Բնապահպանը հեռացվեց աշխատանքից Զանգեզուրի կոմբինատի ստուգումների ժամանակ
Հայաստանի ամենախոշոր հանքում` Զանգեզուրի պղնձամոլիբդենային կոմբինատում, Բնապահպանության և ընդերքի տեսչական մարմնի ստուգումների վերջին օրը՝ հունվարի 21-ին, ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի որոշմամբ աշխատանքից ազատվել է տեսչական մարմնի ղեկավար Արթուր Գրիգորյանը։
Որոշման տեքստում ասված է․ «Տեսչական մարմինների մասին» Հայաստանի Հանրապետության օրենքի 8-րդ հոդվածի 1-ին մասով՝ Արթուր Գրիգորյանին ազատել բնապահպանության և ընդերքի տեսչական մարմնի ղեկավարի պաշտոնից»։
Ըստ 8-րդ հոդվածի 1-ին կետի՝ տեսչական մարմնի ղեկավարի պաշտոնը հայեցողական է: Տեսչական մարմնի ղեկավարին պաշտոնի նշանակում, պաշտոնից ազատում և նրա նկատմամբ խրախուսման և պատասխանատվության միջոցներ է կիրառում Հայաստանի Հանրապետության վարչապետը` Խորհրդի ներկայացմամբ:

On January 21st, the last day of environmental inspections at Zangezur Copper Molybdenum Combine, Artur Grigoryan, head of the Inspectorate for Nature Protection and Mineral Resources is sacked by Prime-Minister Nikol Pashinyan's decision.
The text of the decision reads: "According to Article 8, Part 1 of the RA Law on Inspectorates, Artur Grigoryan is dismissed from the position of the head of the Inspectorate for Nature Protection and Mineral Resources."
Part 1 of Article 8 specifies that the position of the head of the inspectorate is discretionary. The head of the inspectorate is appointed, dismissed, awarded, called for responsibility by the Prime Minister of Armenia at the proposal of the Board of the Inspectorate.