Քոչարյանի հերթական մեղադրանքի և Սիլվա Համբարձումյանի հայտարարության միջև կապը
Փետրվարի 12-ին Հատուկ Քննչական ծառայությունը ՀՀ երկրորդ նախագահ Ռոբերտ Քոչարյանին նոր մեղադրանք է առաջադրել: Այժմ ՀՀ քրեական օրենսգրքի 300.1-րդ հոդվածից՝ սահմանադրական կարգի տապալումից բացի, Ռոբերտ Քոչարյանին մեղադրանք է առաջադրվել ՀՀ քրեական օրենսգրքի 311-րդ հոդվածի 4-րդ մասի 2-րդ կետով՝ առանձնապես խոշոր չափի կաշառք ստանալու վերաբերյալ:
Քոչարյանին առաջադրված նոր մեղադրանքն առնչվում է գործարար Սիլվա Համբարձումյանի կողմից կատարված՝ ենթադրյալ կաշառք տալու հայտարարությանը: 2018 թվականին Համբարձումյանը հայտարարել էր, որ տասը տարի առաջ խոշոր գումար է տվել Ռոբերտ Քոչարյանին, Սերժ Սարգսյանին և Արմեն Գևորգյանին: Անդրադառնալով գործարար, Հ2 հեռուստաընկերության սեփականատեր Սամվել Մայրապետյանի դեմ բացված գործին, նա նշել էր, որ 2008-ին իր բաժնեմասերի մի մասը վաճառել է արաբներին, սակայն որպեսզի իրեն չխանգարեն, խոշոր գումար է տվել վերոնշյալ անձանց, իսկ Մայրապետյանը որպես միջնորդ էր հանդես եկել, հայտնում է Armtimes.com-ը։ Քոչարյանի գրասենյակի ղեկավար Վիկտոր Սողոմոնյանն, իր հերթին, հերյուրանք և սուտ էր որակել այս հայտարարությունը։
Երկրորդ նախագահը կալանավորված է դեկտեմբերի 7-ից։ Փաստաբանները վիճարկում էին առաջին ատյանի դատարանի՝ ևս երկու ամսով կալանքը երկարաձգելու որոշումը, սակայն փետրվարի 7-ին Վերաքննիչ քրեական դատարանն ամբողջությամբ մերժեց բողոքը։

Кочаряна обвиняют в получении взятки
12 февраля Специальная следственная служба Армении предъявила новое обвинение арестованному второму президенту Армении Роберту Кочаряну. Теперь к статье 300.1 УК Армении (Свержение конституционного строя) прибавилась статья 311 — получение взятки в особо крупном размере.
Новое обвинение связано с заявлением предпринимателя Сильвы Амбарцумян о предполагаемой даче взятки. В 2018-ом она заявила, что 10 лет назад дала крупную сумму денег Кочаряну, Сержу Саргсяну и бывшему вице-премьеру Армену Геворгяну. Говоря об уголовном деле против предпринимателя, владельца Второго телеканала Самвела Майрапетяна, она заявила, что в 2008 году продала часть своих акций арабам, однако, чтобы ей не мешали, заплатила крупную сумму упомянутым лицам, Майрапетян же выступал в роли посредника, напоминает Armtimes.com. Офис второго президента, в свою очередь, назвал данное заявление ложью и клеветой.
Кочарян находится под стражей с 7 декабря. Адвокаты обжаловали решение суда первой инстанции о продлении срока ареста на два месяца. Однако 7 февраля Апелляционный уголовный суд отклонил жалобу.