Իրավապաշտպանները բոյկոտում են Բրիտանիայի թագուհու ծննդյան տոնը «Լիդիանի» պատճառով
Մի քանի հայաստանցի իրավապաշտպաններ հայտարարում են, որ բոյկոտում են Մեծ Բրիտանիայի թագուհի Էլիզաբեթ Երկրորդի ծննդյան տոնակատարությունն այն պատճառով, որ միջոցառման հովհանավորներից է «Լիդիան Արմենիա» ընկերությունը։ Միջոցառմանը հրավերներ է ուղարկել Հայաստանում Մեծ Բրիտանիայի դեսպանատունը։ Նշենք, որ ընկերությունը ծրագրում է սկսել ոսկու կորզում Վայոց Ձորի Ամուլսարում, ինչը բնապահպանական անկախ գնահատումներով անվերականգնելի վնաս կարող է հասցնել ողջ Հայաստանի բնությանը, մասնավորապես, ջրային ռեսուրսներին։
««Լիդիան Արմենիան» քանդում է մեր գեղեցիկ բնությունը, սպառնում է մեր առողջությանը, շահագործում է մեր երկրի ռեսուրսները ՝ հարստացնելու համար տեղական կուռումպացված պաշտոնյաներին և արտասահմանցիներին և ես չեմ կարող մասնակցել միջոցառումների, որոնց հովահավորում են այսպիսի ընկերություններ»,֊ ֆեսբուքյան իր էջում հրավերը մերժելու որոշումը հիմնավորել է իրավապաշտպան, «Կանանց ռեսուրսային կենտոն» ՀԿ֊ի համահիմնադիր Լառա Արահոնյանը։
Բոյկոտին միացել են նաև Կանանց աջացկման կենտրոնի հիմնադիր Մարո Մաթոսյանը, «Հանրային տեղեկատվություն և գիտելիքի կարիք» ՀԿ֊ի անդամ Մամիկոն Հովսեփյանը։
Հիշեցնենք, որ բնապահպանները կոչ են անում նոր Կառավարությանը կասեցնել «Լիդիան Արմենիան» նախկինում տրված արտոնությունները և կասեցնել Ամուլսարի շահագործման ծրագիրը։

Армянские правозащитники бойкотируют день рождения королевы Великобритании
Несколько местных правозащитников заявили о бойкоте празднования дня рождения Елизаветы Второй на основании того, что одним из спонсоров мероприятия выступает компания «Лидиан Армения». Приглашения разослало посольство Великобритании в Армении. Отметим, что компания планирует начать добычу золота в Амулсаре (Вайоцдзорская область), что, по независимым экологическим оценкам, может нанести вред природе всей Армении, в частности, водным ресурсам.
«Лидиан Армения» разрушает нашу красивую природу, представляет угрозу для здоровья, эксплуатирует ресурсы нашей страны с целью обогащения местных коррумпированных чиновников и иностранцев, и я не могу участвовать в мероприятиях, спонсируемых подобными компаниями», - в посте в «Фейсбук»-е пишет правозащитница, одна из основателей общественной организации «Женский ресурсный центр» Лара Агаронян.
Бойот поддержали основатель Центра содействия женщинам Маро Матосян, член общественной организации «Общественная информация и нужда знаний» Мамикон Овсепян.
Напомним, что экологи призывают новое правительство отменить льготы, ранее предоставленные «Лидиан Армения», и прекратить программу эксплуатации Амулсарского золоторудного месторождения.