Բանտում տրվող դեղերը Շիրխանյանին ավելի շատ վնասում են, քան բուժում․ փաստաբան
«Հանցավոր խմբի» գործով 2015-ի դեկտեմբերին ձերբակալված Պաշտպանության նախկին փոխնախարար Վահան Շիրխանյանը հրաժարվում է ընդունել «Երևան-Կենտրոն» ՔԿՀ-ի կողմից տրված դեղերը։ Նրա խոսքով՝ դրանք ոչ միայն չեն օգնում, այլ նաև ավելի են վատացնում իր առողջական վիճակը։ Այս մասին Epress.am-ի հետ զրույցում ասել է Շիրխանյանի պաշտպան Հայկ Ալումյանը։
«Շիրխանյանի առողջական վիճակի հետ կապված ոչ մի լավ բան չկա։ Վիճակը գնալով վատանում է, և ՔԿՀ-ում ոչ մի բան չեն ձեռնարկում։ Արդեն հրաժարվում է նաև դեղեր ընդունել, քանի որ մի տարի է, ինչ դեղեր է ընդունում, սակայն վիճակը ոչ միայն չի լավանում, այլ ավելի ծայրահեղանում է։ Չգիտեմ՝ ՔԿՀ-ում միտումնավոր են անում, թե ուղղակի ոչ պրոֆեսիոնալ են, ամեն դեպքում փաստ է՝ Շիրխանյանի վիճակը գնալով վատանում է», -ասել է Ալումյանը։
Ավելի վաղ Ալումյանն ահազանգել էր, որ Շիրխանյանը քրեակատարողական հիմնարկում գտնվելու 11 ամիսների ընթացքում հաշմանդամություն է ձեռք բերել։ Նա պնդել էր, որ նման վերաբերմունքի դեպքում Շիրխանյանը չի կարողանա ապրել մինչև իր դատի օրը։
Շիրխանյանի առողջական վիճակի վերաբերյալ պաշտպան կողմը դիմել էին Արդարադատության նախարարությանը, ՄԻՊ և Արդարադատության նախարարության քրեակատարողական վարչություն, սակայն միայն ՄԻՊ-ից էր արձագանք եղել։ Օմբուդսամենի գրասենյակից պատասխանել էին, որ Շիրխանյանի առողջության պահպանման իրավունքը խախտվել է և առաջարկվել էր նրան անհապաղ տեղափոխել մասնագիտացված հիվանդանոց։
Սակայն ՄԻՊ-ի այդ հայտարարությունից հետո՝ մինչև այսօր, այդ ուղղությամբ ոչ մի քայլ չի ձեռնարկվել։
Նշենք, որ, ԱԱԾ֊ի համաձայն, Շիրխանյանը ձերբակալվել է «Արթուր Վարդանյանի կողմից ստեղծված հանցավոր համագործակցությանը մասնակցելու, դրա օգտին գործելու, կոնկրետ հանձնառություն և դերակատարություն ունենալու» կասկածանքով։ Նա մեղադրվում է ՀՀ քրեական օրենսգրքի 223-րդ հոդվածի 2-րդ մասով (Հանցավոր համագործակցությանը մասնակցելը): Հոդվածով նախատեսվում է 6-ից 10 տարի ժամկետով ազատազրկում։ 2015 թվականի նոյեմբերի 25-ին ԱԱԾ֊ն հայտնել էր, որ բացահայտել է «կազմակերպված հանցավոր խմբակցություն», որի ղեկավարն է 34-ամյա Արթուր Վարդանյանը։ Պաշտոնական վարկածի համաձայն` խմբի անդամները հանցագործություններ էին պատրաստում «քաղաքական գործիչների, քաղաքացիների, պետության առանձին ճյուղերի դեմ»։

Former deputy defense minister Vahan Shirkhanyan, who was arrested previous December for allegedly having links to the armed gang which Armenia's security forces had cracked down a month prior, is refusing the medication provided by the Yerevan-Center prison, claiming that they are causing him more harm than good, Hayk Alumyan, a lawyer for Shirkhanyan, told Epress.am today.
“There is no good news about Shirkhanyan's health; his condition is continuously deteriorating, and the prison staff does nothing about it. He has even started to refuse medications, because they haven't helped in the year that he has been taking them. On the contrary, his health state has only gotten worse. I can't say whether the prison officials are doing this intentionally, or it's just a result of their unprofessional conduct,” Alumyan said.
The lawyer had previously reported that Shirkhanyan had acquired a disability in the 11 months that he has spent in prison, claiming that if authorities did not take effective action to help the arrestee, he would not make it to his trial date.
Alumyan had also sent appeal letters to the Justice Ministry and the office of the human rights ombudsman, calling on the officials to stand up for Shirkhanyan. The lawyer only received a response from the ombudsman's office, which stated that the arrestee's right to health had been violated and that he should immediately be transferred to a specialized hospital. The recommendation, however, has yet to be followed by the prison.