«ՀՀԿ նախագահ Սերժ Սարգսյանին» ասել են՝ ինչպես են պայքարելու էլէներգիայի թանկացման դեմ
Հուլիսի 6-ին ոստիկանության կողմից ցրված Բաղրամյան պողոտայի նստացույցի մասնակիցներից մի քանիսն այսօր հայտարարություն են փոխանցել ՀՀ նախագահ Սերժ Սարգսյանին՝ ներկայացնելով, թե ինչպես են շարունակելու էլեկտրաէներգիայի թանկացման դեմ պայքարը: Նրանց հիմնական պահանջը նույնն է՝ սակագնի նվազեցում։
Հայտարարությունը Բաղրամյան պողոտայի սկզբնամասում՝ Գրողների միության շենքի մոտ, ընթերցել է հուլիսի 6-ին բերման ենթարկված «Ժառանգություն» կուսակցության անդամ, Երևանի ավագանու անդամ Դավիթ Սանասարյանը։
Նա նշել է, որ իրենց հայտարարությունն ուղղված է «ՀՀԿ նախագահ Սերժ Սարգսյանին», ինչպես նաև լրագրողներին հայտնել է, որ տեքստի հեղինակները նորաստեղծ «Ոտքի՛, Հայաստան» նախաձեռնության անդամներն են, որոնք նստացույցի ընթացքում դեմ են եղել Սերժ Սարգսյանի հետ հանդիպելուն և հունիսի 28-ին մնացել են Բաղրամյան պողոտայում, չնայած նստացույցի մասնակիցներից մի քանիսը հեռացել են Ազատության հրապարակ։
Սանասարյանն ասել է, որ պայքարն այսուհետ երեք փուլով է ընթանալու. առաջին փուլում Հայաստանի բոլոր ընտանիքներին բաժանվելու են թռուցիկներ, որոնք բացատրելու են, որ սակագնի բարձրացման որոշումը չեղյալ ճանաչելու մասին պահանջն իրավաչափ է:
«Երկրորդ փուլում մենք հինգ օրով արգելափակելու ենք Երևանի և մյուս քաղաքների գլխավոր փողոցները։ Այդ ժամանակ բոլորին պարզ կդառնա, որ ոստիկանությունը անզոր է բիրտ ուժ կիրառել քաղաքացիների խաղաղ հավաքների դեմ։ Երրորդ փուլում մենք կրկին կբաժանենք թռուցիկներ և կբացատրենք բոլորին, թե ինչու է անհրաժեշտ համակարգված եղանակով հրաժարվել վճարել կոմունալ, նաև հեռախոսակապի վարձերն այնքան ժամանակ, մինչև որ չբավարարվեն ժողովրդի պահանջները։ Մեր գործողություններով կստեղծենք երկրում այնպիսի իրավիճակ, որ հովանավորները և օժանդակողները չեն փրկի Ձեր գլխավորած ռեժիմը, և ստիպված կլինեք վերադարձնել իշխանությունը ժողովրդին»,- ասված է Սարգսյանին ուղղված նամակում:

Some of the participants of the sit-in protest dispersed by the Armenian police on July 6 have addressed on Wednesday a message to the RA President Serzh Sargsyan, introducing the further steps in their fight against the hike in electricity tariffs: their main demand that electricity rates be decreased, the protesters said, remained unchanged.
The message was read out on central Baghramyan Avenue – at former demonstration site – by Davit Sanasaryan, one of the leaders of the protest movement and member of opposition “Heritage” party, who was taken into police custody during the July 6 dispersal. Their message, Sanasaryan said, was “addressed to [Republican Party of Armenia] Chairman Serzh Sargsyan,” and has been authored by the members of the newly-formed “Rise Up, Armenia!” initiative comprised of those demonstrators who spoke out against meeting Sargsyan, as well as remained on Baghramyan Avenue on July 28, while some other sit-in participants moved to the nearby Freedom Square.
The fight, as stated in the message, will proceed in three phases: in the first phase, information leaflets explaining that the demand to reverse the price increase is legitimate will be handed out to all families in Armenia.
“In the second phase [of the fight], we will block the main streets in Yerevan and other cities. Then it will become clear to everyone that police brutality is powerless against the peaceful rallies of citizens. In the third phase, we will once again hand out flyers and explain to everyone why it is important to refuse to pay for utilities, including telephone bills, in a systematic manner as long as the people's demands are not fulfilled.
“With our actions we will create a situation in the country where sponsors and supporters will no longer be able to save you, and you will be forced to return the power to the people,” the message addressed to Serzh Sargsyan read.