«Համոզված ենք՝ եղել է սպանություն»․ Զոհված զինծառայողի ընտանիքը՝ ԱԺ֊ի մոտ
ՀՀ ԱԺ պաշտպանության և անվտանգության հարցերի մշտական հանձնաժողովի նախագահ, «Իմ Քայլը» դաշինքի անդամ Անդրանիկ Քոչարյանի հետ զրույցից հետո, Արցախի Պաշտպանության բանակում զոհված ազգությամբ եզդի 21-ամյա զինծառայող Արթուր Աջամյանի բարեկամուհիները կանգնել են խորհրդարանի դարպասի դիմաց, սկսել լաց լինել և երգել։ Հարազատները պահանջում են պարզել մահվան հանգամանքները և ասում, որ կմնան այնքան, մինչև հստակ պատասխան չստանան։
Դեկտեմբերի 2-ի լուսադեմին, դեռևս չպարզված հանգամանքներում, հրազենային վիրավորումից մահացել է Լեռնային Ղարաբաղի Պաշտպանության բանակի ժամկետային զինծառայող, ազգությամբ եզդի 21-ամյա Արթուր Իշխանի Աջամյանը։ Պարտադիր ժամկետային զինծառայող Դավիթ Հարությունի Մելիքբեկյանը (ծնված 1999 թ․) հրազենային վիրավորումով տեղափոխվել է հիվանդանոց։ Ինչպես հայտնել էր ՀՀ Քննչական կոմիտեն, դեպքի առթիվ քրեական գործ է հարուցվել երկու և ավելի անձանց սպանության փորձի հատկանիշներով:
Մինչդեռ, հարազատները կոչ են անում՝ «ինքնասպանության պիտակն Արթուրի վրա չկպցնել»։
Աջամյանի հորեղբոր խոսքով՝ իրենց զանգահարել են զորամասից և ասել, թե «կռիվ է եղել, եղել է սպանություն»․ «Մենք չենք սպասելու մինչև վաղը։ Մենք համոզված ենք, որ եղել է սպանություն։ Թող ինքնասպանության պիտակը չկպցնեն։ Եթե կա վիրավոր, ուզում ենք տեսնենք, մեր հարցերը տանք»։
Արմավիրի Արտաշար գյուղի բնակիչների՝ արդուրությունը վերականգնելու պահանջին Քոչարյանը հավաստիացրեց․ «Չկասկածե՛ք, արդարությունը տեսնելու եք»։
Տուժողի իրավահաջորդի փաստաբան Հայարփի Սարգսյանը տեղեկացրեց, որ երեկ կայացած դատաբժշկական փորձաքննության ժամանակ իրենք զինվորի մարմնի վրա բռնության հետքեր են տեսել։
Քոչարյանը փաստաբանին առաջարկեց իր հետ ԱԺ մտնել և զրույցը շարունակել այնտեղ, քանի որ այժմ հավաքվածներին չի կարող բոլոր հարցերի պատասխանները տալ․ «Փաստաբանի հետ բարձրանամ, որոշ հարցեր ճշտեմ, նաև Քննչական կոմիտեի հետ, աշխատենք, ինքը կգա ձեզ մոտ»։
«Եթե որդիս սպանվեր թուրքի փամփուշտով, կասեի՞ք՝ ազգի զինվոր, արտոնություններ կտայի՞ք, հետմահու շքանշան։ Տես՝ ինչե՛ր են կպցնում իմ թոռնիկին», - ասաց զինվորը պապը։ Նա նաև պատմեց, որ չնայած բարեկամների հետ զրույցներում Արթուրը ծառայությունից չէր դժգոհում, սակայն երիտասարդ բարեկամներին կոչ էր անում անել ամեն բան՝ ծառայությունից խուսափելու համար․ «Ասել է՝ էսի ձեր տեղը չի, չգաք ծառայելու։ Կարաք՝ խուսափեք»:
Ակցիային ներկաները դժգոհում էին նաև, որ պետական կառույցներից որևէ մեկն ընտանիքի հետ չի հանդիպել։ Ինչին ի պատասխան այստեղ ժամանած Զինվորական կոմիսարն ասաց․ «Ճիշտը խոսենք, զինկոմիսարիատից ձեզ այցելել են։ Ասում եմ՝ ամեն ինչ պարզվելու է»։
Մոր խոսքով՝ դեկտեմբերի 1-ին Արթուրը զանգահարել էր իրեն և ասել, որ ամեն ինչ լավ է։ Զինվորի զանգին մայրը սպասել էր նաև Արթուրի ծննդյան օրը՝ դեկտեմբերի 2-ին։
«Ցերեկվա մեկին ինձ խաբել են՝ «քո էրեխեն մարդ ա խփել, տարել են գուբախտ»։ Երանի գուբախտ տարած լինեին, իմ էրեխեն սպանված չլիներ։ Ես արդարություն եմ պահանջում։ Իմ էրեխու սպանողն ո՞վ ա էղել, բերեք, տվեք ինձ», ֊ ասում էր լացակումած մայրը։

"We are Confident, It was a Murder" Conscript's Family is Protesting in Front of the Parliament
On December 2, 2019, early in the morning, 21-year-old Arthur Ajamyan, a conscript serving in the Nagorno Karabakh Defense Army was reported dead from a weapon injury in unknown circumstances. Another conscript, Davit Melikbekyan (born in 1999) was transferred to hospital with a weapon injury. The press release of Armenia's Investigative Committee also reported that a criminal investigation opened for an attempt of murdering two or more persons.
On December 3, 2019, the relatives of Artur Ajamyan, of the yezidi community of Armenia, were mourning in front of the gates of the National Assembly of Armenia and demanding to investigate the circumstances of Artur's death. After a meeting with Andranik Kocharyan, Chairperson of the National Assembly's Standing Committee on Defense and Security Issues, they insisted to stay in front of the Parliament until they would receive a clear answer.
They were also demanding "not to label Artur with suicide." According to Ajamyan's uncle, they received a phone call from the military unit and were told that "a fight had broken out and a killing occurred." Andranik Kocharyan reassured the protesters, who had come all the way from Artashar village of Armavir Marz, that justice would prevail. He offered a more detailed conversation with the lawyer of the representatives of the victim in his office at the Parliament.
The family members fear most that the murder would be qualified as a suicide. Lawyer Hayarpi Sargsyan told the reporters that signs of violence were identified on Artur Ajamyan's body during the forensic examination conducted a day earlier.
Family members recalled that Artur called them on December 1 and said that everything was all right, his mother was expecting his call on the next day, his birthday, but he never called again. Instead, the official first notification they received, was that he had broken into a fight with a fellow servicemen and shot him due to which he was in the military unit's detention facility. In the meanwhile, the relatives were also demanding a meeting with the injured soldier, who would allegedly know answers to questions.