափսոսանք հայտնելով, որ նման հանրային տարածքը վերացվեց։ Պատգամավորն ասել է, որ եթե 1 ցուցարար էլ մնար, հավաքը ցրել չէր կարելի, և իշխանության ներկայացուցիչներն իրենք պետք է Բաղրամյանում կանգնեին ժողովրդի կողքին: Նշենք, որ ոստիկանությունը ցուցարարներին ցրեց հուլիսի 6-ին:
Բագրատյանի խոսքով՝ էլեկտրաէներգիայի սակագնի բարձրացման դեմ պայքարը արդարացի է, քանի որ նման գինը (օգոստոսի 1-ից 48.78 դրամ) չի տեղավորվում ոչ մի տրամաբանության մեջ։ Թանկացման  առաջնային պատճառը, ըստ տնտեսագետի, այն է, որ «Հայաստանի էլեկտրական ցանցեր» ընկերությունը կեղծում է, թե 13-14 տոկոս կորուստ ունի։
«Իրականում նման կորուստներ չկան։ Իրական կորսուտները մոտ 4-5 տոկոս են։ Այդ  8-9 տոկոսը գրում են, որ փակեն «ձախ» վաճառած էլեկտրաէներգիան. սուբյեկտներ կան, որ էժան  են վճարում, կամ ձրի էլեկտրաէներգիա են սպառում։ Եվ դրա համար վճարում է ժողովուրդը։ Սա է հիմնական պատճառը», - ասել է Հրանտ Բագրատյանը։
Նա հիշեցրել է, որ արդյունքում Հայաստանում էլեկտրաէներգիայի սակագինը ավելի բարձր է, քան նույնիսկ Վրաստանում և Ուկրաինայում, որոնք հրաժարվեցին մտնել ԵՏՄ և որոնք չունեն Հայաստանի նման զարգացած էլեկտրաէներգիայի արտադրություն։
Բագրատյանի խոսքով՝  գնի բարձրացումը կանխելուն խանգարում է նաև 2013 թվականի դեկտեմբերի 2-ի հայ-ռուսական համաձայնագիրը, որով Հայաստանը պարտավորվել է 40 դրամով մեծ ծավալի էլէներգիա գնել Հրազդանի ՋԷԿ-ից (աշխատում է ռուսական գազով), մինչդեռ, օրինակ, ատոմակայանն արտադրում է 6 դրամանոց հոսանք, ՀԷԿ-երը՝  մինչև 8-9 դրամանոց։
Պատգամավորի կարծիքով՝ էներգետիկ ոլորտում դա առաջին խայտառակ գործարքը չէ Ռուսաստանի Դաշնության հետ։ Բագրատյանն ասել է, որ Սևան-Հրազդան ՀԷԿ-երի կասկադը, որն ունիկալ կառույց, անվճար է տրվել ՌԴ-ին՝ ՀՀ երկրորդ նախագահ Ռոբերտ Քոչարյանի որոշմամբ:

Armenian Power Utility Sells Electricity on the Side, Falsifies Losses, Opposition MP Claims
The blocked section of Baghramyan Avenue, where thousands of Armenian citizens protested against increasing electricity rates for two consecutive weeks, was the independent Armenia which should have been expanded and extended, opposition Armenian National Congress member and former prime minister of Armenia, economist Hrant Bagratyan stated speaking in a television interview on Tuesday, July 7. If so much as one demonstrator remained at the site, the protest shouldn't have been dispersed, and authorities should have stood by the protesters on Baghramyan Avenue, the MP said expressing his regret over the abolition of such public space.
The fight against the hike in electricity rates, as stated by Bagratyan, is justified, since such a price (AMD 48.78, starting August 1) is completely illogical. The primary reason for the increase, according to the economist, is that “Electric Networks of Armenia” is falsifying its 13-14% loss.
“In reality, there are no such losses. The real losses amount to about 4-5%. The other 8-9% are there to cover up the electricity sold on the side. There are entities that consume electricity free of charge or at reduced prices, and the people pay for this. This is the main reason,” Bagratyan said.
As a result, the MP stressed, electricity rates in Armenia are even higher than those in Georgia and Ukraine which refused to join Eurasian Economic Union and, unlike Armenia, do not have a well-developed electricity generation.
Price increase prevention, according to Bagratyan, is also hindered by the Armenia-Russia intergovernmental agreement signed on December 2, 2013, binding Armenia to purchase large amounts of electricity from Hrazdan thermal power plant (operates with Russian gas) at the price of 40 drams, whereas generates electricity that costs only AMD 6, and Armenian hydroelectric power plants – 8-9 drams.