Բանտում տրվող դեղերը Շիրխանյանին ավելի շատ վնասում են, քան բուժում․ փաստաբան
«Հանցավոր խմբի» գործով 2015-ի դեկտեմբերին ձերբակալված Պաշտպանության նախկին փոխնախարար Վահան Շիրխանյանը հրաժարվում է ընդունել «Երևան-Կենտրոն» ՔԿՀ-ի կողմից տրված դեղերը։ Նրա խոսքով՝ դրանք ոչ միայն չեն օգնում, այլ նաև ավելի են վատացնում իր առողջական վիճակը։ Այս մասին Epress.am-ի հետ զրույցում ասել է Շիրխանյանի պաշտպան Հայկ Ալումյանը։
«Շիրխանյանի առողջական վիճակի հետ կապված ոչ մի լավ բան չկա։ Վիճակը գնալով վատանում է, և ՔԿՀ-ում ոչ մի բան չեն ձեռնարկում։ Արդեն հրաժարվում է նաև դեղեր ընդունել, քանի որ մի տարի է, ինչ դեղեր է ընդունում, սակայն վիճակը ոչ միայն չի լավանում, այլ ավելի ծայրահեղանում է։ Չգիտեմ՝ ՔԿՀ-ում միտումնավոր են անում, թե ուղղակի ոչ պրոֆեսիոնալ են, ամեն դեպքում փաստ է՝ Շիրխանյանի վիճակը գնալով վատանում է», -ասել է Ալումյանը։
Ավելի վաղ Ալումյանն ահազանգել էր, որ Շիրխանյանը քրեակատարողական հիմնարկում գտնվելու 11 ամիսների ընթացքում հաշմանդամություն է ձեռք բերել։ Նա պնդել էր, որ նման վերաբերմունքի դեպքում Շիրխանյանը չի կարողանա ապրել մինչև իր դատի օրը։
Շիրխանյանի առողջական վիճակի վերաբերյալ պաշտպան կողմը դիմել էին Արդարադատության նախարարությանը, ՄԻՊ և Արդարադատության նախարարության քրեակատարողական վարչություն, սակայն միայն ՄԻՊ-ից էր արձագանք եղել։ Օմբուդսամենի գրասենյակից պատասխանել էին, որ Շիրխանյանի առողջության պահպանման իրավունքը խախտվել է և առաջարկվել էր նրան անհապաղ տեղափոխել մասնագիտացված հիվանդանոց։
Սակայն ՄԻՊ-ի այդ հայտարարությունից հետո՝ մինչև այսօր, այդ ուղղությամբ ոչ մի քայլ չի ձեռնարկվել։
Նշենք, որ, ԱԱԾ֊ի համաձայն, Շիրխանյանը ձերբակալվել է «Արթուր Վարդանյանի կողմից ստեղծված հանցավոր համագործակցությանը մասնակցելու, դրա օգտին գործելու, կոնկրետ հանձնառություն և դերակատարություն ունենալու» կասկածանքով։ Նա մեղադրվում է ՀՀ քրեական օրենսգրքի 223-րդ հոդվածի 2-րդ մասով (Հանցավոր համագործակցությանը մասնակցելը): Հոդվածով նախատեսվում է 6-ից 10 տարի ժամկետով ազատազրկում։ 2015 թվականի նոյեմբերի 25-ին ԱԱԾ֊ն հայտնել էր, որ բացահայտել է «կազմակերպված հանցավոր խմբակցություն», որի ղեկավարն է 34-ամյա Արթուր Վարդանյանը։ Պաշտոնական վարկածի համաձայն` խմբի անդամները հանցագործություններ էին պատրաստում «քաղաքական գործիչների, քաղաքացիների, պետության առանձին ճյուղերի դեմ»։

Выдаваемые в тюрьме лекарства больше вредят, чем лечат бывшего армянского замминистра - адвокат
Бывший замминистра обороны Армении Ваган Ширханян, арестованный в декабре 2015 года в рамках дела «О преступной группировке», отказывается принимать медикаменты, выдаваемые уголовно-исполнительным учреждением «Ереван-Кентрон». По его словам, они не только не помогают, но и ухудшают его состояние здоровья. Об этом в беседе с Epress.am сообщил адвокат Ширханяна Айк Алумян.
«Ничего хорошего в состоянии здоровья Ширханяна нет. Состояние ухудшается, а в тюрьме не принимают никаких мер. Он уже отказывается и от лекарств, так как принимает их год, но его состояние не только не улучшается, но и становится крайне тяжелым. Не знаю, делается это намеренно или в УИУ просто работают непрофессионалы, в любом случае, состояние Ширханяна ухудшается», - сказал адвокат.
Ранее Алумян заявил, что за 11 месяцев, проведенных под стражей, его подзащитный стал инвалидом. При таких обстоятельствах, отметил адвокат, Ширханян не доживет до судебного заседания.
Защита обратилась в Минюст, офис Омбудсмена и уголовно-исполнительное управление при министерстве юстиции, однако реакция поступила только из офиса Защитника прав человека. Согласно офису, было нарушено право Ширханяна на сохранение здоровья, и предложено немедленно перевести его в специализированную больницу, однако до сих пор никаких действий не предпринималось.
Согласно Службе нацбезопасности, Ширханян арестован по подозрению «в участии в преступном сообществе, созданном Артуром Варданяном, содействии ему, конкретных обязательствах и роли». Он обвиняется по статье «Участие в преступном сообществе», которая предусматривает от 6 до 10 лет лишения свободы. 25 ноября 2015 года СНБ заявила, что «раскрыла преступную группировку», главарем которой является некий Артур Варданян. По официальной версии, члены группы планировали преступления «против политических деятелей, граждан, отдельных ветвей государства». В рамках уголовного дела арестованы десятки человек.