Վարորդները դուրս եկան բողոքի, նրանց ստրկացնող գծատերերը չթիրախավորվեցին
Հունվարի մեկից մեքենաների գազալցման սակագները բարձրացել են՝ շուրջ 600 դրամով ամեն լիցքավորման համար, իսկ վառելիքի որակն ընկել է։ Այս իրավիճակում տուժում են երթուղայինների վարորդները, քանի որ գծատերերը իրենց ոչ պաշտոնական հարկը՝ «գծի փողը» չեն իջեցնում։ Երթուղայինների վարորդները գծի տերերին օրական վճարում են 12-15 000 դրամ անկախ նրանից՝ քշել են այդ օրը, թե ոչ և ինչ եկամուտ են ստացել։ Իրավիճակը ստիպել է վարորդներին դուրս գալ բողոքի։
«Մենք հիմա էլ ստեղ բողոքելով, սաղս մինուս են գնում», - ասել է վարորդներից մեկը՝ Մալաքիա֊Սեբաստիա թաղամասում գազի թանկացման դեմ ակցիայի ժամանակ։ Նրանք Երևանի քաղաքապետարանից եկած պաշտոնյաներին ասել են, որ իրենց միակ խնդիրը գազի թանկացումն է։ «Գծատերից ի՞նչ ուզեմ։ Ինքը իրա փողը չի թանկացրել, գիծը նորմալ աշխատացնում է», - ասել է մյուս վարորդը։
«Եթե առաջ 6000 դրամով զապրավկա էինք անում, քշում էինք 5 ռեյս, հիմա 8000 դրամով՝ 4 ռեյս։ Մենակ չի թանկացել, որակն էլ է ընկել»։
Երևանի քաղաքապետարանի տրանսպորտի վարչության պետ Հենրիկ Նավասարդյանը հանդիմանել է վարորդներին․ «Այո, կա թանկացումներ։ Չենք կարող ասել՝ նման բան չկա։ Բայց, հարցը էսպես չեն լուծում»։ Չինովնիկն ասել է, որ խոսել է երթուղիների սպասարկողների հետ, և բոլոր վարորդները չէ, որ բողոքում են, այլ ամեն գծից մեկ կամ երկուսը, «մյուսները քշում են»։ Նա ասել է, որ հարցի լուծումը քննարկվում է «վերևներում»։
Լրագրողներից և պաշտոնյաներից հեռու մի քանի վարորդներ պատմում էին, որ հանրային բողոքը որոշ չափով համաձայնեցված է գծատերերի հետ, որոնք թույլատրել են պահանջել գազի գնի իջեցում և ուղեվարձի բարձրացում։ Վարորդ․ «Իրանց բաժին փողը չպետք է պակասի, բայց գործ անողը ես եմ՝ իմ առողջության հաշվին։ Գծատերը հենց իրանց շեֆերն են՝ Տարոնից և Գալուստ Սահակյանից սկսած և դեպուտատ ու կագեբեշնիկներով վերջացրած։ Իրանք ի՞նչ գործ են անում տրանսպորտի համար։ Եթե գծի փողը կրճատեք, ուղեվարձը նույնիսկ կարելի է իջացնել կամ էլ կանգնած մարդ չվերցնել»։
Տրանսպորտի գծով քաղաքապետի խորհրդական Ալիկ Գևորգյանը հորդորել է բողոքի մասնակիցներին վերադառնալ իրենց գծեր՝ աշխատանքի։ «Մենք լուծում կտանք՝ սպասարկողների (գծի տերերի) հետ քննարկումներով»,֊ ասել է Գևորգյանը։ «Սաղ օրը քշել եմ երեկ, առանց մի կոպեկի մտել եմ տուն։ Դուք մի օր աշխատեք, փող չստանաք, հաջորդ օրը կգնա՞ք գործի», - վարորդի հարցը մնաց օդում կախված։ Ավելին՝ քաղաքապետարանի աշխատակիցները բողոքողների մեքենաներից մի քանիսի երթուղային ցուցանակները պոկել և տարել էին։ Դրանց բացակայության պարագայում վարորդներ չեն կարող աշխատել։
Երթուղայինների վարորդները նշել են, որ գազի թանկացումը վերջին կաթիլն էր․ թանկացել են նաև մեքենայի յուղը, վերանորոգման ծախսերը վթարներից հետո, որոնք իրենք են հոգում, ոչ թե գծատերը։
«Մենք ունենք ընդամենը 3 ազատ օր ամսվա մեջ, որն էլ ստիպված ենք ծախսել մեքենան տանել-վերանորոգելու վրա: Առնվազն ամիսը երկու անգամ մի բան փչանում է: Ամեն օրվա համար գծի տիրոջը տալիս ենք 15000 դրամ, ամեն օր ինձ եկամուտ է մնում 2-3 հազար դրամ: Եթե մի օր չքշեմ, ասենք՝ հիվանդ լինեմ, կամ ավտոն էլի փչացած լինի, ես մեկ է գծի տիրոջ 15000 դրամը պիտի տամ իմ գրպանից», - ասել է վարորդը:

A number of drivers of public transport minibuses in Yerevan went on strike on Tuesday to protest against the recent rise in fuel prices in Armenia. The drivers argued that the price hike decreased their earnings significantly as they still have to pay a fare of 12-15 000 drams to the “route owners” daily, no matter whether they go to work or not.
“Our main problem is the increase in fuel prices. What can I demand of the route owner? He hasn’t increased the fare, the route works normally,” one of the protesters told a group of Yerevan Municipality officers.
“We used to spend 6000 drams on fuel and drive 5 rounds; now we spend 8000 and drive only 4. Not only that, but the the fuel quality has gone down as well,” another driver complained.
Henrik Navasardyan, the head of the transportation department of the Yerevan Municipality, came to the scene of the protest in the capital’s Malatia-Sebastia district. “Yes, prices have gone up, there’s no denying that. But this is no way to solve an issue,” he told the protesters. He added that the issue “is being discussed in the tops.”
Several drivers told reporters that their strike had been partially agreed with the “route owners;” the latter have supposedly told the drivers they were allowed to take the issue to the street if they agreed to limit their demands to a decrease in fuel prices and an increase in transportation fares. “They’ll never accept a lesser income, but I’m the one doing the work and damaging my health. The route owners are bosses themselves - Taron , Galust Sahakyan, lawmakers and all sorts of KGB agents. What have they ever done for Yerevan’s public transport? If they cut our daily fare, they’d even be able to decrease the transport fares,” one of the argued.
Alik Gevorgyan, an adviser to Yerevan’s mayor, urged the protesters to go back to work and promised to find a solution to the issue through discussions with the so-called route owners. “I drove all day yesterday and went home with no money in my pocket. Would you go back to work the next day if you didn’t get any money for an entire day’s work?” a driver asked Gevorgyan but received no reply from the official.
“I get three days off work a month and waste this time taking the vehicle for maintenance and repair, which I have to pay for myself. I repair something at least twice a month. I pay the route owner 15 000 drams everyday and am left with an income of around 3000. If I get sick and am unable to drive that day, I still have to pay this money from my own pocket,” a protester said.