Իրավապաշտպանները բոյկոտում են Բրիտանիայի թագուհու ծննդյան տոնը «Լիդիանի» պատճառով
Մի քանի հայաստանցի իրավապաշտպաններ հայտարարում են, որ բոյկոտում են Մեծ Բրիտանիայի թագուհի Էլիզաբեթ Երկրորդի ծննդյան տոնակատարությունն այն պատճառով, որ միջոցառման հովհանավորներից է «Լիդիան Արմենիա» ընկերությունը։ Միջոցառմանը հրավերներ է ուղարկել Հայաստանում Մեծ Բրիտանիայի դեսպանատունը։ Նշենք, որ ընկերությունը ծրագրում է սկսել ոսկու կորզում Վայոց Ձորի Ամուլսարում, ինչը բնապահպանական անկախ գնահատումներով անվերականգնելի վնաս կարող է հասցնել ողջ Հայաստանի բնությանը, մասնավորապես, ջրային ռեսուրսներին։
««Լիդիան Արմենիան» քանդում է մեր գեղեցիկ բնությունը, սպառնում է մեր առողջությանը, շահագործում է մեր երկրի ռեսուրսները ՝ հարստացնելու համար տեղական կուռումպացված պաշտոնյաներին և արտասահմանցիներին և ես չեմ կարող մասնակցել միջոցառումների, որոնց հովահավորում են այսպիսի ընկերություններ»,֊ ֆեսբուքյան իր էջում հրավերը մերժելու որոշումը հիմնավորել է իրավապաշտպան, «Կանանց ռեսուրսային կենտոն» ՀԿ֊ի համահիմնադիր Լառա Արահոնյանը։
Բոյկոտին միացել են նաև Կանանց աջացկման կենտրոնի հիմնադիր Մարո Մաթոսյանը, «Հանրային տեղեկատվություն և գիտելիքի կարիք» ՀԿ֊ի անդամ Մամիկոն Հովսեփյանը։
Հիշեցնենք, որ բնապահպանները կոչ են անում նոր Կառավարությանը կասեցնել «Լիդիան Արմենիան» նախկինում տրված արտոնությունները և կասեցնել Ամուլսարի շահագործման ծրագիրը։

A number of human rights activists in Armenia boycott the Queen's Birthday Party organized by the British Embassy in Yerevan and sponsored by, among others, Lydian Armenia mining company. In statements about their decision to boycott the event, the activists condemn Lydian Armenia's gold mining project in the Amulsar area of Vayots Dzor Marz claiming it poses a risk to Natural environment.
"Dear Majesty Queen Elizabeth II, Sorry to not be able to attend your birthday this year in Yerevan, since it is sponsored by Lydian Armenia, which is destroying our beautiful environment, threatening our health and exploiting our country's resources to enrich local corrupt officials and multinationals and i can not support or attend events sponsored by these kind of companies" - this is somehow my response to the invitation to the queen's birthday this year sent by the British Embassy in Yerevan #StopMininginAmulsar', women's rights activist Lara Aharonian posted on her Facebook account.
Among other boycotters are Mamikon Hovsepyan from PINK Armenia, Maro Matosian from Women's Support Center.